توریسم درمانی کلیدی ترین راهکار توسعه گردشگری (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش خبرنگار مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) - گردشگری درمانی و بهداشتی امروزه از رو به رشدترین بخش های صنعت گردشگری جهان است که باعث شده کشورهای علاقه مند به توسعه گردشگری توجه خود را به این بخش از صنعت توریسم جلب و برای آن برنامه ریزی کنند. به همین دلیل است که در نقاط مختلف جهان روش های درمانی طبیعی مانند استفاده از غارهای نمکی، چشمه های آب گرم و معدنی، دریاچه های لجن و صدها تیپ از این نوع گردشگری بسیار مورد توجه قرار گرفته و تمامی اقشار اعم از کم درآمد و پردرآمد به این نوع گردشگری ابراز تمایل می کنند. در این نوع سفر گردشگر بیماری جسمی خاصی ندارد و تنها برای رهایی از تنش های زندگی روزمره بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی مناطق طبیعی با خاصیت درمانی می شوند و معمولا توریست های درمانی بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش هستند یا برای گذراندن دوران نقاهت به آب درمانی و لجن درمانی رو می آورند.

 

صنعت توریسم این روزها با رشد قابل ملاحظه ای مواجه است. به گونه ای كه رتبه دوم صنایع پردرآمد را به خود اختصاص داده است. در میان بخش های مختلف این صنعت، "توریسم سلامت" دارای اهمیت و جایگاه خاصی است و طبق اعلام بانك جهانی، سومین عرصه سرمایه گذاری در دنیا مربوط به گردشگری سلامت می باشد و گزارش ها حاكی است كه گردش مالی ناشی از فعالیت های مربوط به صنایع توریسم درمانی در سال 2004 مبلغی بالغ بر 40 بیلیون دلار در كل دنیا بوده است كه این میزان در سال 2012 به 75 بیلیون دلار رسیده است این در حالی است كه بین 4 تا 7 درصد گردشگران خارجی را گردشگران سلامت تشكیل می‌دهند.

 

با وجود اینكه ایران دارای پزشكانی توانا، آب و هوایی چهار فصل و مناطق طبیعی با خاصیت درمانی بسیاری است و هزینه های پزشكی در آن، نسبت به سایر كشورهای منطقه ارزان تر است، اما نسبت به جذب گردشگر سلامت تلاش جدی انجام نگرفته است. ما در این گزارش در گفتگو با بابک ارسیا رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران در جهاد دانشگاهی به بررسی جایگاه توریسم سلامت، موانع و راهکارهای توسعه آن در ایران می پردازیم.

 

به گفته بابک ارسیا، رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران در جهاد دانشگاهی، ایران از نظر جاذبه های گردشگری، طبیعی، آب و هوایی و باستانی به ترتیب مقام های دهم، پنجم و چهارم جهان را داراست ولی از بازار توریسم درمانی سهم شاخصی نبرده است. امروزه در کشورهای مختلف دنیا از وجود چشمه های آب گرم، غارهای نمکی، دریاچه های لجن و ... برای جذب توریست های سلامت استفاده می کنند اما در کشور ما هنوز برنامه ریزی دقیقی که بتوان با امکانات طبیعی در جذب توریست داخلی و خارجی استفاده کرد، انجام نگرفته است به همین دلیل این ظرفیت نیز مانند ظرفیتهای دیگر گردشگری بلااستفاده مانده است.

 

وی می افزاید: بحث توریسم درمانی یکی از بخش های روبه رشد صنعت گردشگری در جهان و ایران به شمار می آید با این وجود در کشورمان این دغدغه وجود دارد که آیا این بخش از توریست به شکوفایی می رسد یا علی رغم تشکیلاتی که برای آن در نظر گرفته شده است فراموش می شود؟

 

این کارشناس گردشگری می گوید: ایران در توانمندی های شاغلان حرفه پزشکی، تکنولوژی های روز و استانداردهای جهانی، اقتصاد درمان و هزینه های درمانی و همچنین مناطق طبیعی درمانی نسبت به کشورهای همسایه و خاورمیانه از توانمندیهای بسیار بهتری برخوردار است که باید نهایت استفاده از پتانسیل موجود را کرد؛ اما متاسفانه تبلیغات مناسبی برای شناسایی توانمندی های پزشکی و گردشگری ایران در خارج صورت نگرفته است.

 

ارسیا با تاکید بر نقش رسانه های دولتی و سفارت خانه ها در زمینه تبلیغات توریسم درمان خاطرنشان می کند: امروزه صنعت توریسم درمانی در جهان بالاتر از صنایع نفت و طلا قرار دارد و کم هزینه و پردرآمد است. در بخش توریسم درمانی فقط به جذب گردشگر توجه نمی شود بلکه فراتر از آن می تواند موقعیت و جایگاه ایران را از نظر علمی، سیاسی، اجتماعی و منطقه ای تقویت کند اما باتمامی این تفاسیر کشور چهار فصل ایران دارای ظرفیتها و جاذبه های طبیعی فراوان است به طوری که هر یک از آنها به تنهایی می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند واین مهم، مستلزم تبلیغات، سرمایه گذاری، برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک برای دستیابی به اهداف بلند مدت در این بخش می باشد.

 

 عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با اشاره به چهار فصل بودن ایران و وجود پتانسیل های طبیعی بسیار در کشور اظهار می دارد: ایران با دارا بودن ظرفیت های طبیعی بی نظیر در جذب توریسم درمان از جمله پدیده گل افشان ها در سیستان و بلوچستان و دریاچه لجن ارومیه در شاخه لجن درمانی، وجود غارها و گنبدهای نمکی بسیار مانند گنبدهای نمکی داراب و حوضه های نمکی سازند هرمز، غار کتله خور و علیصدر در شاخه نمک غار درمانی و چشمه های متعدد آب معدنی در شاخه آب درمانی و ... در دنیا صاحب نام است و می توان با تکیه بر این مواهب الهی در رشد و توسعه صنعت توریسم گام های اساسی برداشت.

 

این کارشناس گردشگری از غاردرمانی به عنوان یکی از حوزه های ناشناخته توریسم درمانی در ایران نام می برد و می گوید: این روزها غاردرمانی و نمک درمانی مورد توجه بسیاری از گردشگران سلامت در دنیا قرار گرفته است و گردشگران سلامت حاضر هستند 2 تا 3 هزار دلار برای اقامت و استراحت یک روزه خود در یکی از این غارهای نمکی هزینه کنند؛ این درحالی است که مسئولان توجهی به این بخش ندارند و از آن غافل مانده‌اند.

 

وی می افزاید: بیشترین گنبدهای نمکی در ایران وجود دارد و غار نمکدان یکی از بهترین جاذبه‌های این نوع از گردشگری است. کوه نمک یا گنبد نمکی جاشک (دشتی) عروس کوه‌های جهان، حدفاصل شهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر، یکی از بزرگ‌ترین و فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر است که بعنوان اثر طبیعی ملی فسیلی به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسید.

 

وی یکی از راه‌های معرفی و شناساندن این گنبدهای نمکی را، ثبت جهانی آن می داند ومی افزاید: این مهم نیازمند انجام نقشه‌برداری و تامین اطلاعات و انجام تحقیق و پژوهش در خصوص مسائل زمین شناختی و... است و تحقق این مهم نیازمند  سالها کار مستمر است.

 

وی گل و لجن درمانی را نیز یکی دیگر از انواع گردشگری درمان عنوان می کند و می گوید: گل و لجن درمانی از جمله مباحثی  است که در صنعت توریسم سلامت قدمتی دیرینه دارد  و در دنیا از جایگاه  ویژه ای برخوردار  است. در گل و لجن، مواد معدنی  و آلی  وجود دارند که سبب منحصر به فردی آن شده است و در بهبود بیماریهای پوستی، بیماریهای روان تنی و دردهای مفصلی موثر است .

 

این مدرس دانشگاه می افزاید: کشور ایران با دارا بودن حدود 25 پدیده بی نظیر گل فشان در نواحی ساحلی چابهار و همچنین وجود دریاچه لجن در ارومیه یکی از کشورهای غنی در زمینه جذب توریسم سلامت می باشد در حالی که تاکنون تبلیغات و سرمایه گذاری خاصی در این زمینه برای جذب گردشگران داخلی و خارجی ننموده است.      

 

وی همچنین وجود بیش از هزار چشمه آب معدنی در کشور را یکی از جاذبه ها و امتیازات ایران برای توریسم درمانی در حوزه آب درمانی می داند و می گوید: شناسايي خواص درماني چشمه­هاي معدني با ويژگي تفرجي و گردشگري سلامت با ترغيب گردشگران به استفاده از جاذبه هاي طبيعي اطراف چشمه ها و استفاده از آنها به عنوان يك جاذبه ارزشمند درمانی، لزوم  برگزاری برنامه ها و تورهای آب درمانی  را می طلبد که در این مجال مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران با برپایی سالانه تورهای بازدید از چشمه های آب معدنی استان تهران برای دانشجویان به این مهم جامه عمل می پوشاند.

 

وی در پایان یادآور می شود ایران با دارا بودن ظرفیتهای متعددی جهت جذب توریسم درمان می تواند با مدیریت استراتژیک نقاط قوت خود را به فرصت تبدیل کند و نقاط ضعف و تهدیدها را به حداقل برساند و درنهایت به فرصت تبدیل کند و با توجه به اینکه چندین استان کشور مستعد توریسم سلامت هستند می توان هر منطقه جغرافیایی از کشور را به یک قطب قوی و فعال توریسم سلامت تبدیل کرد.

منبع :  istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.