"ارمند" مسیر شگفتیها (گردشگری عمومی)

توضیحات :

آبشارهای متعدد، جنگل بلوط، چشمه سارهای متعدد، غارهای پر از آب، رودخانه های خروشان و ... یکی از صدها شگفتی و زیبایی هستند که در مسیر منطقه گردشگری ارمند در چهار محال و بختیاری می توان مشاهده کرد.

به گزارش پارس توریسم، منطقه طبیعت گردی ارمند با عبور از روستای دوپلان در این مسیر آغاز و مسیر انتهای این مسیر با روستای معدن در این استان خاتمه می یابد.

روستای دو پلان از جمله روستاهایی است که در این مسیر با وجود عبور رودخانه کارون کمپینگ رفتینگ، فعالیتهای ورزشی بانجی جامپینگ (سقوط آزاد ) از دره عمیق که در روستای دوپلان وجود دارد صورت می گیرد.

بعد از این روستا مسیر تاریخی دز پارت که این راه قدیمی ترین ایل راهه منطقه است مشاهده می شود و قدمت این ایل راه  به دوره اتابکان می رسد که محل عبور قسمیتی از عشایر بختیاری است.

در این منطقه، منطقه حفاظت شده سبز کوه بین شهرستانهای لردگان، بروجن و اردل واقع شده که سیمای منطقه کاملا کوهستانی است.

 

بانجی جامپینگ (روستای دوپلان)

حداکثر ارتفاع این منطقه از سطح دریا سه هزار و 870  و داری دره های عمیق، آبشار های متعدد، آب و هوای متنوع است.

بالغ بر 25 هزار هکتار از این منطقه پوشیده از جنگل بلوط بوده و سایر گونه های درختی از جمله کلخونک، پسته وحشی، آلبالوی وحشی، بادام وحشی، زالزالک و ... در این منطقه وجود دارد.

اهمیت منطقه از لحاظ گردشگری این منطقه به دلیل شرایط طبیعی و برخورداری از تنوع زیستگاهی جانوری و گیاهی داری ارزش های پژوهشی زیادی در زمینه های مختلف و داری ارزشهای  طبیعی، گردشگری و اقتصادی از دیدگاه گردشگری است.

از جمله نقاط بکر، زیبا و داری جاذبه گردشگری می توان به چشمه تنگ زندان، آبشارتنگ زندان  روستای دورک اناری، باغستان های انار روستای دورک اناری، دره عشق، روستا و امامزاده سر پیر، رودخانه دو پلان و کره بس و محل اتصال این رود خانه های کره بس و دوپلان در نزدیک روستای معدن  و در کنار همه اینها خروش رودخانه کارون در بین منطقه های حفاظت شده و برگزاری و اجرای مسابقات رفتینگ و قایق رانی در  این منطقه  از نمونه های جاذبه های طبیعی ارمند برای گردشگری طبیعی و سفر به این منطقه است.

چشم انداز آبشار دره عشق و مناطق حفاظت شده هلن و سبزکوه و وجود جنگل های بلوط با توجه به شرایط کوهستانی یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران است.

بکر، طبیعی و مصون ماندن از دست درازیهای انسان از ویژگی ممتاز این منطقه طبیعی ارمند در این استان است.

آبشار تنگ زندان پس از سرازیر شدن از دل صخره در نهایت به رودخانه سبزکوه می ریزد، در کف رودخانه آب، جلبکها، سبزه ها و قلوه سنگها همزیستی خاصی دارند اما آب همچنان با جوش و خروش برای رسیدن به خلیج همیشه فارس به رودخانه کارون می پیوند.

تنگ زندان که مجموعه ای زیبا از کوهستان، ‌آبشار، جریان آب ،گیاهان خودرو و حیات وحش است.

روستای معدن که انتهای این مسیر گردشگری و توریستی ارمند دراین استان است که رودخانه دو پلان و سر پیر در نزدیکی روستای معدن به هم می پیوند.

روستای معدن علاوه بر جاذبه های طبیعی به دلیل وجود چشمه آب گوگرد یکی از قابلیت های منحصر به فرد در این منطقه است.

 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهار محال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در این منطقه فعالیت های کوهنوردی، رفتینگ( قایق رانی بر روی آب های خروشان)، بانجی جامپینگ و توریسم رودخانه با همکاری این اداره کل در این منطقه صورت می گیرد، اظهار داشت: در توریسم رودخانه یکی از قابلیت های و پتانسیل های منحصر به فرد این منطقه است زیرا که در مسیر رودخانه جاذبه های وجود دارد که تنها با گردشگری رودخانه ای قابل مشاهده است.

 

 باغهای انار روستای دورک اناری در کنار رودخانه کارون

 

حیدر صادقی افزود: این منطقه به دلیل ساختار زمین شناسی یکی از منطقه هایی است که علاقمندان به تحقیق در رشته های زمین شناسی می توانند این منطقه را برای فعالیت های علمی خود در نظر داشته باشند.

 

وی بیان داشت: بهترین فصل برای سفر به این منطقه فصل بهار و اوایل تابستان است.

 منبع : ihonews.com

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.