زیارت، اولویت نخست 65 درصد گردشگران مشهد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta) به نقل از رسالت، يکصد و شصتمين جلسه هم انديشي دفتر مطالعات فرهنگي و اجتماعي شهرداري مشهد در حالي برگزار شد که دستور کار اصلي آن بررسي تحقيقي با عنوان «سنجش ارزيابي گردشگران و زائران از عرصه اطلاع رساني گردشگري شهرداري مشهد» بود. در اين تحقيق که توسط دکتر سقايي ارائه شد، مباني کلي اطلاع رساني شهرداري مشهد به زائران مورد بررسي و پژوهش قرار گرفته است و نتايج اين تحقيق مورد بحث و بررسي عده اي از حاضران در جلسه قرار گرفت.

نتايج تحقيق ذکر شده حاکي از اين است که بيش از 90 درصد گردشگران به مشهد مقدس به زيارت حضرت رضا (ع) مي روند؛ به بيان دقيق تر، زيارت اولويت نخست حدود 65 درصد از گردشگران مشهد است ولي به کارهاي ديگري مانند خريد، تفريحات سالم و ... نيز علاقه نشان مي دهند. همچنين حدود 28 درصد از مردم تنها قصدي که از سفر به مشهد دارند زيارت صِرف است و بقيه زيارت را محور سفرخود به مشهد قرار نداده اند. نتايج اين تحقيق نشان مي دهد که زائران به طور نسبي با فعاليت هاي اطلاع رساني شهرداري مشهد آشنايي دارند؛ به طور دقيق 6/64 درصد از زائران با اين خدمات آشنايي دارند.در ميان روش هايي که شهرداري براي اطلاع رساني اتخاذ کرده است، نقشه راهنماي زيارتي و گردشگري شهر مشهد بيشتر مورد استفاده زائران قرار گرفته است. اين در حالي است که تقريبا تمام افرادي که به مشهد سفر مي کنند از خدمات دو مجموعه گردشگري و تفريحي مشهد که اين روزها تبليغات چندرسانه اي فراگيري دارند، اطلاع داشته و به آنها نيز تمايل دارند. به طور کلي يافته هاي اين تحقيق نشان مي دهد که حدود 49 درصد از افراد وضعيت اطلاع رساني شهرداري مشهد را خوب ارزيابي کرده ولي در عين حال 26درصد از مردم وضعيت اين مقوله را ضعيف و خيلي ضعيف ارزيابي نموده اند. و باز هم نتايج نشان دهنده اين است که شهرداري مشهد در زمينه اطلاع رساني از برخي از شرکت هاي گردشگري خصوصي عقب است.

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.