گردشگری خارجی تعریف ندارد، گردشگری داخلی آمار (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری‌ ـ "محمدعلی نجفی" رییس سازمان میراث و گردشگری با تاکید برآنکه آمار دقیقی در ارتباط با گردشگری داخلی نداریم گفت: «آماری هم که قبلا ذکر می‌شد مبنای دقیق علمی نداشته‌است. البته این آمارها یک روند را نشان می‌دهد به طور مثال امسال نسبت به سال قبل روند بهتری اتفاق افتاده‌است اما در هر حال آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد.»

 

او در ادامه از تدارک برنامه‌های خاصی برای دوهفته آخر تابستان که سفرها بیشتر می‌شوند و هفته گردشگری و روز جهانی گردشگری خبر داد و گفت: «باید تسهیلاتی بهتر از گذشته فراهم شود اما فکر نمی‌کنم بتوان تحول آنچنانی در این مدت کوتاه ایجاد کرد.»

 

نجفی همچنین نبود تعریفی دقیق از گردشگری خارجی و به تبع آن نبود آماری درست در این بخش خبر داد و گفت: «هرچند از گردشگران ورودی آمار داریم اما تعریف دقیقی در این خصوص وجود ندارد. مواردی هست که کسی فقط برای آنکه ویزایش در کشور ثالثی مجدد تمدید شود یک روز به ایران می‌آید و سپس خارج می‌شود. در این آمار چنین شخصی گردشگر تلقی شده‌است. افرادی را هم داریم که به ایران می‌آیند ولی هیچ هزینه‌ای برای اقامت و غذا صرف نمی‌کنند و این افراد هم در زمره گردشگران خارجی تلقی می‌شوند.»

 معاون رییس جمهور افزود: «از این منظر هم نمی‌توان به این آمار استناد کنیم و درخصوص وضعیت گردشگر خارجی صحبت کنیم. اما انجمن تورگردانان در جلسه‌ای که با من داشتند اطلاعاتی دادند که بیانگر آن است که با روی کار آمدن دولت جدید و انتخاب "حسن روحانی" به عنوان رییس جمهور، استقبال برای آمدن به ایران در کشورهای مختلف و حتا کشورهای غربی خیلی زیاد است.»

 

پروژه های انواع گردشگری انجام می شود

او در ادامه به طرح‌هایی اشاره کرد که در خصوص توسعه انواع گردشگری مد نظر است و یادآور شد: «یکی از طرح‌هایی که داریم این است که انواع گردشگری از جمله اکوتوریسم، گردشگری سلامت، گردشگری ورزشی و گردشگری مذهبی را گسترش دهیم. در این راستا در صدد بررسی و تهیه طرح‌هایی برای این بخش‌ها هستیم. هریک از این بخش‌ها در قالب یک پروژه تعریف خواهند شد و یک مدیر پروژه آنرا سرپرستی خواهد کرد.»

 

به گفته رییس سازمان میراث و گردشگری، کسی که مدیر پروژه گردشگری سلامت می‌شود به طور مشترک از سوی وزیر بهداشت و درمان و رییس سازمان میراث و گردشگری انتخاب خواهد شد. این مهم درخصوص سایر بخش‌ها نیز صادق است چنانکه سرپرست پروژه گردشگری ورزشی از سوی وزیر ورزش و جوانان و رییس سازمان میراث و گردشگری انتخاب خواهد شد. این سرپرست مسئول همه فعالیت‌هایی خواهد بود که حول محور این بخش انجام خواهد شد. در عین حال کمیته‌هایی متشکل از دستگاه‌های ذی‌ ربط در این بخش تشکیل خواهد شد.

جفی همچنین از برگزاری چند نشست با مسئولان وزارت خارجه خبر داد و درخصوص صدور روادید گردشگری گفت: «در صدد آن هستیم تا صدور روادید برای  گردشگران خارجی در بخشی برای بعضی از کشورها تسهیل شود و در بخش دیگری برای برخی از کشورهای دیگر لغو روادید اتفاق بیافتد. اگر سه یا چهار ماه به ما فرصت داده شود شاهد رشدی در ارتباط با ورود گردشگر به کشور در همه ضمینه‌ها خواهیم بود.»

 

فراکسیون گردشگری فعالتر شود

او در ادامه به برگزاری جلساتی با اعضای فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: «از نمایندگان درخواست کردیم تا جهت تقویت این فراکسیون اقدام کنند و تعداد بیشتری از نمایندگان مجلس را تقویت کنیم تا عضو این فراکسیون شوند. تا در کنار دو کمیسیون تخصصی فرهنگی و اجتماعی که بیشترین موارد سازمان میراث و گردشگری را در بر می‌گیرد، این فراکسیون می‌تواند نقش بسیار تایین کننده‌ای داشته باشد. چراکه ما مشکلات بسیاری از نظر قانونی داریم و در آینده با مجلس کارهای بسیاری خواهیم داشت. البته فکر می‌کنم با توجه به رویکرد مثبت فراکسیون به کار من در سازمان میراث و گردشگری بتوانیم بخشی از محدودیت‌ها و موانع قانونی در حوزه‌های میراث، صنایع دستی و بخصوص گردشگری را مرتفع کنیم.»

 

از دیدن شرایط تخت جمشید متاثر شدم

رئیس سازمان میراث و گردشگری همچنین از وضعیت تخت جمشید اظهار تاسف کرد و گفت: «آخرین باری که به تخت جمشید رفتم حدود 9 ماه پیش بود. از دیدن شرایط آن متاثر شدم. قطعا در این 9 ماه نیز چیز زیادی تغییر نکرده‌است. از این رو امیداورم بخصوص مجلس و دولت به ما کمک کنند تا آبرویی که در گرو معرفی صحیح این میراث باستانی و فرهنگی است زنده شود.»

 

او خاطرنشان کرد: «در حال حاضر نیز دوستداران میراث فرهنگی مرتب اشکالات و ضعف‌ها را بیان می‌کنند و ما نیز کمابیش به این ضعف‌ها واقف هستیم. در این میان مشکلاتی از جمله بودجه ، تعیین حریم‌ها و احکامی که از سوی دیوان عدالت اداری صادر می‌شود نیز مطرح است. »

 

معاون رییس جمهور با اشاره به گزارشاتی که درخصوص مسائل پیرامون خانه‌های تاریخی تهیه شده‌است از برگزاری جلسه‌ای با رئیس دیوان عدالت اداری و قضات مربوطه طی دو هفته آینده خبر داد و تصریح کرد: «اگر دلایل کارشناسی ما بیان شود بدون شک دیوان عدالت اداری نیز با ما همکاری خواهد کرد چراکه میراث فرهنگی ارزشمندترین چیزی است که ما در کشور داریم و گذشته و آینده‌مان را به یکدیگر پیوند می‌دهد و اگر از آن به درستی حفاظت شود نسل‌های آینده ما با اعتماد به نفس فرهنگی بیشتری می‌توانند در عرصه فرهنگ جهانی سر بلند کنند.»

 

نجفی افزود: «سخت گیر‌های جدیدی درخصوص تصمیم‌گیری استان‌ها اعمال کردیم چراکه گزارشاتی از سستی‌هایی برای حفظ میراث و ساخت سازها دریافت کردیم که طی بخشنامه‌ای که از سوی معاون میراث فرهنگی صادر شده این سختگیری‌ها بیشتر خواهد شد. در کنار این موارد قصد داریم برنامه‌‌هایی برای مالکان آثار تاریخی داشته باشیم که آنها رغبت بیشتری برای نگهداری آثار داشته باشند.

 منبع : chn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.