حال تخت جمشید دوم وخیم است! (گردشگری عمومی)

توضیحات :

ظرفيتي كه مي‌تواند اقتصاد بي‌رونق كرمانشاه را متحول كند

شكوه از ياد رفته كنگاور، گمشده در معبد آناهيتا

 

 كنگاور شرقي‌ترين شهرستان استان كرمانشاه دروازه ورود به مركز ايران است كه يكي از پررمز و رازترين بناهاي تاريخي ايران را در مركز خود جاي داده است. معبد آناهيتا يكي از بناهاي تاريخي استان كرمانشاه است كه جزء قديمي‌ترين مكان‌هاي ايران به حساب مي‌آيد، مكاني است كه بر سر راه هگمتانه و تيسفون سابق قرار گرفته است و به رغم همه قدمتش در طول ادوار گذشته كمترين توجهي به آن صورت نگرفته است. با وجود مطالعاتي كه در گذشته روي معبد آناهيتا انجام گرفته و همچنين چند دوره كاوش‌هايي كه توسط دانشمندان مختلف در آن انجام شده، همچنان بخش قابل‌توجهي از شناسه اصلي معبد شناسايي نشده و بسياري از رازهاي اين معبد همچنان مدفون مانده و با وضعيتي كه معبد دارد هر روز بيش از پيش در حال تخريب است. علاوه بر تخريب‌هاي زيست‌محيطي همچون زلزله، سيل و نيز تخريب‌هاي انساني چون ساخت و سازهايي كه از قديم الايام در معبد صورت گرفته و همچنين تخريب‌هاي جديد مانند ديوارنويسي‌ها و... قدم‌ها براي نابودي روز به روز اين ميراث كهن شتاب گرفته است. به‌دنبال اهميتي كه معبد در زمان خودش داشته مردم در پيرامون آن ساكن شدند و حال معبد «آناهيتا» در مركز شهرستان كنگاور قرار گرفته است. قدمت اين بنا بر اساس كاوش‌هاي صورت گرفته به عصر ساسانيان واشكانيان بازمي‌گردد و كاوشگران آن را تخت‌جمشيد دوم ايران ناميده‌اند، اما روزگاري است كه از اين معبد عظيم تاريخي تنها تپه‌اي با چند ستون شكسته باقي‌مانده است و مي‌توان آن را در زمره ميراثي قرار داد كه اگر اين روند در موردش ادامه يابد ديگر چيزي از آن باقي نخواهد ماند. بدون شك معبد آناهيتا به لحاظ ارزش تاريخي از جمله برجسته‌ترين آثار و ميراث‌هاي فرهنگي سرزمين ايران است و ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين محوطه تاريخي مي‌تواند در جذب گردشگر داخلي و خارجي و رونق اقتصادي منطقه تاثيرگذار باشد. در حالي كه اين اثر به دليل شاخصه‌ها و قدمتش سال‌هاست در انتظار ثبت در فهرست جهاني يونسكو قرار دارد اما هنوز اراده لازم براي آماده شدن بنا به منظور ثبت جهاني وجود ندارد.

 

 

آناهيتا چرا به اين حال وروز افتاد؟

 

يكي از موانع ثبت اين اثر در فهرست جهاني يونسكو كامل نشدن پژوهش در مورد سابقه بنا و قطعي نشدن نظريه‌هاي مربوط به سابقه تاريخي آن است. البته نه تنها سال‌هاست فعاليت پژوهشي در اين منطقه متوقف شده، بلكه اقدامات لازم براي حفظ و نگهداري آثار به دست آمده و آماده‌سازي محوطه تاريخي معبد هم انجام نمي‌شود. امروز گردشگراني كه در خرابه‌هاي معبد قدم مي‌زنند تنها تلي از سنگ‌هاي شكسته و نصفه و نيمه را در محوطه باستاني آناهيتا مي‌بينند كه شماره‌هايي بسيار قديمي و رنگ باخته كه مربوط به دور اول كاوش‌هاست روي آنها ثبت شده و بعضا شعارهاي انتخاباتي با رنگ‌‌هاي تبليغي روي آنها به چشم مي‌خورد. علاوه بر اينها معبد آناهيتا در سال‌هاي اخير با انواع و اقسام مشكلات ديگري مواجه بوده است. محاصره شدن در حصار كانتينرهاي ميوه و تره‌بار، مشكل بوي فاضلاب كه كل محوطه تاريخي را فرا گرفته، تبديل شدن آن به محلي براي جمع شدن اراذل و اوباش و معتادان و تبديل شدن به محلي براي چسباندن پوسترهاي تبليغاتي ايام انتخابات تنها بخشي از مشكلات چند سال اخير اين محوطه تاريخي هستند. نگاهي به اين ليست مشكلات ابتدايي، نشان‌دهنده بي‌توجهي مسئولان به حفظ اين بناي تاريخي است كه به نظر مي‌رسد تاكنون توجه ويژه‌اي به اين مكان نشده و حالا نجات آن بسيار سخت به نظر مي‌رسد.

 

سازمان ميراث فرهنگي به وخامت اوضاع آناهيتا پي برده است

 

حجت‌‌الله سپهر سرپرست سازمان ميراث فرهنگي استان كرمانشاه با توجه به زمان كوتاهي كه به اين سمت برگزيده شده اما وخامت اوضاع معبد آناهيتا را درك كرده و سعي بر رفع مشكلات آن دارد، وي با اشاره به اينكه ما بودجه‌اي را براي سامان بخشيدن به اين مكان تاريخي در نظر گرفته‌ايم، گفت: اين بودجه با مشاركت استانداري وبا توجه به پيگيري وجلسات متعددي كه برگزار كرديم، اختصاص داده شد. اين معبد تاريخي در خطر است و سازمان ميراث فرهنگي كرمانشاه اين اوضاع را درك كرده است و ما با اين بودجه سعي داريم كه دو خانه‌اي را كه در محوطه معبد ساخته شده با رايزني از مالكان خريداري كنيم و به وضعيت فعلي سروسامان اجمالي ببخشيم. 

وي در ادامه تصريح كرد: در صورت اختصاص بودجه، قطعا اتفاقات خوبي در اين محوطه رخ خواهد داد و مي‌توان اميدوار بود كه آناهيتا نجات پيدا كند. وي تصريح مي‌كند كه معبد آناهيتا را مي‌توان تخت‌جمشيد دوم ايران دانست، چون ستون‌هاي اين مجموعه به روش خاصي كنارهم چيده شده است.

به گفته وي وجود امامزاده‌اي كه در جوار معبد است نيز نشان از اهميت و مركزيت آن در زمان خود دارد و مشكلي را براي اثر ايجاد نمي‌كند، تنها با همكاري سازمان اوقاف استان مي‌توان تغييراتي در محوطه امامزاده ايجاد كرد.

 

 

تلاش براي ثبت جهاني آناهيتا بعد از طاق‌بستان

سپهر در پاسخ به اين سوال كه در راستاي ثبت جهاني براي آناهيتا آيا اقدامي صورت گرفته است يا خير؟ تاكيد كرد: ما به محض ثبت جهاني طاق‌بستان كه در روزهاي پاياني آن هستيم در آينده‌اي نزديك آناهيتا را به يونسكو معرفي خواهيم كرد.

وي عنوان كرد: ما ثبت جهاني اين مجموعه را به همراه قلعه يزدگرد در دستور كار داريم كه با حذف الحاقات مشكلاتشان براي اين اتفاق مهم برطرف شود. قطعا هر ريال كه صرف اين مجموعه‌ها مي‌شود جهت حذف الحاقات است و نجات آنها با نظارت بازرسان يونسكو صورت مي‌گيرد تا ما هزينه‌ها را بيخود صرف موارد بيهوده نكنيم و تاكيد داريم و تلاش مي‌كنيم كه اين امر با دلسوزي وآگاهانه رخ دهد.

 

 

آناهيتا قابليت معرفي به جهانيان را دارد

سرپرست سازمان ميراث فرهنگي كرمانشاه اعتقاد دارد كه تنها مشكلي كه معبد آناهيتا را تهديد مي‌كند اين است كه ما آن را به حال خود رها كنيم. 

وي يادآورشد: ما با نجات اين اثر عظيم تاريخي مي‌توانيم آناهيتا را به جهان معرفي و شهرستان كنگاور را پايگاه گردشگران كنيم. خود اين امر منشا خير براي اين مردم خواهد بود. باتوجه به اينكه معبد در وسط شهر قرار دارد مي‌تواند يك فرصت خوب براي اين شهرستان باشد.

 

 

كنگاور مشكلات زيرساختي در بحث گردشگري دارد

اما در راستاي صحبت‌هاي حجت‌‌الله سپهر بايد به اين امر اشاره كرد كه شهرستان كنگاور مشكلات زير‌ساختي در جذب گردشگر دارد و تنها معبد آناهيتا نمي‌تواند به تنهايي مشكلات اين شهر را برطرف كند. هنوز اين شهرستان يك هتل مناسب براي اقامت گردشگران ندارد. حال و روز خود اثر نيز مشخص است پس مسئولان استان فكري اساسي براي وضعيت كنگاور جهت شهري مناسب براي گردشگران كنند. 

وحيد احمدي نماينده كنگاور در مجلس شوراي اسلامي معتقد است كه بايد با حفظ و احياي معبد آناهيتا مشكلات ديگر شهرستان كنگاور را نيز برطرف كرد، وي در گفت‌وگو با تهران امروز مي‌افزايد: قطعا معبد آناهيتا از مراكز گردشگري استان به حساب مي‌آيد.اما بايد با سروسامان دادن به اين اثر تاريخي با نگاه متفاوتي به آن نگاه كرد. در كشورهاي ديگر كه قدمت كوتاهي دارند، كوچك‌ترين جاذبه‌ها به بهترين شكل آنچنان معرفي مي‌شوند كه انسان در باور خود آنها را قطعا جاذبه گردشگري مي‌داند و حتي آن را به ديگران معرفي خواهد كرد اما ما داشته‌هاي خود را نديده مي‌گيريم و در جايي‌كه كشورهايي بدون پيشينه تمدني درآمدهاي كلاني از گردشگري دارند ما هيچ جايگاهي در گردشگري جهاني نداريم.

 

 

گردشگري كه بخواهد شب در كنگاور بماند بايد در چادر بخوابد!

وي تصريح مي‌كند: در استان كرمانشاه با دارا بودن ظرفيت‌هاي بسيار و آثار تاريخي مانند معبد آناهيتا، بيستون، طاق‌بستان، غار قوري قلعه و... هيچ‌گاه نتوانستيم از اين ظرفيت بالا جهت پيشرفت استان استفاده كنيم. هر كدام از اين آثار عظيم اگر در كشورهاي كوچك ديگري بودند به بهترين شكل از آن استفاده مي‌شد، اما در طول ساليان گذشته تنها براي استفادهاي شخصي از آنها استفاده كرده‌ايم. 

احمدي اذعان مي‌كند: اين سرمايه‌هاي عظيم نه تنها خودشان، بلكه پيرامونشان نيز با مشكل كمبود زيرساخت‌هاي گردشگري روبه‌رو هستند و به عنوان مثال ما در شهرستان كنگاور يك هتل براي اقامت گردشگران نداريم و اگر گردشگري بخواهد يك شب در اين شهرستان بماند بايد در چادر بخوابد. 

وي در ادامه تاكيد كرد: اين آثار هديه خداوند به مردم ماست كه از آنها استفاده كنند اما تاكنون از اين امر غافل بوديم. ما فراموش كرديم با احيا و رسيدگي به اين آثار مي‌توانيم اشتغالزايي كنيم و در استاني مانند كرمانشاه كه 8 سال جنگ تحميلي زيرساخت‌هاي آن را تا حد نابودي پيش برده چنين ظرفيت‌هايي كه هنوز نصفه و نيمه پابرجا هستند غنيمت‌هاي ارزشمندي محسوب مي‌شوند. 

احمدي اظهار داشت: معبد آناهيتا مورد غفلت جدي مسئولان سابق قرار گرفته است و از آسيب‌هاي متفاوت در امان نمانده است. قطعا با پيگيري مسئولان استان براي نجات آناهيتا، هر جايي هم كه دستگاه‌هاي اجرايي براي رسيدگي به آناهيتا به مشكل برخوردند، ما نمايندگان از طريق مجلس مشكل آنها را رفع خواهيم كرد.

 

 

معبد آناهيتا را به دنيا معرفي نكرديم

شكي نيست كه مي‌توان از سه طريق اين محوطه و معبد تاريخي كه حال از آن تنها چند ستون باقي‌مانده است و خيلي‌ها آن را با تپه‌اي اشتباه مي‌گيرند، نجات داد. در مرحله اول بايد به اصل اثر توجه كرد و آن را از گزند بلاياي طبيعي و غير‌طبيعي محفوظ كرد. دوم اينكه به مباحث جانبي و زيرساخت‌هاي آن توجه كنيم تا بتوانيم از صنعت گردشگري بهره‌مند شويم و سوم برنامه‌ريزي اصولي براي جذب گردشگر داشته باشيم. تاكنون نه رسيدگي به اين اثر تاريخي شده است و نه تبليغاتي براي معرفي آن آغاز شده است. بهترين تبليغ آناهيتا اين است كه سر راه بيستون قرار گرفته و گردشگراني كه مي‌خواهند بيستون را ببينند مي‌فهمند كه در اين شهرستان يك مكان تاريخي عظيم هم هست و مي‌توانند از آن بازديد كنند. با صحبت‌هاي اميد بخش سرپرست ميراث فرهنگي كرمانشاه ، اين اميد وجود دارد كه در آينده نزديك معبد آناهيتا به جاذبه‌اي گردشگري با قابليت جذب گردشگر داخلي و خارجي تبديل شود كه همه گردشگران علاقه‌مند به شرق، ديدن آن جزو آرزوها و برنامه‌هاي‌شان شود و ايرانيان نيز آن را نه در سطح تخت‌جمشيد،بلكه بعد از آن مهم بپندارند و برايش ارزش قائل باشند.

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.