مناطق نمونه گردشگری نیازمند رویکرد نوین است (گردشگری عمومی)

توضیحات :

مدیرکل دفاتر مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری کشور با بیان اینکه مناطق نمونه گردشگری نیازمند رویکرد نوین است گفت: تصویب مناطق نمونه گردشگری در کشور در آغاز یکی از اقدامات اساسی و کارآمد و راهکار مناسب و مطلوب برای توسعه و بهبود فعالیت‌های گردشگری کشور محسوب می‌شد که با تحقق اهداف مورد نظر و جذب سرمایه‌گذاری لازم در آنها، حوزه عملکردی آنها جهش و تحرک اقتصادی را در سطوح کشور سبب خواهند شد.

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، محمد رضا اکبری افزود: دراین بین آنچه مهم و قابل توجه است جدی نگرفتن اهمیت آن، نگرش آماری و بصری به اسم آن، بیراهه رفتن فرآیند آن از آغاز به کار و فاصله گرفتن از اهداف عالیه مورد نظر بوده است و اکنون مناطق نمونه گردشگری نه تنها در رشد، توسعه و بهبود عملکرد اقتصاد گردشگری و فعال نمودن مؤثر بخش خصوصی عمل نکرده اند،بلکه بسیاری از سرمایه‌گذاران حاضر در این عرصه دچار سردرگمی و دلسردی شده و برای سرمایه‌گذاران متقاضی سرمایه‌گذاری در این صنعت نیز انگیزه لازم وجود ندارد.

 

 وی گفت: شاید بتوان یکی از دلایل اصلی و بدیهی چنین وضعی، نادیده گرفتن جایگاه مناطق نمونه گردشگری در برنامه‌های کلان و فرادستی و برنامه‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشور به صورت ویژه و متفاوت ندیدن مناطق نمونه با سایر تأسیسات گردشگری باشد. این مناطق که با هدف اصلی توسعه منطقه‌ای و اثرگذاری در ابعاد اقتصادی –اجتماعی کشور به تصویب رسیدند، با سرمایه‌گذاری کلان و جذب سرمایه‌های لازم در این بخش محرک و ابزار اصلی توسعه‌ منطقه و ملی هستند.

 

به گفته اکبری، به همین منظورلازم است در نظام برنامه‌های توسعه‌ای و بخشی، اولویت، اهمیت، نقش و سازوکارهای عملکردی این مناطق در پیشرفت کشور مشخص و سهم آن نیز تعریف شود. نظام برنامه‌ریزی که در 3 سطح ملی، منطقه‌ای و محلی در کشور و در 3 سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به صورت سلسله مراتبی و زنجیره‌ای در برنامه‌ریزی فضایی عمل می‌کنند و باید در این فرآیند جایگاه مناطق نمونه گردشگری در این زنجیره و حلقه‌های ممتد روشن شود تا به توان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود حداکثر بهره را گرفت.

 

اکبری خاطر نشان کرد: مناطق نمونه به صورت یک پکیج کامل سرمایه‌گذاری گردشگری عمل می‌کنند و در آنها خوشه‌های فعالیت‌های گردشگری تعریف شده‌اند به طوری که حوزه عملکردی آن را در سطح بین‌المللی معرفی کرده اند. توجه به بسترهای مناسب خدماتی برای گردشگران از یک سو که از وظایف خدمات‌رسانی دولت‌ها به گردشگران است و از سوی دیگر رفع تنگناهای سکونتگاه‌های انسانی که امکان بهره‌برداری سایر بخش‌های اقتصادی به اندازه اقتصاد گردشگری وجود ندارد، با کمک بخش خصوصی در این حوزه امکان‌پذیر است.

 

مدیرکل دفاتر مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری خاطر نشان کرد: برای تحقق اهداف عالیه سیاست‌های توسعه و برنامه‌های کلان کشور، به مناطق نمونه گردشگری با فرصت‌ها و بسته‌های سرمایه‌گذاری، باید به صورت جامع نگریسته شود و جایگاه آنها در سطوح برنامه‌ریزی مشخص شود.

منبع : chtn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.