وقتی قاچاقچیان هم گردشگر به حساب می آیند! (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta) به نقل از تهران امروز، كردستان با مركزيت سنندج يكي از استان‌هاي واقع در دامنه‌ها و دشت‌هاي پراكنده سلسله جبال زاگرس مياني در غرب كشور است. اين استان بسيار زيبا با استان‌هاي آذربايجان غربي و زنجان، همدان، كرمانشاه و از غرب با كشور عراق همسايه است. موقعيت جغرافيايي اين استان و همچنين نزديكي به عراق سبب شده تا اين استان مسير قاچاقچيان و افرادي باشد كه قصد خريد اجناس ارزان از بانه را دارند و بايد از كردستان عبور كنند، اما نكته قابل‌توجه اين امر اين است كه مسئولان ميزان گردشگران 6 ماه نخست سال‌جاري كردستان را 9 ميليون مسافر اعلام كردند كه سيد محمد بياتيان نماينده بيجار در مجلس با انتقاد از اين آمار گفت: 80 درصد آمار متوليان گردشگري كردستان دروغ و كذب است،‌ سالانه افراد زيادي براي تهيه اجناس خود به بانه سفر مي‌كنند و قاچاقچيان زيادي از اين استان تردد مي‌كنند كه مسئولان اين افراد را در آمار گردشگري خود ذكر مي‌كنند. كردستان استاني مستعد از لحاظ گردشگري است اما از سوي ديگر زيرساخت‌هاي گردشگري در استان كردستان بسيار ضعيف است. بانه، بيجار، دهگلان، ديواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، كامياران و مريوان از جمله شهرستان‌هاي كردستان است كه هر كدام از اين شهرستان‌ها ويترين و دنيايي از زيبايي‌ها هستند به عنوان مثال بناهاي تاريخي حمام قصلان، پل فرهادآباد و مقبره باباگرگر از جمله آثار تاريخي ماندگار شهرستان قروه هستند كه در رديف آثار ملي كشور به ثبت رسيده‌اند. جنگل‌هاي معروف اطراف شهرهاي بانه و مريوان داراي درختان جنگلي بلوط، گلابي، گردو، سيب وحشي و افراست كه گردشگرهاي بسيار زيادي را جذب خود كرده است. از ديگر جاذبه‌هاي طبيعي استان مي‌توان به پارك جنگلي آبيدر، منطقه اورامان، درياچه زريوار، آبشاربل، چهل چشمه، سراب قروه و آبشاركويله اشاره كرد. چنين جاذبه‌هايي هر ساله گردشگران علاقه‌مند بسيار زيادي را به خود جذب مي‌كند اما به تناسب بايد زيرساخت‌ها براي حضور گردشگران و توريست‌ها فراهم باشد در صورتي كه اكنون وضعيت جاده‌هاي بين راهي، شهرسازي، خدمات بين جاده‌اي، فضاي سبز و سرويس‌هاي بهداشتي سطح پارك‌ها با توجه به ظرفيت‌هاي كردستان در زمينه گردشگري مناسب نيست. استان كردستان با توجه به مرزي بودن و همسايگي با اقليم كردستان عراق و همچنين تركيه سبب شده تا اين منطقه از لحاظ گردشگري و فرهنگي مستعد باشد. توسعه سيستم حمل‌ونقل جاده‌اي و ريلي مي‌تواند به توسعه صنعت گردشگري و حتي توسعه اقتصادي استان و كشور كمك شاياني بكند.

 

 

9 ميليون گردشگر در 6 ماه نخست سال‌جاري

 

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كردستان با بيان اينكه كردستان داراي طبيعت بكر، آب و هواي مطلوب و جاذبه‌هاي گردشگري طبيعي و تاريخي است كه بستر مناسبي براي توسعه گردشگري است، گفت: از ابتداي سال تاكنون بيش از 9ميليون گردشگر به اين استان سفر كرده است. 

فرهاد ميمنت‌آبادي اظهار داشت: جاذبه‌هاي طبيعي و نعمت‌هاي خدادادي در كنار دسترنج مردم، اين استان را به منطقه گردشگري تبديل كرده است و سالانه ميليون‌ها گردشگر از اين استان بازديد مي‌كند.

 

وي با بيان اينكه تاكنون 35 منطقه گردشگري و 32 روستاي مورد هدف گردشگري در استان شناسايي شده است، اضافه كرد: از نظر ورود مسافر 9 درصد و در زمينه اسكان 14 درصد نسبت به مدت زمان مشابه رشد داشته‌ايم.

 

 

نبود پاركينگ بلاي جان گردشگري كردستان

 

وي با اشاره به اينكه نبود پاركينگ بزرگ‌ترين معضل و مشكل استان است، تصريح كرد: اين امر علاوه بر كردستان در شهرستان‌هاي اطراف از جمله بانه و مريوان نيز وجود دارد. 

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كردستان ادامه داد: يكي ديگر از مشكلات بحث گردشگري اطلاع‌رساني نامناسب است كه علت اصلي آن كمبود اعتبار است در صورتي كه مهم‌ترين موضوع در بحث گردشگري تبليغات مناسب براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري با ارزش استان است.

 

 

آمار اعلام شده كردستان كذب محض است

 

نماينده بيجار در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه آمار 9 ميليون گردشگر در 6ماه نخست سال‌جاري كه از سوي نهاد متولي اعلام شده دروغ و كذب است،‌ گفت: از اين رقمي كه اعلام شده 20درصد آن واقعيت دارد و 80 درصد آن دروغ و غيرواقعي است. سيد محمد بياتيان ادامه داد: استان كردستان به دليل موقعيت خاص جغرافيايي كه دارد در مسير تردد كاميون‌ها و افراد بسيار زيادي كه قصد خريد جنس از بانه را دارند،‌ است بنابراين چنين وضعيتي سبب شده تا قاچاقچيان تردد بسيار زيادي از اين استان داشته باشند. 

وي افزود:‌ بنابراين با چنين وضعيتي شايسته نيست كه مسئولان تردد و ورود قاچاقچيان و افراد خريدار اجناس لب مرز را در آمار گردشگري خود حساب كنند. 

نماينده بيجار در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه ترافيك و نبود پاركينگ ضربه سنگيني به صنعت گردشگري وارد مي‌كند،‌ اضافه كرد: رفع مشكل ترافيك بايد در برنامه‌ريزي بلند مدت يكي از اولويت‌هاي مسئولان استاني باشد.

بياتيان با انتقاد از اينكه هنوز نتوانسته‌ايم برخي از آثارهاي تاريخي اين استان را به صورت بالفعل درآوريم،‌ گفت:‌ يكي ديگر از مواردي كه بايد مدنظر مسئولان استاني قرار گيرد، تقويت سيستم حمل‌ونقل جاده‌اي، ريلي و هوايي است.

وي ادامه داد: اين استان هنوز از نعمت حمل‌ونقل ريلي برخوردار نيست و با توجه به اينكه اين استان بزرگراه هم ندارد، بيشتر حمل‌ونقل‌ها به صورت جاده‌اي صورت مي‌گيرد.

وي با اشاره به اينكه فرودگاه بين‌المللي كردستان هر روز فقط يك پرواز دارد، گفت: كردستان مسيري براي جولان كاميون‌ها و خودروهاي سنگين باري شده است كه اين امر در ناامن كردن جاده‌ها موثر خواهد بود. 

بياتيان انتقاد كرد: اگر در اين استان كاري در حوزه گردشگري صورت گرفته به صورت ناقص و نيمه‌كاره رها شده است، اميدواريم مسئولان براي تكميل كارهاي ناقص توجه جدي داشته باشند. 

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.