قانون، اجازه ساخت به مالک سرای دلگشا نمی‌دهد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

مسئول اﻣﻮر ﺣﻘﻮﻗﯽ و اﻣﻼک ﻣﯿﺮاث ﻓﺮھﻨﮕﯽ اﺳﺘﺎن تهران گفت: لوایح دفاعی سازمان میراث فرهنگی مستند و قابل دفاع است و قانون اجازه ساخت و ساز به مالک سرای دلگشا نمی دهد.

 

 

کیانوش تکلو در گفتگو با میراث آریا(chtn) ضمن ارائه گزارش اجمالی در خصوص ساخت مجتمع تجاری در سرای دلگشا، گفت: سرای دلگشا یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی است که در سال 88 با رای دیوان عدالت اداری از این فهرست خارج شد.

 

وی ادامه داد: با توجه به خروج سرای دلگشا از فهرست میراث ملی مالک اقدام به ساخت مجتمع تجاری به ارتفاع 27 متر در این اثر تاریخی کرد که این مسئله مورد اعتراض سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت، با توجه به محدودیت‌های ارتفاعی که در این منطقه وجود دارد کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران با امضای رئیس شورای شهر، شهردار تهران و معاون میراث فرهنگی وقت، مالک را مجاز به ساخت 10 و نیم متر دانست.

 

تکلو تصریح کرد: در ادامه مالک به نظر این کمیسیون اعتراض کرد و با طرح شکایتی در دیوان عدالت اداری خواستار ابطال رای کمیسیون ماده 5 شد تا ساخت مجتمع تجاری 27 متری را از سر گیرد.

 

مسئول اﻣﻮر ﺣﻘﻮﻗﯽ و اﻣﻼک ﻣﯿﺮاث ﻓﺮھﻨﮕﯽ اﺳﺘﺎن تهران اظهار داشت: با طرح این شکایت از طرف مالک، شهرداری و سازمان میراث فرهنگی مورد شکایت قرار گرفتند.

 

تکلو افزود: با وجود صدور رای شعبه اول دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال رای کمیسیون ماده 5 شهرداری، سازمان میراث فرهنگی لایحه دفاعیه‌ای را به دیوان عدالت اداری ارسال و اعتراض خود را نسبت به صدور این رای اعلام کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه پرونده سرای دلگشا در مرحله تجدیدنظر است، گفت: لوایح دفاعی سازمان میراث فرهنگی مستند و قابل دفاع است، سرای دلگشا علاوه بر اینکه یکی از آثار فهرست میراث ملی بوده در عرصه بافت تاریخی بازار تهران، در حریم ارگ تاریخی تهران و در حریم بصری کاخ گلستان قرار دارد.

 

مسئول امور حقوقی میراث فرهنگی تهران افزود: مالک ادعا می کند که این اثر را از فهرست میراث ملی خارج کرده در حالی که بازار تاریخی تهران، کاخ ثبت جهانی شده گلستان و حریم ارگ تاریخی تهران که سرای دلگشا در محدوده آنها قرار گرفته هرکدام دارای ضوابط خاصی هستند.

 

 

تکلو با اشاره به اینکه ساخت و ساز بیش از 7 و نیم متر در حریم این آثار تاریخی بر اساس قانون مجاز نیست، گفت: رای کمیسیون ماده 5 که به مالک اجازه ساخت 10 و نیم متر را می داد بنا بر نظر معاون میراث فرهنگی وقت و شهردار تهران و برای جلب رضایت مالک صادر شد.

 

وی یادآور شد: با توجه به اینکه کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است، یونسکو نیز ساخت و ساز تا سقف 10 و نیم متر را در حریم آثار جهانی مجاز می داند.

 

مسئول امور حقوقی میراث فرهنگی استان تهران در پایان تصریح کرد: قانون به هیچ عنوان اجازه ساخت مجتمع تجاری در سرای دلگشا و به خطر افتادن ثبت جهانی کاخ گلستان را به مالک نمی دهد.

منبع : chtn.ir

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.