اعتراض به یونسکو برای ثبت جهانی چوگان به نام جمهوری آذربایجان (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta) به نقل از همشهری، همزمان با اعلام تلاش‌های کشور آذربایجان برای ثبت ورزش ایرانی چوگان به نام کشور خود و به‌عنوان بازی محلی قره‌داغ در فهرست جهانی یونسکو، قائم‌مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: در نامه‌ای به یونسکو، اعتراض ایران را نسبت به تهیه پرونده «بازی سنتی چوگان» توسط جمهوری آذربایجان اعلام می‌کنیم و از یونسکو می‌خواهیم تا این بازی سنتی را فقط به نام جمهوری آذربایجان جهانی نکند.

 

 مهدی حجت گفت: به یونسکو اعلام می‌کنیم که بازی سنتی چوگان که پرونده آن توسط جمهوری آذربایجان تهیه شده، با ایران مشترک است و نباید این ورزش سنتی را فقط به نام یک کشور ثبت کرد.

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه یونسکو به چنین مسائلی توجه زیادی دارد، افزود: وقتی کشورها درباره قضیه‌ای به یونسکو اعتراض کنند، یونسکو در جلساتی، اعتراض‌ها را بررسی می‌کند.

او با بیان اینکه کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و هندوستان نیز نسبت به این ورزش اظهار علاقه کرده‌اند، گفت: همه این کشورها متفق‌القول می‌توانند با یونسکو صحبت و اعلام کنند که جمهوری آذربایجان اجازه ندارد ورزش چوگان را به‌تنهایی به نام خود ثبت جهانی کند، به‌خصوص در شرایطی که مدارک نشان می‌دهد، کشور آذربایجان فقط یک «انجمن» به‌نام چوگان دارد، درحالی‌که علاوه بر زنده بودن این ورزش در ایران، یک فدراسیون نیز در کشور ما، فعالیت گسترده‌ای در این زمینه دارد. 

 

وی گفت: سوابق فرهنگی نشان می‌دهد که از دوران باستان تا کنون، ورزش چوگان در ایران انجام می‌شد.

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.