گردشگری چاه نفتی است که نیاز به زیرساخت دارد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی ‌- گردشگری - «محمد علی نجفی» رییس سازمان میراث و گردشگری در مراسم تودیع و معارفه معاون گردشگری که صبح امروز در سالن همایش‌های ارگ آزادی برگزار شد با اشاره به آنکه معاون جدید گردشگری از وزارت خارجه است گفت: «با توجه به آنکه رحمانی موحد از وزارت خارجه به سازمان میراث و گردشگری آمده از این رو در سالن شاهد حضور تعداد زیادی از دوستان وزارت خارجه‌ای هستیم. این قضیه را می‌توان به فال نیک گرفت تا رحمانی بتواند با استفاده از قدرت و هماهنگی که با وزارت خارجه خواهد داشت برنامه‌های گردشگری را به نتیجه برساند.»

 

نجفی با اعتقاد بر آنکه گردشگری یک ابر بخش است تصریح کرد: «برخی از افراد به گردشگری به مثابه یک چاه نفت نگاه می‌کنند اما باید توجه داشت که برای بهره‌برداری از چاه نفت هم باید قدری هزینه کرد تا زیرساخت‌های لازم برای این مهم محیا شود. در بخش گردشگری نیز باید سرمایه‌گذاری مادی و معنوی انجام شود تا بتوان به بازدهی آن امید داشت.»

 

به گفته رییس سازمان میراث و گردشگری، عملیاتی کردن هریک از برنامه‌های اعلام و پیشنهاد شده در حوزه گردشگری به توان مالی، معنوی و زمان زیادی نیاز دارد.

 

او در ادامه به نواقص کار خود نیز اشاره کرد و گفت:‌ «یکی از نواقص کار من در طول زمان ریاستم در سازمان میراث و گردشگری این است که نتوانستم به خوبی با فعالان بخش گردشگری جلسه برگزار کنم و در جریان مسائل این بخش قرار بگیرم. در این میان فرصت کافی بدست نیاوردم تا درباره معاونت گردشگری جلسه بگذارم.»

 

نجفی همچنین به چند کار که باید در معاونت گردشگری انجام شود اشاره و تصریح کرد: «اول باید شورای بخش خصوصی گردشگری را تشکیل دهیم و بخش عمده‌ای از برنامه‌های این بخش را با آنها در میان بگذاریم. اما طی این مدت متوجه شدم که در بخش گردشگری، گروه‌ها و انجمن‌های متعددی فعال هستند که تعدادشان بسیار زیاد است. حتا در خصوص یک نوع کار در این بخش شاهد فعالیت تعداد متعددی انجمن هستیم که با سایر انجمن‌های فعال در این حوزه اختلاف نظر نیز دارند. از این رو انتخاب افرادی برای شکل دادن به شورا کار دشواری است.»

 

او از تشکیل شورای برنامه‌ریزی و تغییر ساختار معاونت گردشگری خبر داد و افزود: «ساختار فعلی معاونت گردشگری پاسخگوی نیاز گردشگری و فعالان این حوزه نیست از این رو بهتر است با بهره‌گرفتن از یک مشاور، درخصوص ساختار معاونت گردشگری بازنگری داشته باشیم. شاید بهتر است برخی از اقدامات را به صورت پروژه تعریف کنیم مانند پروژه طبیعتگردی.

 

به اعتقاد نجفی، سرمایه‌گذاری مادی و معنوی نیاز است تا گردشگری را بتوان از به نقطه پایه یا صفر رساند بعد توقع سود دهی و پیشرفت از آن داشت. چنانکه حتا در خصوص گردشگری سلامت منبع یا اطلاعات درست و صحیح و یکپارچه وجود ندارد. این نشان از عقب ماندگی گردشگری کشورمان نسبت به سایر کشورها دارد.

 

رییس سازمان میراث و گردشگری همچنین بر لزوم توجه و ساماندهی به پژوهشکده گردشگری تاکید کرد و گفت: «اینگونه به نظر می‌رسد که در حال حاضر یک انفکاک بین معاونت گردشگری و پژوهشکده گردشگری وجود دارد و این گسستگی سبب هدر رفتن انرژی انسانی و علمی در این حوزه می‌شود.»

 

معاون رییس جمهور، ارتباط گرفتن با دانشگاه‌ها و بخش علمی گردشگری را دارای اهمیت بسیار دانست و خاطرنشان کرد: «تعداد زیادی فارغ التحصیل گردشگری داریم که یا بیکار هستند یا در حوزه‌هایی که به تحصیلاتشان ربطی ندارد فعالیت می‌ کنند. راه‌اندازی رشته دکترای گردشگری خوب است اما به شرطی که ظرفیت و گنجایش بازار خروجی برای این مهم طراحی شده باشد.»

 

نجفی با اشاره به آنکه در بخش آموزش و فرهنگسازی در حوزه گردشگری بسیار ضعیف هستیم یادآور شد: «با وجود آنکه مسئولان به توسعه گردشگری تاکید دارند اما فرهنگ مردم با وجود مهمان‌نواز بودنشان هنوز درخصوص گردشگری بسیار ضعیف است.»

 

او درخصوص آموزش پرسنل فعال در حوزه گردشگری و سواد کارکنان فعال در این حوزه گفت: «متوسط سواد کارکنان بخش گردشگری از سطح بین‌الملی خیلی پایین‌تر است. کارکنان بخش گردشگری نیازمند آموزش‌های رسمی و غیر رسمی هستند. کم سوادی بخش گردشگری توهیم به کسی نیست بلکه باید کار را به جایی رساند که مدیر هتل به خود اجازه ندهد هر کسی را به عنوان کارکنان هتل استخدام کند. در این میان نظارت مسئله بسیار مهمی است.»

 

رییس سازمان میراث و گردشگری در خصوص معاون جدید گردشگری اظهار کرد: «رحمانی موحد کارشناسی ارشد در حوزه بین‌الملل را داراست و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت خارجه فعالیت کرده‌است. در آخرین پست خود به عنوان سفیر نیز در نیوزلند فعال بوده‌است. با توجه به تجربیات کاری او امیدواریم بتواند در حوزه گردشگر موثر باشد.


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.