ضرورت تنظیم ضوابط تورهای طبیعت گردی (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta) به نقل از تسنیم، طالعی ماسوله در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این سوال که مسئولان در خصوص طبیعت‌گردی چه وظایفی برعهده دارند اظهار داشت:‌ یکی از مهمترین استراتژی‌ها، پیروی از اصول و روش‌های مدیریت پایدار است که به عنوان اولین قدم محسوب می‌شود و مسئولان باید آن را بردارند، از طرفی دومین قدم در این حوزه  توسعه است، ما نمی‌توانیم اتومبیل را با سه چرخ راه ببریم، حتما باید چهار چرخ داشته باشد، لذا توسعه پایه‌های خودش را دارد که مردم، دولت و کارشناس‌ها هستند.

 

وی افزود: اینها باید با همدیگر فعال باشند و موتور چهار چرخ را بچرخانند، اما متأسفانه می گوییم که دولت باید برای خودش فعالیت کند که در این صورت باز یک چرخش می‌چرخد یا اینکه بگوییم مردم به تنهایی مدیریت کنند، باز یک چرخ می‌چرخد در حالی که راهکار اصلی این است که کارشناسان و اساتید باید فکر و برنامه‌ریزی کنند و دولت باید اجرا کند، مردم هم باید ملزم به اجرا باشند، پس یک پیروی از اصول و روش‌های مدیریت پایدار، توسعه را به همراه دارد.

 

طالعی ماسوله تصریح کرد: الان کشور سوئد بجای مصرف بنزین، اتانول مصرف می‌کند که 40 درصد گران‌تر از بنزین است و حتی تا حد 80 درصد هم رسیده است، حال باید سوال کرد که دولت چه‌کار کرده است که باید گفت دولت اجبار به استفاده نکرده ‌است بلکه اعلام کرده است که هرکسی اتانول به جای بنزین مصرف کند مالیات نمی‌دهد، پارکینگش مجانی است و چندین امتیاز دیگر.

 

وی اضافه کرد: یعنی دولت سوئد ریشه‌کنی می‌کند چرا که اتانول هیچ ضرری هم ندارد، چون یک سوخت طبیعی است و الکل درخت محسوب می‌شود و آن را از طبیعت می‌گیرند، مانند اینکه اگر شما یک کاغذی را در طبیعت بیندازید یک باران بخورد تجزیه می‌شود و از بین می‌رود ام در مقابل یک پلاستیک چند صد سال طول می‌کشد تا تجزیه شود.

 

این کارشناس گردشگری ادامه داد: می‌گوییم توسعه، توسعه، توسعه، اما دریاچه ارومیه و خزر را نابود می‌کنیم، تالاب انزلی را از بین می‌بریم، این‌ که توسعه نشد، این تخریب است اما اسمش را توسعه گذاشتیم، چه کسی گفته اسم این توسعه است؟ توسعه‌ای که موازین پایداری را نگاه نکند توسعه نیست، تخریب است، حتی مهندسین مشاور ما، اندیشمندان ما، در این موضوع مشکل دارند و به آن نپرداختند که چرا این موازین باید رعایت شود.

 

طالعی ماسوله ادامه داد: این طبیعت مال شما نیست، مال منِ امروز نیست، مال فرداهای ما هم هست، همان‌طور که نیاکان ما به ما سالم تحویل دادند ما هم باید سالم تحویل دهیم، لذا در اینجا تنظیم یک ضوابط تورهای طبیعت‌گردی اهمیت پیدا می‌کند لذا باید ضوابط برای آن تعین کنیم تا یک اکوتوریست وقتی به دریا می‌رود این موضوع را رعایت کند، وقتی کوه می‌رود این موضوع را رعایت کند، وقتی حیات وحش می‌رود هم این موضوع را رعایت کند.

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.