نبود فرودگاه، عامل مغفول ماندن گردشگري همدان (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ايران(istta) به نقل از تهران امروز، کلانشهر همدان كه پايتخت تاريخ و تمدن ايران محسوب مي‌شود در مردادماه سال 1388 با تصويب شوراي‌عالي مسكن و شهرسازي و معماري ايران به كلانشهر همدان تبديل شد. اين شهر با جمعيتي بيش از 500 هزار نفر در رديف كلانشهرهاي كشور قرار گرفت و آخرين كلانشهر داراي مصوبه كشور و داراي رتبه پانزدهم در بين 15 كلانشهر كشور است. گذشته از آنچه باعث قرار گرفتن اين شهر در رديف كلانشهرها شده است، همدان به گواه تاريخ پايتخت تاريخ و تمدن ايران محسوب مي‌شود و يافته‌هاي باستان‌شناسي در آن حكايت از تاريخي و باستاني بودن اين شهر دارد. همدان با دارا بودن تپه باستاني هگمتانه كه متعلق به دوره تاريخي مادها و هخامنشيان است و نيز كتيبه‌هاي ارزشمند گنجنامه كهن‌ترين آثار بشري را در خود جاي داده، همچنين اين شهر با دارا بودن1440 اثر تاريخي كه 335 مورد آن در فهرست آثار تاريخي كشور به ثبت رسيده است، طبيعت زيبا و مردماني مهمان نواز جزء قطب‌هاي گردشگردي كشور محسوب مي‌شود،‌ اما ميزان گردشگران آن به هيچ عنوان با كلانشهر بودن و نيز تعداد و ارزش آثار تاريخي آن مطابقت ندارد.

 

كلانشهرها نمي‌توانند بدون سيستم توسعه يافته حمل‌ونقل باشند

تعريف قانوني كلانشهر متعلق به شهرهايي است كه جمعيت شهري بيش از يك ميليون نفر دارند و بر همين اساس البته در كشور ما، توزيع عوايد متمركز شهرداري‌ها بين كلانشهرها نزد وزارت كشور در قانون تجميع عوارض آمد و بعد هم به قانون ماليات بر ارزش افزوده تبديل شد. اما يكي از مهم‌ترين مشخصات كلانشهرها بر اساس تعريف بين‌المللي آن اين است كه يك كلانشهر نمي‌تواند بدون سيستم ريلي و هوايي باشد، همچنين توسعه عمومي حمل‌ونقل در اين شهرها امري بديهي است. موضوعي كه به دليل غيراصولي بودن كلانشهر اعلام كردن نام برخي شهرهاي ايران سال‌ها با تحقق فاصله دارد. برخي كلانشهرهاي كشور نظير اراك، رشت و همدان به صورت دستوري در دوره نهم و دهم دولت در رديف كلانشهرهاي كشور قرار گرفتند در حالي‌كه با شرايط كلانشهر بودن فاصله بسيار دارند. نمونه اين كلانشهرها شهر همدان است كه به عنوان يك شهر بزرگ با مشكلات بسياري دست و پنجه نرم مي‌كند چه رسد به آنكه قرار باشد متروپليس يا همان كلانشهر باشد!

 

فرودگاهي فعال؛ اولين ضرورت براي شهري چون همدان

به گفته يك كارشناس شهري يكي از اولين نيازهاي همدان به عنوان يك شهر بزرگ و بي‌توجه به نام كلانشهر برخوردار بودن از فرودگاهي پويا و فعال است و برقراري پرواز روزانه همدان به تهران كوچك‌ترين اقدام در توسعه گردشگري استان است.

محمدرضا زندنيا افزود: زمينه‌هاي توسعه در همدان تنها در صورتي فراهم خواهد شد كه زيرساخت‌هاي اساسي شهر تامين شود و به صرف نام كلانشهر نمي‌توان انتظار داشت شهر خود به خود پيشرفت كند. وي با اشاره به شرايط موجود در حوزه گردشگري استان بيان كرد: همدان از تعدد جاذبه‌ها و موقعيت جغرافيايي چيزي كم ندارد و براي بازديد از اين جاذبه‌ها كه پيامد آن رونق گردشگري و توسعه اقتصادي است بيش از هر چيز نيازمند راهي براي آمدن گردشگر است، اما به اصطلاح كلانشهر همدان جز جاده زميني راه ديگري براي ورود گردشگر به استان ندارد و هنوز در ميان وعده‌هاي فرودگاه، راه‌آهن و... دست و پا مي‌زند و رفع كاستي‌هاي اين استان در راه رسيدن به توسعه تنها با جزم شدن عزم متوليان امور ميسر است.

 

نبود فرودگاه، عامل مغفول ماندن گردشگري همدان

در واقع فعال نبودن پرواز‌هاي فرودگاه همدان يكي از عوامل موثر در زمينه مغفول ماندن رشد گردشگري در استان است. در سال‌هاي اخير به دليل نبود پروازهاي منظم در فرودگاه همدان، كرمانشاه پايلوتي براي برگزاري تورهاي داخلي و خارجي در اين استان شده است و اگر گردشگر بخصوص خارجي به استان بيايد حتما از مسير كرمانشاه خواهد بود. كرمانشاه با فاصله كمي ‌از همدان با پروازهاي متعدد به مشهد، تهران، كيش، دوبي و استانبول گوي سبقت در توسعه گردشگري را در غرب كشور ربوده است. در حالي كه ضرورت‌هاي توسعه استان ايجاب مي‌كند كه حتي اگر لازم بود، هزينه‌هاي گزافي صرف شود تا نتايج موردنظر در آينده در اين راستا به دست‌ آيد. در اين ميان برقراري پروازهاي به ظاهر هزينه‌بر براي تاثيرگذاري بر آينده استان از اهميت خاصي برخوردار است و بايد مورد توجه قرار گيرد. از كارشناسان مطرح خارجي در حوزه گردشگري همچون(چاك واي) و (داسويل) گرفته تا محققان داخلي معتقدند كه سيستم حمل‌ونقل در قلب صنعت گردشگري قرار دارد. اين سيستم رابط بين مقصد، مهمان‌خانه، جاذبه‌ها و ساير مكان‌هاي گردشگري است. كارايي، راحت بودن و ميزان سلامت و امنيت اين سيستم تعيين‌كننده نوع تجربه و منفعتي است كه از سفر به دست مي‌آيند. گذشته از مسئله فرودگاه كلانشهر همدان بايد به تاخيرهاي صورت گرفته در عمليات اجرايي آزادراه و افتتاح ديرهنگام فازهاي مختلف آن و كندي روند اجراي پروژه راه‌آهن غرب كشور نيز اشاره كرد و اين يعني تنها راه دسترسي به همدان از راه زمين است. هر چند كه مسير دسترسي زميني به دليل ايجاد بزرگراه نسبتا مطلوب است، اما به‌طور قطع راه زميني نمي‌تواند به جذب گردشگر و سرمايه‌گذار در استان بيانجامد.

 

پروازهاي داخلي تعطيل است، چه رسد به پروازهاي خارجي

مدير فني آژانس مسافرتي ققنوس در اين زمينه گفت:‌ پروازهاي اين فرودگاه در شرايط فعلي محدود به مسير همدان – مشهد است و نه تنها از پروازهاي خارجي خبري نيست؛ بلكه حتي پروازهاي داخلي نيز تعطيل است. 

محمد كاظمي افزود: اين در حالي است كه قبلا وعده‌هايي درخصوص پرواز حجاج از همدان، برقراري ديگر پروازهاي خارجي از جمله به عتبات عاليات و دوبي و پروازهاي داخلي به اهواز، كيش و چند نقطه ديگر داده شده بود كه محقق نشده است. 

به گفته وي فعال شدن فرودگاه پيش‌زمينه‌اي براي احياي زيرساخت‌هاي اقامتي در صنعت هتلداري است و مي‌تواند منجر به جذب سرمايه‌گذاران به استان شود زيرا زماني كه تقاضا در گردشگري افزايش يابد، عرضه مطلوب خدمات گردشگري نيز به اوج خود خواهد رسيد و اين توازن بين عرضه و تقاضا مهيا كننده زمينه‌اي براي رشد اشتغال در حوزه گردشگري و تكاپوي اقتصادي در اين زمينه خواهد بود و به راستي فعال شدن پروازهاي فرودگاه، همدان را به اوج توسعه در محور گردشگري نزديك خواهد كرد. در اين زمينه شايد بتوان بحث‌هايي چون استقبال كم مردم و حتي زيان‌ده بودن برخي پروازها را مطرح كرد، اما با در نظر گرفتن جميع ابعاد كار بديهي است كه توسعه فرودگاه و حل مشكلات آن و برقراري پروازهاي منظم حداقل داخلي به اقصي نقاط كشور نه تنها زيان ده نيست؛ بلكه در بلندمدت آثار و نتايج بسيار مثبتي براي استان دارد.

استان همدان داراي برترين جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي همچون غار شگفت‌انگيز عليصدر، پيست اسكي، تپه تاريخي هگمتانه و آرامگاه عارفان، شعرا و دانشمندان بنام ايراني از جمله بوعلي سيناست، وجود مناسبت‌ها و برگزاري سمينارهاي مرتبط به اين مناسبت‌ها مي‌تواند زمينه‌ساز ورود گردشگراني باشد كه به اين بهانه‌ها وارد استان مي‌شوند و اين مهم جز با توسعه راه‌هاي ارتباطي و حمل‌ونقل در استان ميسر نخواهد شد. از طرفي به صرف گذاردن نام كلانشهر بر همدان نبايد انتظار توسعه و معجزه داشت چرا كه همدان بدون توسعه كافي و زيرساخت لازم پاي در مسيري گذاشت كه نه‌تنها به نفع آن نبود بلكه توقعات را بالا برد. شايد اگر به همان نام شهر زيبا و بزرگ همدان بسنده كنيم و به آثار بي‌شمار تاريخي و ارزشمند آن بها بدهيم و در راستاي بهره‌برداري از همين ظرفيت‌هاي استان برنامه‌ريزي كنيم مسير توسعه سريع‌تر پيموده شود و همدان بحق براي كلانشهر شدن جايگاهي بيابد.

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.