نگاهی به اظهارات حسن روحانی درباره گردشگری در 100 روز گذشته (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه دولت: توجه رئیس جمهور به گردشگری بحث جدیدی نیست. حسن روحانی از آن زمان که به عنوان یکی از نامزدها انتخابات ریاست جمهوری یازدهم سفرهای تبلیغاتی اش را آغاز کرد، بحث گردشگری و توجه به حوزه توریسم را به عنوان یکی از اصلی ترین فرازهای اظهاراتش انتخاب کرد. او بارها در سخنرانی های تبلیغاتی اش از توریسم به عنوان یک راهکار تاثیرگذار در حوزه اقتصاد و اشتغال یاد کرد.

 

روحانی پیش از انتخابات مساله گردشگری را از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، تبیین فرهنگ انقلاب اسلامی و اشتغال مساله بسیار مهمی دانسته بود و گفته بود: مجموعه محاسبات نشان می‌دهد اگر ما بتوانیم در طول یک سال 10 میلیون گردشگر وارد کشور کنیم، 13.6 میلیارد درآمد کسب می‌کنیم و این مجموعه گردشگر چهار میلیون شغل ایجاد می‌کند».

 

او در همچنین به موضوع بیکاری اشاره کرده و گفته بود: «در حال حاضر ما سه و نیم میلیون نفر بیکار در کشور داریم که اگر 10 میلیون گردشگر وارد کشور شوند مشکل اشتغال کاملا حل خواهد شد».

 

روحانی و گردشگری؛ پیش از انتخابات

 

روحانی در یکی از سخنرانی های تبلیغاتی اش به مقایسه وضعیت گردشگری ایران و ترکیه پرداخت و گفت: رقم گردشگران در کشورهای همسایه مثل ترکیه در سال 2012 بالای 30 میلیون نفر بوده است. ما ظرفیت‌های زیادی داریم و چهارمین کشور از نظر جاذبه‌های گردشگری هستیم. در صنعت توریسم باید زیربناها مثل هتل، ‌فرودگاه و حمل و نقل را درست کنیم و همه اینها به راحتی امکان‌پذیر است. حتی اگر سرمایه‌گذار داخلی نداشته باشیم - که داریم - سرمایه‌گذار خارجی آماده است برای ما هتل بسازد و بعد از پول آن هتل برداشت می‌شود و به کشور واگذار می‌شود. فرودگاه‌های ما قابل توسعه است. مهم‌ترین مشکلی که داریم و باید حل کنیم، بحث بانکی و مسائل مالی است که به خاطر تحریم مشکل داریم و دولت باید برنامه‌ریزی کند تا پول گردشگران به نحو مناسب وارد کشور شود».

 

روحانی همچنین در جمع مردم کردستان وعده داده بود که «با توجه به ظرفیت طبیعت، آب وهوا آثار باستانی و تاریخی، استان کردستان را می‌توان قطبی از قطب‌های گردشگری ایران کرد و باید کاری کرد که صادرکننده کالا و خدمت به کشور همسایه‌مان عراق باشیم».

 

او به برخی اظهار نظرها درباره این که ورود گردشگران می تواند برای کشور خطرناک باشد نیز این چنین پاسخ داد که «این که گردشگر وارد ایران بشود فضای فرهنگی کشور فاسد خواهد شد مثل این است که به خودمان شک کنیم».

 

روحانی در سفرش به گرگان هم درباره جاذبه‌های گردشگری استان گلستان گفت که «گلستان به خصوص شهر گرگان سرزمینی است که فقط صنعت گردشگری قادر است بیکاران را به اشتغال کامل برساند».

 

روحانی و گردشگری؛ پس از انتخابات

 

اما اظهارات روحانی درباره اهمیت و جایگاه گردشگری محدود به سخنرانی های تبلیغاتی اش نبود. او پس از تکیه زدن به صندلی ریاست جمهوری ایران، در نخستین نشست رسانه ای خود به موضوع گردشگری پرداخت و با بیان این که رونق تولید یکی از راه حل های بهبود وضعیت اقتصاد است توضیح داد: مقصودم از تولید تنها صنعت و کشاورزی نیست بلکه توریسم هم از همین مسائل اشتغال‌زاست.

 

انتظارهای جهانی از روحانی

 

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران، بسیاری از فعالان بین المللی عرصه گردشگری امیدوار شدند که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ، راه گردشگران خارجی برای ورود به ایران هموارتر شود.

 

بر همین اساس بود که روزنامه دیلی تلگراف در تحلیلی نوشت که «شرکت‌های گردشگری در بریتانیا امیدوار هستند با انتخاب حسن روحانی با گرایش‌های اعتدال‌گرایی، مسیر گردشگران به سوی ایران هموارتر گردد».

 

همین امید شاید دلیلی شد تا روحانی در حاشیه نخستین سفرش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در جمع خبرنگاران رسانه‌های جمعی بر لزوم برقراری روابط صمیمانه‌تر با همسایگان و توسعه گردشگری با آنها تاکید کرد

 

رئیس‌جمهور ایران همچنین در دیدارهایش با رهبران کشورهای همسایه ایران همچون روسیه، ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان، قزاقستان و برخی از کشورهای منطقه مانند لبنان، تاجیکستان موضوع توریسم را مورد توجه قرار داد.

 

روحانی همچنین در پیامی به همایش تجلیل از خادمان و فعالان صنعت گردشگری گردشگری را از موثرترین ابزارهای دیپلماسی عمومی عنوان کرد و گفت که «ایران میزبانی از گردشگران است».

 

او در این پیام تاکید کرد که «صنعت گردشگری علاوه بر سودآوری اقتصادی و اشتغالزایی، حفظ هویت و پایداری فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را نیز به دنبال دارد».

 

رییس جمهوری در این پیام گفت که به برخی ملاحظات و مشکلات درباره صنعت گردشگری در سال های گذشته اشاره و تاکید کرد: اکنون با توجه به فضای جدید جامعه و انتخاب گفتمان اعتدال از سوی مردم و زمینه هایی که برای تعامل سازنده و ارتباط بیشتر با ملت ها فراهم شده است، شایسته خواهد بود برنامه ریزی لازم در جهت گسترش و توسعه امر گردشگری بیش از پیش مورد توجه دست اندرکاران این حوزه قرار گیرد.

 

انتصاب دیرهنگام

 

اما موضوع قابل تامل این است که با توجه به تاکید بسیار زیاد رئیس جمهور بر اهمیت گردشگری، محمد علی نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای معرفی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی بیشترین تاخیر را داشت. نجفی پس از حدود سه ماه مرتضی رحمانی موحد که از مدیران با سابقه وزارت خارجه بود را به عنوان معاون گردشگری سازمان منصوب کرد.

 

انتصاب دیرهنگام معاون گردشگری سازمان باعث شده است معاون جدید گردشگری در پاسخ هر سئوالی در حوزه گردشگری به گفتن این جمله که «من تازه چند روزاست که به این معاونت آمده‌ام اجازه دهید چند صباحی در اینجا ماندگار شوم تا با امور آشنا شوم»، اکتفا کند. این انتصاب دیرهنگام باعث شده است تا کارنامه دولت و سازمان میراث فرهنگی در عصه گردشگری پس از 100 روز، اگرچه پربار، اما بی نتیجه به نظر برسد.

منبع : chn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.