نگذاریم اقامت در هتل های مازندران ارزو شود! (گردشگری عمومی)

توضیحات :

گردشگرانلاین-پایگاه خبری شمال نیوز در یاداشتی با عنوان "اقای مدیرکل کمی سنجیده تر "   به نقد مدیرکل سازمان گردشگری مازندران پرداخته است..نگارنده این یاداشت از دلاوربزرگ نیا مدیرکل جدید این سازمان خواسته تا نرخ هتل ها در مازندران را در تعطیلات نوروزی افزایش دهد.در نگاه اول این دلسوزی برای صنعت هتلداری مازندران ستودنی است.اما این حمایت بدون لحاظ کردن شرایط کنونی جامعه و رویکرد و نگاه مسافران وگردشگران  به اقامت در هتل ها ،فاقد معیارهای کارشناسانه است.

 

نسخه ای برای سراسر کشور

 

اعلام افزایش نیافتن نرخ هتل ها در نوروز 93 از سوی مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی گردشگری صورت گرفته وبه استانها ابلاغ شده است و نه از سوی مدیرکل گردشگری مازندران.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی گردشگری درخصوص قیمت هتل‌ها و مراکز اقامتی در نوروز 93 گفته است : «اقتضای سفرها در ایام نوروز آن است که تسهیل در سفر ایجاد کنیم نه تنگنا .از این رو از هتلداران خواهش کردیم تا در نوروز نیز با همان نرخ سال 92 مسافر بپذیرند و از 28 اسفند تا 15 فروردین به همان رویه پیش روند و اگر قرار باشد افزایش نرخی انجام شود پس از پایان تعطیلات نوروز باشد. حدود دو هفته پیش نیز دستورالعملی مبنی بر عدم افزایش نرخ مراکز اقامتی در نوروز 93 صادر و به تمام استان‌ها ابلاغ کردیم».

میرچی افزود: «سیاست سازمان همانگونه که به اداره کل استان‌ها ابلاغ شده، آن است که مراکز اقامتی هیچ افزایش نرخی نداشته باشند و اگر مرکزی بدون هماهنگی با سازمان – که صلاح نمی‌داند افزایش نرخی صورت گیرد- این افزایش را اعمال کند متخلف شناخته خواهد شد و با توجه به اختیارات استان‌ها، اقدامات لازم از سوی استان انجام و با متخلف برخورد خواهد شد. در این میان استان موظف به رسیدگی است و اگر استان اجحاف کند ما از موضع اداره کل نظارت که اعمال نظارت عالی در استان‌ها داریم رسیدگی خواهیم کرد».

رئيس جامعه هتلداران مازندران هم، استقبال مردم براي رزرو هتل‌ها در نوروز امسال را مطلوب ارزيابي كرد و گفت: «رزرو هتل‌هاي استان با استقبال خوب از آذرماه آغاز شده و در حال حاضر نيز درخواست‌ها همچنان ادامه دارد. قيمت هتل‌ها در نوروز 93 تغييري نمي‌كنند و طبق تعرفه‌هاي سال قبل براي مهمانان حساب مي‌شود.

 

چادر خوابی از روی ناچاری

 

هر چند قیمت هتل ها با توجه به تعداد ستاره های آن متفاوت است اما در سال های اخیر گرانی این مکان ها باعث شده که بسیاری از مسافران از اقامت در هتل ها منصرف شوند.

با اینکه ظرفیت هتل ها در روزهای تعطیل به ویژه نوروز و تابستان پر است اما این مکان ها در طول سال مشتری چندانی ندارد.

گرانی هتل ها بسیاری از گردشگران و مسافران را از اقامت در هتل ها بازداشته و آنان به ناچار به چادر خوابی و اجاره اماکن شخصی روی می آورند که طبق تعریف گردشگری هیچ کمکی به صنعت گردشگری نمی کند.

مردم می گویند اقامت در هتل ها مقرون به صرفه نیست و در این شرایط ترجیح می دهند یا به مسافرت نروند و یا از این مکان ها استفاده نکنند.

این تفکر و اقدام هم به روح و روان مردم آسیب می رساند و هم صنعت گردشگری را از رشد باز می دارد.

از آن گذشته نرخ بالای یک شب اقامت در ایران اصلا مقرون به صرفه نیست و این مشکل بزرگی است که همیشه مسافران در انتخاب محل اسکان خود با آن روبرو بوده اند. مسافران و گردشگران داخلی که یکی از استانهای کشور را برای تعطیلات برگزیده اند اگر مجبور به گرفتن هتل باشند مجبورند با نرخ های بسیار بالای هتل ها خود را سازگار کنند و گرنه باید به اقامت گاه های اجاره ای شخصی پناه ببرند که اصلا هیچ نفعی به حال صنعت گردشگری ندارد. در این شرایط پایین بودن ظرفیت اشغال هتل های کشور نیز منجر به بالا بردن قیمت تمام شده ی اتاق هتل ها شده است.

 

کیفیت خدمات دهی بسیار پایین تر از هتل های دنیا

 

کارشناسان می گویند کاستن از تشریفات ویژه هتل ها می تواند قیمت ها را بشکند تا مردم بیشتری بتوانند از این فضاها استفاده کنند. این عامل می تواند به استفاده مطلوب مردم و همچنین رونق هتل ها منجر شود.

دولت هم می تواند با دادن وام ها و امکانات مختلف، ضمن رونق بخشیدن به هتلداری، به مردم نیز خدمت کند. اگر مسافران بیشتری بتوانند در طول سفر خود از هتل هایی با امکانات و خدمات در حد نیاز برخوردار شوند، هم رضایت عمومی بالاتر می رود و هم امکانات به صورت عادلانه تری در اختیار اکثریت مردم قرار می گیرد.

برگزاری تورهای ارزان با تامین سه فاکتور مهم سفر یعنی غذا و نوشیدنی، اقامت و امنیت برای گردشگران در قالب سفرهای گروهی، یکی از بهترین روش های معرفی ظرفیت های گردشگری به گردشگران داخلی و خارجی و جذب به سمت اقامت در هتل ها است.

رتبه و درجه هتل ها در کشورهای مختلف با نشان ستاره (Star) و الماس (Diamond) نمایش داده می شود. در کشور ما درجه بندی هتل ها با نمایش ستاره و از 1 تا 5 ستاره می باشد و بالاترین درجه موجود در کشور ایران هتل هایی با 5 ستاره است.

پایین بودن ظرفیت اشغال هتل های کشور منجر به بالا بردن قیمت تمام شده ی اتاق هتل ها می شود. هتل های کشور با

ارائه نرخ های سنگین اقامت در اتاق ها، در کیفیت خدمات دهی بسیار پایین تر از هتل های دنیا عمل می کنند.

 

هتلداری تدبیر می خواهد

هتل ها در روزهای نوروز و تابستان با خیل عظیمی از مسافران و گردشگران روبرو می شود و برای جبران روزهای خالی هتل ها، معمولان قیمت ها را بالا می برند.

با اینحال اگر هتلداران کمی از قیمت هتل های خود بکاهند در تمامی فصول سال مسافران به هتل هایشان هجوم آورده و هیچگاه اتاق خالی نخواهند داشت.

براي كمتر شدن مشكلات هتل‌ها در زمان غير پيك، نياز است با حمايت دولت، كاهش قيمت حامل‌هاي انرژي در اين اماكن مد نظر قرار بگيرد. با توجه به زيبا بودن چهار فصل مازندران، بايد برنامه‌ها به گونه‌اي تنظيم شود كه مسافران سالانه به استان سفر كنند و تنها سفر آنها مختص به ايام خاصي مانند نوروز و تابستان نباشد. 

افزايش آشكار و پنهان قيمت‌ واحدهاي اقامتي باعث شده تا برخي از مسافران و بخصوص در سفر به استان‌هاي شمالي ترجيح دهند تا از چادرهاي مسافرتي و اتاق‌هاي اجاره‌اي استفاده كنند. چرا كه همزمان با افزايش ورود مسافران به مازندران، قيمت اجاره واحدهاي اقامتي بخصوص در شهرهاي ساحلي سربه فلك مي‌كشد و به همين دليل گردشگران ترجيح مي‌دهند در چادرهاي مسافرتي‌شان در پارك‌هاي جنگلي و كنار سواحل اسكان يابند تا هزينه سفر بسيار را متحمل نشوند.

منبع : گردشگر آنلاین


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.