طولانی ترین غارنمکی جهان بلاخره به سمت جهانی شدن خیز برداشت (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی - گردشگری - انجمن غار و غارشناسی ایران به عنوان عضو فعال کارگروه غارشناسی کشور و نماینده فعالان حوزه طبیعت گردی در معاونت گردشگری با همکاری محققین و اساتید دانشگاه علوم و تحقیقات شیراز ، دانشمندان انستیتو زمین شناسی آکادمی علوم و گروه زمین شناسی آب و ژئوفیزیک دانشگاه چارلز جمهوری چک و با حمایت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و مدیریت منطقه آزاد قشم قرار است درنیمه دوم فروردین ماه سال آینده با برگزاری کارگاه تخصصی معرفی غارنمکدان ، اولین قدمهای رسمی را برای تهیه پرونده مقدماتی ثبت جهانی غارنمکدان (3N) را مشترکا بردارند .

 

از این رو با حضور کاشفان خارجی در بازه زمانی 16 تا 21 فروردین ماه سال 93 درقشم همایشی به این منظور برگزار خواهد شد.

 

غارنمکدان قشم  به همراه 19 غاردیگر  طی فاصله سالهای 1977 تا 2006 میلادی با همت و تلاش دانشمندانی از دانشگاه علوم و تحقیقات شیراز ، محققین انستیتو زمین شناسی آکادمی علوم جمهوری چک و گروه کارست و ژئوفیزیک دانشگاه چارلز پراک ، پس از شش سفرتحقیقی و اکتشافی بلند مدت و دو سفر کوتاه مدت کشف و توانست با اختلاف طولی بیش از 900 متر از غار مالهام در سدرم فلسطین اشغالی عنوان بزرگترین غارنمکی جهان را از آن خود کرده است .

 

باید توجه داشت، انعکاس اخبار بین المللی حضور کاشفین غارمی تواند ضمن برانگیختن توجه علاقه مندان داخلی و خارجی درسرعت بخشیدن مراحل ثبت جهانی تاثیر داشته باشد از دیگر سو  غارنمکی خواهد توانست با اضافه شدن به لیست میراث جهانی، در اخطار داده شده به ژئوپارک قشم کمک نماید.

 

البته امید است همکاری سازمانهای ذیربط مانند سازمان میراث فرهنگی و منطقه آزاد به سرنوشت قول و قرار های دوره های قبل دچار نشود .

منبع : chn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.