غار نمکدان همچنان در انتظار جهانی شدن (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – چندیست که اخبار جهانی شدن غار نمکدان قشم به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان بر سر زبان‌ها افتاده‌است و این اخبار پس از حضور دکتر هو رییس اتحادیه جهانی غارشناسی و ممیز یونسکو که در اسفند ماه سال گذشته به ایران سفر کرده‌بود جدی‌تر شد.

 

این جدیت به نوعی رقم خورد که امروز گروهی 7 نفره از محققان زمین‌شناسی دانشگاه پراگ و غارشناسان جمهوری چک پس از شش سال به ایران آمدند تا در کارگاهی که به منظور تکمیل پرونده غار نمکی قشم به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان در حال برگزاری است شرکت کنند.

 

به گزارش CHN، براساس مستندات موجود و به اعتقاد این محققان، غار نمکی قشم به طول شش‌هزار و 580 متر، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است، البته با وجود فعالیت‌ها و نامه‌هایی که از سوی معاون گردشگری به معاون میراث فرهنگی به منظور توجه به غار نمکی قشم و تکمیل پرونده جهانی شدن آن ارسال شده‌است هنوز اقدامی برای ثبت آن در فهرست‌های جهانی صورت نگرفته است.

 

لازم به ذکر است، درحال حاضر طولانی‌ترین غار نمکی جهان به درازای پنج‌هزار و 400 متر در سرزمین فلسطین است و به نام رژیم اشغالگر اسراییل ثبت جهانی شده است و با معرفی غار نمکی قشم به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان نام ایران جایگزین نام اسراعیل در فهرست‌های جهانی می‌شود.

 

«جواد نظامدوست» رییس انجمن غارشناسان ایران درخصوص برگزاری کارگاه تخصصی معرفی غار نمکدان به خبرنگار CHN گفت: «انجمن غار و غارشناسی ایرانیان با همکاری دانشگاه علوم و تحقیقات شیراز ، دانشگاه چارلز جمهوری چک و انستیتو زمین شناسی آکادمی علوم جمهوری چک، اقدام به برگزاری اولین کارگاه تخصصی معرفی غار نمکدان با حضور کاشفین کرده‌است.»

 

او معتقد است: «با وجود آنکه طی سالهای گذشته تلاش‌های بسیاری برای ثبت جهانی غار نمکدان شده‌است اما به دلیل تغییرات مدیریتی در سازمان میراث و گردشگری شاهد آن بودیم که این هدف تاکنون محقق نشده‌است. این درحالی است که غار نمکدان می‌تواند به عنوان یک اثر، جدای از ژئوپارک قشم به ثبت برسد و این ثبت به خروج پرونده ژئوپارک قشم از تعلیق کمک کند.»

 

به گزارش CHN، ژئوپارک‌ معادل با "زمین گردشگاه"، منطقه‌ای است که در آن، میراث زمین شناختی آن ناحیه، با مدیریتی دقیق و دائمی حفظ و نگهداری می‌شود؛ با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده‌است و چندین پدیده بارز زمین‌شناسی در محدوده آن قرار گرفته باشد. این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید.

 

در این میان، نخستین ژئوپارک خاورمیانه در جزیره قشم به عضویت شبکه جهانی ژئوپارکهای ملی تحت‌حمایت یونسکو درآمد اما در دی ماه سال 1391 ، ژئو پارک قشم به دلیل ناتوانی مدیران سازمان منطقه آزاد قشم در انجام معیارهای ثبت جهانی ژئوپارک از فهرست یونسکو به صورت تعلیق درآمد. قرار است نتیجه نهایی این بررسی در همایش بین المللی شبکه در ژئوپارک " استون همر کانادا " در سمپتامبر 2014 اعلام شود و اگر توصیه‌های ارزیاب‌ها اجرا شود و به تایید شبکه جهانی ژئوپارک‌ها برسد، ژئوپارک قشم دوباره در فهرست یونسکو جای خواهد گرفت.

 

نظام دوست معتقد است: «حضور دانشمندان و پژوهشگران و غارنوردان خارجی و ایرانی در قشم این فرصت را بوجود می‌آورد تا مسئولان بتوانند کمک کنند تا اسناد مورد نیاز ثبت جهانی غار نمکدان تهیه و به یونسکو ارسال شود.»

 

به گفته رییس انجمن غارشناسان ایران، درحال حاضر غارنوردان عضو انجمن درحال نشانه‌گذاری دهانه‌های مختلف غار در اطراف منطقه هستند تا نقشه‌ها و اطلاعاتی که جمع آوری شده است را همراه با اطلاعاتی که غارنوردان جمهوری چک باخودشان آورند به پرونده جهانی شدن غار نمکدان ضمیمه کنند.

 

او در ادامه به برگزاری کارگاه آموزشی غارشناسی که قرار است در سالن رشد قشم برگزار شود اشاره کرد و گفت: «در این کارگاه تخصصی، غارنوردان چک، دست‌آوردهای 6 سال تلاششان را ارائه می دهند همچنین گزارش‌هایی از تحقیقفات انجام شده روی گنبدهای نمکی ارائه می‌شود چراکه بیش از 100 گنبد نمکی در ایران وجود دارد که محققان دانشگاه شیراز در این خصوص تحقیق کرده‌اند.»

 

نظام دوست همچنین به این نکته اشاره کرد که قرار بود «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری نیز در این کارگاه تخصصی که به منظور تکمیل پرونده غار نمکدان برای جهانی شدن برگزار می‌شود حضور داشته باشد که این حضور لغو شد و کارشناسان گردشگری به جای معاون گردشگری در این برنامه حضور خواهند داشت.

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.