تابستان در راه است؛سفر را ارزان کنیم (گردشگری عمومی)

توضیحات :

نوروز 93 هر چه بود گذشت؛ در این ایام از لابه لای سخنان مسئولان گردشگری کشور بحث ارزان سازی سفر داخلی بیش از هر چیز دیگر جلب نظر کرد موضوعی که ارزان بودن برخی از مقاصد خارجی باعث بیان چنین سخنانی شد.

این اظهارات یک گام به جلو برای رفع مشکلات صنعت گردشگری کشور است هر چند نباید مثل برخی از وعده ها، زیاد خوشبین بود.

اکنون کیفیت و کمیت گردشگری ایران بسیار اندک و نگران کننده است و دست کم آمارها این را نشان می دهد. 7 میلیون و 800 هزار مسافر خروجی و فقط حدود 4 میلیون گردشگر ورودی به کشور که حدود یک میلیون آنان سود مالی دارند کارنامه گردشگری ایران است.

در چشم انداز کشور، جذب 20 میلیون گردشگر خارجی مورد نظر است که با چهار میلیون فعلی فاصله زیادی دارد.

در این شرایط ارزان سازی سفر داخلی مطرح می شود زیرا یکی از عوامل اشتیاق سفر به خارج وجود این مشکل بیان می شود اما همه مساله این نیست.

در نوروز سال جاری 57 میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شده است. حدود 30 درصد این مسافران از چادرهای مسافرتی برای اقامت استفاده کرده اند که هیچ سودی به صنعت گردشگری نمی رساند.

18،7 درصد در مراکز اقامتی ادارات، خوابگاه دانشجویان و سالن های ورزشی، 17 درصد در کمپ های موقت، 16،3 درصد در منازل استیجاری و 13،9 درصد درکلاس های مدارس ثبت شده که این موارد نیز در کارنامه گردشگری قرار نمی گیرد.

اما در این وضعیت مسئولان از ارزان سازی گردشگری داخلی سخن می گویند. ارزانی چه چیزی؟ وقتی همه چیز گران است گردشگری می تواند ارزان شود این پرسش هایی است که مردم مطرح می کنند.

اقامت بیش از یک روز و کمتر از یکسال مسافر در مقصد گردشگری و استفاده از امکانات و خدمات گردشگری تعریف گردشگری است.

در نوروز امسال فقط 4،3 درصد در هتل ها، هتل آپارتمان ها و مهمانپذیرها اقامت کرده اند که می توان این تعداد را جزو گردشگران محسوب کرد.

سایر افراد گردشگر محسوب نمی شوند و در صنعت گردشگری و رونق آن نقشی ایفا نمی کنند. زیر ساخت های گردشگری کشور معیوب و ناکارآمد است و در آمدها با هزینه های گردشگری همخوانی ندارد بنابر این آنان به چادرخوابی روی می آورند اقدامی که صنعت گردشگری را باچالش های مختلفی روبرو کرده است.

در نوروز 93 هر چند برنامه ای برای ارزان سازی سفرهای داخلی وجود نداشت اما تابستان پیش رو که اوج سفرها با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها آغاز می شود این انتظار وجود دارد که نشانه های این ارزانی و کاهش قیمت ها آشکار شود.

با ارزان سازی خدمات مختلف گردشگری از جمله هتل ها، متل ها و محل های اقامت بخشی از هزینه های مسافران کاهش خواهد یافت و مردم بجای چادرخوابی و حضور در مدارس و سالن های ورزشی به استفاده از این امکانات روی خواهند آورند.

این حرکت باعث خواهد شد که هم مردم از محل اقامت مناسب استفاده کنند و هم کسب و کار هتلداران با رونق مواجه شود .

منبع : گردشگر آنلاین


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.