بررسی تورهای دقیقه 90 و مشکلات متقاضیان آن (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از کسب و کار، با جست‌وجویی ساده در اينترنت مي‌توان تعداد زيادي از درگاه‌هاي اينترنتي را يافت كه به طرق مختلف ما را از وجود اين تورها يا از طريق ارسال پيامك و حتي تماس تلفني آگاه مي‌كنند.

 

در بين افراد جامعه و به‌ويژه گردشگران جوان كه بعضا نمي‌توانند پول آنچناني براي سفرهاي تفريحي در طول سال به ويژه در ايام پيك سفرها مانند ايام نوروز و تابستان هزينه كنند، شايد اين تورهای دقيقه ۹۰ بهترين گزينه براي استفاده اين قشر از امكانات گران با هزينه‌هاي كم باشد. جداي از كاهش چشمگير هزينه‌ها در چنين تورهايي، شايد براي برخي هيجان آماده شدن براي يك سفر چند روزه در مدت زمانی كوتاه مانند ۲ يا ۳ساعت بسيار هيجان‌انگيز باشد البته با نيم‌نگاهي به كاهش چشمگير هزينه اين تورها كه بعضا حتي در حد تنها هزينه بليت خواهد بود ثبت نام در اين سايت‌ها و متقاضي دريافت اطلاعات تورهاي دقيقه ۹۰ شدن بسيار وسوسه‌انگيز است.

 

تورهاي دقيقه ۹۰ چرا متولد شدند؟

يكي از راهكارهايي كه به واسطه بروز بحران اقتصادي در صنعت گردشگري بسيار مشهور شد و خودنمايي كرد خدماتي با نام «تورهاي دقيقه ۹۰» يا آخرين لحظه بود. هرچند اين ابتكارعمل توسط آژانس‌داران دهه ۸۰ ميلادي براي فروش تورهاي باقي مانده خود به‌كار گرفته شده بود و قرار بود براي پركردن هزينه‌هاي دفاتر خدمات گردشگري استفاده شود اما در حال حاضر و كمتر از يك دهه است كه خود دقيقه نودي‌ها به عنوان نوعي تور براي ماجراجويان تبديل شده‌اند. تورهاي دقيقه ۹۰ داخل ايران تقريبا به جز بــازه زماني خــود محدوديت ديگري نــدارد، اما درباره تورهاي خارجي لازم به يادآوري اســت كه اين ثبت‌نام تا زمان برگزاري تورها با توجه به زمان كوتاه براي استفاده‌كنندگان‌ صرفا براي كشــورهايي مناســب اســت كه براي بازديد از آنها بــه اخذ ويزا نياز نيست؛ پس با توجه به شرايط اينگونه تورها كه معمولا زمان ثبت‌نام‌شان فقط يكي دو روز مانده به برگزاري است، هرگز منتظر اين تورها در كشورهايي كه براي بازديد از آنها نياز به اخذ ويزا داريد نباشيد.

 

مواد لازم براي تورهاي دقيقه ۹۰

به‌طور كلي شما براي شركت در چنين تورهايي بايد ضمن اينكه حس هيجاني خود را تقويت می‌كنيد، به نوعي آماده حذف اما و اگرهاي يك سفر باشيد و الزاما به چند مورد توجه كنيد.

گردشگري كه مي‌خواهد ظرف كمتر از ۳ يا ۴ ساعت خود را از محل كار يا منزل به فرودگاه برساند بهتر است هميشه هزينه سفر خود را پس انداز داشته باشد و با نگرش باز‌تر چمدان سفر خود را به صورت آماده در منزل نگهداري كند. همچنين فرد بايد موقعيت شخصي و شغلي خود را در نظر داشته باشد تا هر لحظه كه نوبت به او رسيد بدون معطلي راهي سفر شود. با تمام اين اوصاف تصور ۳ شب و ۴ روز اقامت در جزيره كيش يا تركيه آن هم با پرداخت تنها هزينه بليت هواپيما بسيار وسوسه‌انگيز است اما بايد بدانيد كه هميشه اوضاع آنطوري كه توقع داريم پيش نخواهد رفت.

 

عدم آگاهي از تورهاي دقيقه ۹۰

اسدنيا، كارشناس گردشگري در اين زمينه مي‌گويد: اين نوع تورها به عنوان معامله‌اي دو سر برد در صنعت گردشگري براي گردشگران و البته فعالان اين صنعت در سراسر جهان شناخته شده‌اند اما ظاهرا مدتي است در برخي نقاط به‌ويژه كشورهايي كه تازه به جمع مناطق گردشگرپذير پیوسته‌اند، اين تورها به نوعي فرصت براي سودجويي و ورود افراد غيرمتخصص به عرصه گردشگري تبدیل شده است.

بسياري از برگزارکنندگان غيرقانوني تورهاي دقيقه ۹۰ با استفاده از جاذبه قيمت‌هاي باورنكردني مثل برگزاري تور تركيه، مالزي و... با قيمت‌هاي ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار توماني مسافران و علاقه‌مندان را به محل آژانس مي‌كشانند و با ارائه دلايل و پيشنهاد متفاوتي مشتريان را متقاعد مي‌كنند يا بليت جاي ديگر يا همان بليت را با قيمتي بالاتر تهيه كنند درحالي كه همين تورهاي دقيقه نودي هم براي خودشان قاعده و قانوني دارند. وي همچنين در اين زمينه به كمبود فرهنگ‌سازي براي استفاده از تورهاي لحظه آخر اشاره می‌کند و مي‌افزايد: در كشورهاي توسعه يافته و معروف در صنعت گردشگري، چون هم گردشگران به حقوق خود آگاهند و هم فعالان عرصه گردشگري مي‌دانند در صورتي كه خدمات مناسب به مشتري خود ندهند به سرعت از فهرست انتخاب گردشگران حذف خواهند شد تكليف مشخص است اما در كشوري مانند ايران كه تازه پا به اين عرصه گذاشته‌، چون بسياري از گردشگران به حقوق قانوني خود حتي درباره اينگونه تورها آگاهي ندارند، موضوع متفاوت است. به همين دليل شاهد بروز اختلافات عمده و سودجويي‌هايي بوده‌ايم كه اين مشكل نشان از عدم رسيدگي مسئولان و مقامات گردشگري كشورمان دارد كه زمينه‌ساز ركود و حذف بسياري از فعالان و متخصصان گردشگري در بخش خصوصي شده است و در نهايت مي‌تواند باعث زيان جبران‌ناپذير گردشگري ايران شود.

چندي پيش رئيس هيات‌مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات گردشگري هوايي ايران ضمن تاكيد بر امضای قرارداد تور با برگزار‌كننده از سوي متقاضيان گفته بود: طبق قانون و عرف بين‌المللي اينگونه تورها هم بايد دقيقا مثل تورهاي عادي خدمات و سرويس‌دهي داشته باشند. این تورها فقط براساس سياست‌هاي تجاري برگزار‌كننده براي تكميل ظرفيت است كه ارزان‌تر فروخته مي‌شوند، نه اينكه كيفيت بدتري داشته باشند يا خدمات متفاوت‌تری. بنابراين بهتر است كساني كه قصد استفاده از اين نوع خدمات را دارند ابتدا از شرايط عادي تورها توسط برگزار‌كننده اطلاع يابند و سپس با همان شرايط اما دقيقه ۹۰ يا همان لحظه آخر اقدام به عقد قرارداد كنند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانند از طريق مراجع قانوني خواسته خود را پيگيري کنند.

اما اجراي اين قانون در فروش بليت در تورهاي خارجي رعايت نمي‌شود البته بايد به اين نكته بسيار مهم كه به قول مثلي معروف «از ماست كه بر ماست» هم توجهي عميق داشت زيرا برخي ايرانيان با شنيدن تورهاي دقيقه ۹۰ با شرايط و پر زرق و برقي مثل كشتي كروز كه امکاناتی خاص است ديگر فكر نمي‌كنند و اين تورها را عالي و بي‌نقص مي‌پندارند. اما در عمل آنچه اتفاق مي‌افتد زمين تا آسمان با گفته‌هاي روز اول فروشندگان بليت‌هاي دقيقه ۹۰ تفاوت دارد با تمام اين مسائل باز هم هستند افراد بي‌شماري كه در دام شيادان گرفتار و با ضررهاي مالي، جاني و حتي روحي شديدي به ايران باز مي‌گردند.

منبع : ایستا


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.