غار قلایچی از حفاری‌ها جان سالم به در برد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – طی هفته‌های گذشته خبرهایی از حفاری در حریم غار قلایچی منتشر شد چرا که باوجود بررسی طرح تغییر کاربری غارهای کشور که از سوی سرمایه‌گذار به کارگروه غارشناسی کشور پیشنهاد، مورد بررسی قرار گرفته و رد شده‌بود اما سرمایه‌گذار در تعطیلات نوروز حفاری در منطقه را آغاز کرد این درحالی است که حفاری در حریم غار انجام شده‌بود و مورد انتقاد انجمن غارشناسان و غارنوردان و فعالان محیط زیست قرار گرفت.

 

به گفته مسئولان کارگروه غارشناسی ایران سرمایه ‌گذار غار قلایچی قصد داشت با حفر تونل به داخل غار، آن را از حالت چاه غار بودن خارج کند تا دسترسی به آن برای عموم مردم آسان شود اما این طرح به دلیل تغییراتی که در اکوسیستم محیط زیستی منطقه بوجود می‌آورد تاکنون رد شده‌است.

 

با آغاز حفاری در منطقه غار قلایچی، نیروی انتظامی و محیط زیست و فعالان گردشگری وارد عمل شدند و حفاری متوقف شد. در این میان هفته گذشته تعدادی از کارشناسان و غارنوردان برای بررسی منطقه به بوکان سفر کردند و شرایط غار قلایچی را مورد بررسی قرار دادند.

 

در این سفر اعضای انجمن غارشناسان از 4 استان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، آذربایجان غربی و تهران حضور داشتند و با آنکه امید می‌رفت اعضای کارگروه غارشناسی کشور نیز در این جمع حضور داشته باشند اما تنها 2 عضو از این کارگروه در این بازدید حاضر شدند.

 

البته، معاون محیط زیست آذربایجان غربی، رییس محیط زیست و رییس میراث فرهنگی بوکان نیز حضور داشتند.

 

حفاران مساحتی در حدود 40 در 50 متر مربع با عمق 10 متر را با وسایل راه سازی کنده بودند که البته پس از صحبت و توجیه آنها توسط فعالان محیط زیست و غارنوردان، سرمایه گذار با هزینه شخصی خود در صدد پر کردن حفاری‌ّهای انجام شده برآمد.

 

«ایمان هادی» دبیر کارگروه غارشناسی ایران در این خصوص به CHN گفت: «در بازدیدی که از تخریب انجام شده داشتیم شاهد گودال بزرگی بودبم که کنده شده بود. هرچند این حفاری مشکلی برای غار ایجاد نکرد اما با توجه به آنکه در حریم غار انجام شده بود کار غیرقانونی بود.»

 

او با تاکید برآنکه غار قلایچی یک جاذبه گردشگری به شمار می‌رود گفت: «در اینکه غار قلایچی یک جاذبه است هیچ حرفی نیست اما می‌توان با تعریف یک طرح هدفمند با مخاطبان خاص این مهم را محقق کرد. این درحالی است که اگر برای گردشگری عام بخواهیم آماده کنیم مجبور به تخریب بسیار وسیعی هستیم.»

 

هادی در ادامه به ارائه گزارش غار قلایچی در جلسه آینده کارگروه غارشناسی ایران اشاره کردو گفت: «در این جلسه تصاویر و گزارشات ارائه می‌شود و کارشناسان بر آن اساس نظر خواهند داد.در فاز اول تصمیم گیری درخصوص قابلیت گردشگری شدن این غار انجام می‌شود و اینکه آیا می‌تواند پذیرای گردشگران عام باشد یا باید برای غارنوردان و محققان آماده شود؟»

 

او افزود: «اگر غار قلایچی برای مخاطبان خاص همانند غارنوردان طراحی شود می‌توان با ساخت و سازهای عمرانی ساده در حد کمپ و خدماتی که به مخاطبین خاص داده می‌شود برگزاری کلاس‌های آموزشی را نیز تعریف کنیم.»

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.