نابودی گردشگری مغولستان در هجوم شرکت‎ها و تاجران چینی (گردشگری عمومی)

توضیحات :

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‎الملل ـ فعالان گردشگری مغولستان که از دهه 90 تا کنون در صنعت گردشگری مغولستان فعالیت داشته‎اند، اخیرا اعلام کرده‌اند که فرهنگ عشایری و طبیعت دست نخورده در مغولستان با پیش روی جسورانه شرکت‎های معدن کاوی و صدها تاجر چینی در خطر نابودی است.

 به گزارش الجزیره رییس سازمان ملی گردشگری مغولستانMNTO با هشدار نسبت به توسعه فعالیت‎های مخرب و افسارگسیخته شرکت‎های معدن کاوی در مغولستان اعلام کرد که اگر در بیشتر مناطق جهان کشاورزی همیشه رقیب اصلی گردشگری بوده، درحال حاضر در مغولستان این معدن است که صنعت گردشگری را به عقب رانده است.

 وی با اشاره به داده‎های سازمان توریسم جهانی در سال 2004 که گردشگری 13.4 درصد از کل تولید ناخالص داخلی این کشور را تامین می‎کرده، هشدار داد که این میزان تولید درآمد از محل گردشگری به شدت سقوط کرده است.

 وی تاکید کرد که دولت همچنان مدعی است که ده درصد از تولید ناخالص ملی مغولستان را تامین می‎کند اما کاهش نقش توریسم در اقتصاد مغولستان محسوس است ودرمقابل به استناد حضور شرکت‎های سرمایه‎گذاری ومشاوره مستقر در "اولان باتور"، در مقابل این سهم صنعت معدن است که در حدود 30 درصد در تولید ناخالص ملی کشور افزایش یافته است. اما معدن کاوی از سه مسیر مرتبط سبب تخریب و تضعیف گردشگری مغولستان شده است.

  دست اندازی صنعت معدن کاوی به سایت های فرهنگی وتاریخی  

 از دیگر سو  فعالیت شرکت‎های معدن کاوی به دلیل کسب مجوز استفاده از زمین‎ها در نواحی نزدیک به مکان‎های تاریخی و فرهنگی، میراث تاریخی و جاذبه‌های گردشگری کشور را تهدید می‎کند. فعالیت‎های معدن کاوی در چشم‎اندازهای غنی و دست نخورده این کشور همانند دره" دارخاد" که به دلیل چشم‎انداز‎های زیبا و  مراسم آیینی شمن‎ها شهرت جهانی دارد و نیز افزایش این فعالیت‎های مخرب در نواحی نزدیک به سایت‎های مقدس" دانزان راواجا" که مکانی برای مراقبه راهبان و مردان معنوی همانند لامای قرن 19 و نیز شرق صحرای گبی است، آینده گردشگری این کشور را تیره و تار کرده است.

 اما سوال اصلی فعالان و مخالفان این فعالیت‎ها این است که چرا کشوری همانند مغولستان که با سه میلیون جمعیت تقریبا برابر با کل اروپای غربی مساحت دارد باید در هردو صنعت گردشگری و معدن کاوی توسعه یابد؟

 رقابت نابرابر بر سر نیروی انسانی و تسهیلات و زیرساخت‎های مسافرتی

 فعالان صنعت گردشگری معتقدند که رقابت برسر منابع انسانی نقش بسیار مهمی بر صنعت گردشگری دارد. به حدی که برخی از کارکنان غیر متخصص در بخش گردشگری این کشور به امید دستمزد بیشتر به کار در بخش معدن جذب شده‎اند. از دیگر سو تسهیلات وزیرساخت‎های حمل و نقل نیز بیش از پیش از صنعت گردشگری برای تامین نیازهای بخش معدن اختصاص یافته‎اند.

 علاوه بر این تسهیلات اقامتگاهی و هتل‎ها و نیز خدمات فرودگاهی نیز که عمدتا در اولان باتور متمرکز شده‎اند، در اختیار متقاضیانی است که عمدتا به عنوان کارکنان شرکت‎های معدن کاوی به این کشور سفر می‎کنند .  به دلیل رونق بازار تقاضا در این بخش، قیمت پرواز از اولان باتور به منطقه معدن مس و طلای مغولستان بسیار گران‎تر از سفر از اولان باتور به پکن است. روشن است که این وضعیت تمام امکانات را در اختیار این صنعت قرار می‎دهد.

 هجوم تاجران چینی به بهانه گردشگری و باویزای توریستی

 اما خطر سوم دیگر دراین زمینه آن است که بسیاری از خارجیانی که به ظاهر به عنوان گردشگر به مغولستان سفر می‎کنند تنها به دنبال کشف و کسب فرصت‎های تجاری سودآور در این کشور هستند. این گروه عمدتا با ویزای توریستی به این کشور وارد می‎شوند اما درواقع گردشگر نیستند و حضور آن‎ها در کشور به معنی تقویت صنعت گردشگری نیست. طبق آمارهای دولتی در سال 2011 حدود 500 هزار گردشگر به مغولستان بوده‌اند که 43 درصد آن‌ها چینی بوده‌اند.

 "استفان کرپل" مدیر دفتر تعاونی بازاریابی ملی مغولستان که زیر نظر وزارت امورخارجه این کشور کار می‎کند می‌گوید:« تعداد گردشگران واقعی به این کشور تنها 90 هزار نفر بوده است و دولت مغولستان باید با  تشویق گردشگری وایجاد مجموعه‎ها و تسهیلات تفریحی و گردشگری نقش گردشگری را در توزیع مجدد و عادلانه ثروت و انتقال آن به حومه شهرها درنظر بگیرد.»

 وی می‎افزاید:«گردشگری مغولستان توسط فعالیت‎های معدن کاوی برخلاف ادعای این شرکت‎ها از هم اکنون سبب تخریب شهرت و نام تجاری این کشور در میان گردشگران شده است . زیرا خطر تورم و افزایش قیمت‎ها براثر فعالیت معدن کاوی و سرازیر شدن درآمدهای حاصل از آن ،اقتصاد این کشوررا تهدید می‎کند. »

منبع : chn.ir

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.