ایران می تواند 20 میلیون گردشگر جذب کند، اما چگونه! (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری - با وجود آنکه قرار بود کارگاه آموزشی «بازاریابی در سطح اروپا» با محوریت بالکان توسط استاد کرواتی « دراگی سویچ» صبح امروز در معاونت گردشگری برگزار شود اما این کارگاه با توجه ب پاورپوینتی که همراه سخنراران کراواتی بود به کارگاهی برای چگونگی ورود به بازارهای جهانی، ثبات و رقابت در صنعت گردشگری و نیز توجه به قابلیت ها و ظرفیت های پنهان گردشگری اختصاص یافت.

 

« دراگی سویچ» که موسس و شریک ارشد در هرواث HTL زاگرب است و 35 سال سابقه مشاوره در حوزه گردشگری را در کارنامه خود دارد با اشاره به سفر بیش از 1 میلیارد گردشگر در دنیا گفت: «سازمان جهانی جهانگردی پیش بینی کرده است که این رقم تا سال 2030 ، دو برابر خواهد شد. با توجه به آنکه 10 درصد فرصت های شغلی ایجاد شده در سطح دنیا به گردشگری ارتباط دارند می توان با این آمار به اهمیت توسعه گردشگری پی برد.»

 

به گفته او، کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه و چین در صدر کشورهای جذب کننده توریست قرار دارند و در این میان کشورهای دیگری در حال ظهور هستند همانند ترکیه، مالزی و مکزیک که با برنامه هایی که برای جذب گردشگر در نظر گرفته اند در صدد در صدر قرار گرفتن هستند. این درحالی است که سهم کشورهای نخت در حوزه جذب گردشگر در سال 2000 نسبت به دهه 60 کمتر از کشورهایی شده است که در صدد در صدر قرار گرفتن هستند.

 

این اقتصاد دان با تاکید برآنکه ایران به عنوان کشوری که تازه در برنامه های خود گردشگری را قرار داده و در صدد جذب گردشگر است گفت: «می توان با استفاده از تکنولوژی با مشتریان در ارتباط بود همچنین حمایت دولت در اولویت امر قرار دارد و نقطه آغاز کار با دولت مردان است.»

 

باید توجه داشت که تغییر رفتار مصرف کننده از یک سو و افزایش تعداد سفرها از دیگر سو سبب شده تا گردشگران امروزی به دنبال مقاصدی متنوع تر باشند در این میان ایران باید با توجه به علایق گردشگران به معرفی جاذبه های خود بپردازد.

 

سویچ با اعتقاد بر آنکه در عصر حاصر تقاضا برای گردشگری اولویت اول نیست بلکه محصول ارائه شده حرف نخست را می زند تصریح کرد: «حتا اگر محصولات پیشرفته در حوزه گردشگری داشته باشیم باید بتوانیم برای آن اطلاع رسانی و تبلیغ کنیم چراکه بازاریابی حرف اول را می زند و این امکان را می دهد تا آنچه داریم را به دیگران عرضه کنیم.»

 

او با اشاره به بررسی هایی که درخصوص گردشگری ایران داشته گفت: «با توجه به امکانات و تنوع گردشگری که در ایران وجود دارد این امکان وجود دارد که ایران بتواند 15 تا 20 میلیون گردشگر را جذب کند. اما آیا فعالان حوزه گردشگری نیز بر این اعتقاد هستند؟»

 

به گزارش CHN، 80 درصد حاضران در این کارگاه آموزشی که همگی از فعالان حوزه گردشگری و رئسای اصناف گردشگری بودند پاسخ منفی به این سئوال دادند چراکه از یک سو به دلیل تغییر مکرر مسئولان و مسکوت ماندن برنامه ها و از دیگر سو به دلیل ناشناخته بودن گردشگری برای مدیران دولتی این امر را غیر قابل دسترس می دانند. از این رو در صدد دریافت پاسخی برای چگونگی دست یابی به این رقم برآمدند.

 

سویچ در ادامه به آمار گردشگران ورودی ایران در سال 2012 که حدود دو میلیون و 300 هزار نفر بوده است اشاره کرد و گفت: «درحال حاضر کمتر از 700 هتل در ایران فعال و شناخته شده هستند و درآمد ناخالص گردشگری ایران حدود 2 درصد است. به دلیل مخدوش بودن تصویر منطقه، ایران نتوانسته در حوزه گردشگری موفق عمل کند چراکه بازاریابی درخصوص گردشگری تفریحی در ایران معنا ندارد. ایران کشوری است که در حوزه گردشگری مذهبی و فرهنگی فعال است.»

 

او با تاکید برآنکه عملکرد گردشگری ایران درحال حاضر چندان قابل قبول نیست یاداور شد: «براساس فرهنگ میزبانی که در ایران وجود دارد می توان در این حوزه موفق عمل کرد و پیشرفت هایی به دست آورد چنانکه رسانه های جهان نیز توجهشان به ایران و معرفی آن به عنوان مقصدی نو ظهور جلب شده است.«

 

 

این مشاور گردشگری معتقد است 6 عامل اصلی به ایران می تواند کمک کند تا گردشگری رشد یابد: «آثار ثبت شده در یونسکو، فرهنگ و شهرهای تاریخی، گردشگری مذهبی، غذاها و نوشیدنی ها، صنایع دستی و تنوع طبیعی موجود.«

 

اما آنچه حائز اهمیت است این است که با وجود آنکه ایران در بین 20 کشوری قرار دارد که در صدر لیست یونسکو به لحاظ دارا بودن آثار تاریخی قرار داد اما تنها کشوری است که تنوانسته رشد یابد درحالی که پتانسیل هایی بسیاری برای این امر وجود دارد.

 

این فعال گردشگری با اشاره به آنکه می توان با ایجاد تنوع در محصولات گردشگری درعین ایجاد شغل و درآمد بهترین سفیر برای بهبود تصویر مخدوشی که در ذهن جهانیان ایجاد شده است را توسعه داد گفت: «باید برنامه ریزی انجام شود تا بدانید ایران در طول 20 سال آینده جز 20 کشور توریست پذیر دنیا شود. باید این هدف گذاری همه جانبه باشد و دولت مردان نیز به آن اعتقاد داشته باشند.»

 

او تصریح کرد: «باید مدیریت گردشگری در سطح ملی انسجام یابد چنانکه نیاز است تا وزارتخانه ای تحت این عنوان برای قانون گذاری فعال شود. ساختار ملی برای جا انداختن گردشگری نیاز است همچنین برای آنکه توسعه گردشگری به صورت واحد را شاهد باشید باید مدیریت یکپارچه و منطقه ای را اعمال کنید. دراین میان شناخت و تعریف برند و ایجاد هویت از اهمیت بالایی برخوردار است.»

 

این فعال گردشگری در ادامه به ارائه شعارهایی همچون "به قدمت تاریخ اما جدید" ، " جدید اما باستانی" ، "آیا می دانید این ایران است؟ " و... به عنوان برند گردشگری برای ایران پرداخت و گفت: «این ها تنها شعارهای ابتدایی هستند که می توان برای ایران در نظر گرفتن این درحالی است که با مطالعه و هدفگذاری می توان به شعاری واحد دست یافت.»

 

او همچنین بر لوزم بازنگری در ساختار موسسات گردشگری تاکید کرد و گفت: «اگرد اراده در بین مسئولان وجود داشته باید باید مواردی از جمله تنظیم ساختار تجربی گردشگری کشور، تولید محصولات گردشگری، سرمایه گذاری، مدیریت مقصد، سیستم بازاریابی و چارچوب قانونی مورد توجه قرار گیرد.»

 

به گزارش CHN، در ادامه این کارگاه آموزشی "محمد کاظم خلدی نسب" مدیر کل بازاریابی و توسعه گردشگری سازمان میراث فرهنگی با وجود توضیحاتی که « دراگی سویچ» درخصوص هتلها و دفاتر خدمات مسافرتی و امکانات گردشگری ایران ارائه داده بود که نشان از مطالعه و کسب اطلاعات اولیه درخصوص گردشگری ایرن داشت، مجدد به ارائه آمار و ارقام از مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی پرداخت و از رتبه 10 و 5 ایران در خصوص جاذبه های گردشگری و طبیعی در سطح جهان سخن گفت.

 

این درحالی است که « دراگی سویچ»  بارها تاکید کرده بود که برای توسعه گردشگری و تعیین هدف در مرحله نخست باید بدانیم چه می توانیم انجام دهیم؟ سپس بدانیم که چه می خواهیم و در نهایت چگونه آنرا انجام دهیم. اما اینگونه به نظر می رسد که همچنان مدیران ارشد سازمان میراث و گردشگری اندر خم ارائه آمارها و اطلاعاتی هستند که بارها تکرار شده اما راه کاری برای تحقق و بهره برداری از آن ارائه نشده است.

 

اینگونه است که همچنان پس از گذشت یک سال از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید، و با وجود تاکیدات صریح رییس جمهور به حوزه گردشگری، این حوزه همچنان در پله های ابتدایی توسعه درجا می زند.

 منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.