دیماج و قرقناق و لرزان/سفره های رمضان ایرانی و توسعه گردشگری غذا (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از جام جم، نام ماه رمضان اغلب با غذاهای مقوی ویژه ای گره خورده است. در کنار خرما و زولبیا و بامیه، اقوام مختلف غذاهای متنوعی را برای سحری این ماه ترجیح می دهند. بین تویسرکانی های استان همدان غذای سحری عموما با رشته پلو همراه است. در مازندران نیز در گذشته از نوعی غذای محلی به نام «قرقناق» استفاده می شده و هم اکنون نیز تخم مرغ و برنج، جایگاه خاصی در سحری دارد. در سفره افطاری شهر قزوین نیز از آش و حلیم و نیز غذای محلی «دیماج» استفاده می شود. غذای موسوم به «لرزان» نیز از غذاهای این ایام شاهرود و دامغان است. اردبیلی ها در این ماه از «فرنی» با مربای گل و نیز از آش دوغ زیاد استفاده می کنند. غذاهای این ماه علاوه بر آن که در پاره ای موارد جنبه تقویت جسمانی دارد، در برخی موارد نیز بیشتر متکی به باورها و اعتقادات است، برای مثال در برخی شهرها از جمله شاهرود، خوردن کله پاچه در شب بیست وهفتم رمضان که شب کشتن قاتل حضرت علی است یک ترجیح غذایی محسوب می شود.

 

 ماه رمضان در کشورهای مسلمان مانند مصر، مالزی، ترکیه و بویژه در استانبول، بر معرفی سفره رمضان تاکید و تبلیغات بسیار می شود که موفقیت های بسیاری در این خصوص به همراه داشته است.

 

سفره هایی با تنوع بسیار شامل انواع آش، حلوا، شیرینی و پیش غذا، سبب شده تا این جشنواره ها به یکی از جاذبه های گردشگری در کشورهای مختلف تبدیل شود.

 

در این خصوص نمی توان از سفره افطار ایرانی غافل شد. فرهنگ غنی غذایی و تنوعی که در آن وجود دارد، ظرفیت خوبی برای رونق گردشگری سفره افطار در ماه رمضان به شمار می رود. ولی این مهم مورد بی مهری قرار گرفته و نه تنها درخصوص تنوع غذایی ایران پژوهش جامع و مدونی انجام نشده بلکه تبلیغات و معرفی آن نیز به حدی محدود است که گردشگران خارجی تصوری جز کباب کوبیده، جوجه کباب و چلو از غذاهای ایرانی ندارند.

 

رونق سفره های افطار در ماه رمضان نه تنها می تواند برای گردشگران کشورهای اسلامی جذاب باشد بلکه برای گردشگران دیگر نیز جذابیت های خاص خود را دارد، چنان که کشوری همچون ترکیه از این جاذبه برای رونق گردشگری خود در ماه رمضان بهره بسیار می برد. می توان با سرمایه گذاری در برگزاری جشنواره ها و همایش های غذا و سفره افطار رمضان، بخش خصوصی و دیگر بخش های فعال در حوزه غذا و نوشیدنی را وارد صنعت گردشگری کرد. از این طریق می توان علاوه بر معرفی فرهنگ ایرانی ـ اسلامی، به معرفی و شناساندن انواع غذاهای ایرانی پرداخت.

 

با داشتن بیش از 1400 نوع آش در مناطق مختلف ایران، انوع خورش ها و شیرینی های محلی که شاید به جرات بتوان تنوع آنها را به تعداد شهرستان های ایران دانست، می توانیم انواع پیش غذا، آش و خورش ایرانی را معرفی کنیم. این غذاها با توجه به خواصی که برای بدن دارد، می تواند در کنار توسعه گردشگری غذا، به رونق گردشگری سلامت با استفاده از طب سنتی نیز بپردازد.

 

هرچند در ماه رمضان گاه شاهد برگزاری جشنواره های غذاهای سنتی هستیم، ولی این جشنواره ها بسیار محدود و پراکنده در سراسر کشور برگزار می شود و چندان شناخته شده نیست. در واقع می توان گفت این جشنواره ها، تکراری بر همایش ها و جشنواره های اقوام است که در طول سال شاهد برگزاری آن هستیم و بیش از چند نوع غذای محدود در آن پخت و ارائه نمی شود. در حالی که تعریفی که از جشنواره غذا یا سفره افطار در سراسر دنیا وجود دارد، متفاوت از آن چیزی است که در ایران شاهد هستیم.

منبع : ایستا


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.