کشف تصوير 2600 ساله از تولد يک نوزاد (گردشگری عمومی)

کشف تصوير 2600 ساله از تولد يک نوزاد

توضیحات :

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ محققان و تيم کاوش دريک پروژه باستان‌شناسي در دره "موگلو" که سايتي واقع در 20 مايلي شمال شرقي فلورانس است موفق به کشف تصاوير بخشي از يک کوزه سراميکي شدند که بيش از 2600 سال قدمت دارد.
 اين تصوير باستاني سر و شانه‌هاي کودک را در حالي که از بدن مادر خارج شده، نشان مي‌دهد که درعين حال زانوها و صورتش ديده مي‌شود. اين پروژه بخشي از تحقيقات باستان‌شناسي توسط محققان دانشگاه "متوديست جنوبي" و کالج "فرانکلين و مارشال" در لنکستر و پن و نيز موزه باستان‌شناسي و انسان‌شناسي دانشگاه "پنسيلوانيا" و دانشگاه "اوپن" در ميلتون کينز انگلستان است.
 
"فيل پرکينز" يکي از استادان و متخصصان باستان‌شناسي دانشگاه اوپن که کار تعيين هويت اين اثر را انجام داده مي‌گويد: «ما از مشاهده اين صحنه انيميشن بشدت شگفت زده شديم. اين اثر بايد يکي از کهن‌ترين آثار در هنر غرب باشد که تصوير‌گر تولد يک انسان است. احتمالا زن اتروسکن که دراين تصوير نوزاد را بدنيا آورده، نمادي از يک مراسم آييني است و يا شايد نمادي از يک الهه مورد پرستش اقوام باستان بوده است. اکنون ما بايد اين راز را کشف کنيم که اين زن و کودکش که بوده‌اند.»
 از نظر تاريخي اقوام اتروسک از نخستين سکنه ايتاليا بوده‌اند که مدت‌هاي مديد پيش از سلطه امپراتوري روم باستان در اين منطقه مستقر شدند. اين اقوام نخستين شهرها را ساخته و در واقع مدخلي بر تمدن و فرهنگ يونان و روميان بوده‌اند. اتروسک‌ها به دليل آثار شاخص هنري، معماري و فلزکاري و همچنين مهارت در تجارت شهرت بسيار دارند. اين اقوام در هزاره نخست پيش از ميلاد تمام ايتاليا را تصرف کردند ولي بعدها توسط روميان شکست خورده و سرانجام در امپراتوري روم جذب شدند.
 
بنا به همين گزارش اين اثر ابتدا درجريان کاوش‌هاي باستان شناسي يک تيم از دانشجويان فارغ‌التحصيل باستان شناسي از دانشگاه آرلينگتون تگزاس به نام "ويليام نات" کشف شد که بينايي ضعيفي دارد. "نات" که در يک تيم دانشجوي براي نخستين بار دريک عمليات کاوش آموزشي  به سرپرستي دانشکده باستان‌شناسي کلاسيک دانشگاه تگزاس همراه با 20 دانشجوي ديگراز 70 دانشگاه اروپايي و امريکايي که هر سال دراين سايت برگزار مي شود، شرکت داشت، مي‌گويد: «از اين که در برنامه آموزش تابستاني درکاوش‌ها پذيرفته شده و اين اثر را کشف کرده‌ام بسيار سپاسگزارم اين نخستين عمليات حفاري من بود.»
 وي افزود: «هنگامي که اين اثر را کشف کردم بسيار کثيف بود و مطمئن نبوديم که چه هست تا اين که در آزمايشگاه پاکسازي و توسط پرکينز شناسايي شد. اين کشف هيجان انگيزي براي ما بود که مي‌دانيم اطلاعات مهمي از نظر باستان‌شناسي وانسان‌شناسي درمورد فرهنگ اقوامي که درباره آن اطلاعات کمي داريم ، بدست مي‌دهد.»
 به گفته محققان اين تصوير روي يک اثر سراميکي نشان از اهميت اين اثر به عنوان يک آيين ديني دارد. "گرگ واردن"يک متخصص باستان‌شناس و مدير پروژه باستان‌شناسي دره ماگلو مي‌گويد: «صحنه تولد يک نوزاد اثري بي‌نهايت منحصر به فرد است اما درعين حال آنچه که سبب شگفت است معناي اين اثر است که احتمالا به معني نوعي اثر سفالين دريک حريم يا محراب آييني باشد. اين اثر بايد به نوعي گروه و فرقه مذهبي مرتبط باشد.»


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.