تخریب عامدانه ابنیه تاریخی غزه در حملات اسرائیل (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از ایسنا، وزارت گردشگری و حفاظت از آثار باستانی اسرائیل در گزارش روز پنج شنبه خود از تخریب کامل 15 موقعیت تاریخی و توریستی شهر غزه در اثر بمباران مستقیم هواپیماهای جنگی ارتش اسرائیل خبر داد.

 

شبکه «العربی الجدید» که به نسخه‌ای از این گزارش دست یافته‌ اعلام کرد: این 15 موقعیت تاریخی پیش از این در لیست اولیه میراث جهانی به ثبت رسیده بود و در حال حاضر به شکل کامل و عامدانه تخریب شده‌اند.

 

تپه «ام عامر» در «نصیرات»، مهم‌ترین موقعیت تاریخی - باستانی است که در اثر بمباران ارتش صهیونیستی تخریب شده است. در این منطقه بقایای دیری از دوران بیزانس (قرن ششم میلادی) وجود داشت. این کنیسه که با نام «قدیس هیلاریون» شناخته می ‌شود، در لیست مقدماتی میراث جهانی به ثبت رسیده بود.

 

بنای تاریخی عصر مملوکیان در تپه «منطار» که پیش از این در بمباران سال‌های 2008 و 2012 هم آسیب دیده بود‌، در کنار کینسه‌ «بیرفوریوس» عصر بیزانس و کنیسه تعمیدیون دچار تخریب شدند.

 

براساس گزارش وزارت گردشگری فلسطین؛ بمباران ارتش رژیم‌صهیونیستی در چندین موقعیت تاریخی از جمله «تپه السکن»، مهم‌ترین اثر تاریخی باقی مانده از عصر برنز واقع در شهر «الزهراء»، دادگاه مملوکیان‌، موقعیت کنیسه بیزانس و موزه‌ای در «جبالیا»، سنگ فرش موزائیکی کنیسه اصلان (بیزانس) و آرامگاه قربانیان جنگ جهانی دوم خسارت‌های زیادی را وارد کرد.

 

بر اساس این گزارش گردشگری غزه با محاصره کامل شهر در هفت سال گذشته 80 درصد کاهش داشته و 20 درصد باقی مانده را گردشگران داخلی تشکیل می‌دهند. پیش از سال 2007 درآمد گردشگری غزه در سال در حدود 150 تا 180 میلیون دلار بود و تعداد گردشگران به 100 هزار مسافر می‌رسید.

 

براساس این گزارش، «منطقه البلاخیه» که قدیمی‌ترین بندر غزه محسوب می‌شود و قدمت آن به عصر آهن، روم، بیزانس و دوره اول اسلامی می‌رسد، تخریب شده است. این موقعیت در لیست آثار معرفی شده برای ثبت جهانی بود و به دلیل تنوع جانوری و گیاهی یکی از مناطق طبیعی حفاظت شده غزه محسوب بود.

 

مسجد جامع غزه

 

علاوه‌بر تخریب‌ها، سربازان اسرائیلی بسیاری از آثار تاریخی موید هویت عربی این سرزمین را هم به سرقت بردند. از جمله کاشی‌کاری و موزاییک‌های کنیسه دوره بیزانس در تپه «بطشان» و هم چنین این رژیم آثار تاریخی تپه «رقیش» در «دیر البلح» را به موزه دانشگاه «بیرسبع» منتقل کرد. 

منبع : ایستا


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.