ارزیابی استانداردسازی هتل‌ها از ۵۰۰ هزار تا ۱۱ میلیون تومان (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – استانداردسازی هتل‌ها سالهاست که در جریان است و همچنان با وجود وعده مسئولان از سالی به سال دیگر موکول می‌شود. در حال حاضر نیز بیش از 70 درصد هتل‌های کشور در انتظار استانداردسازی هستند.

 

البته با توجه به تعرفه‌هایی که برای شرکت‌های عامل تطبیق برای استانداردساز اعلام شده‌است می‌توان گفت یکی از دلایل تعلل هتلداران برای این امر هزینه‌های هنگفتی است که به آنها تحمیل می‌شود. چنانکه تنها هزینه ارزیابی یک هتل یک ستاره که در یک روز انجام می‌شود حدود 500 هزار تومان است که باید توسط هتلدار پرداخت شود.

 

لازم به توضیح است که این رقم جدای از هزینه‌ایست که هتلدار باید برای استاندارد و رفع نواقص هتل خود هزینه کند.

 

«جمشید حمزه زاده» رییس جامعه هتلداران ایران در گفت و گو با CHN، به ملزومات و حداقل‌های شرایط لازم برای هتل‌ها اشاره کرد و گفت: «واحد اقامتی یک ستاره می‌تواند فقط چند اتاق خواب داشته باشد. محوطه عمومی آن محدود و خدمات و تسهیلات محدودی از غذا و آشامیدنی ارائه دهد.»

 

با این توصیفات می‌توان گفت هزینه مشاوره مرکز اقامتی یک ستاره با دارا بودن حدود 10 اتاق، یک رستوران و یک بخش تفریحی حدود 500 هزار تومان می‌شود چراکه در تعرفه استانداردسازی که برای شرکت‌های عامل تطبیق ارسال شده‌است هزینه مشاوره استانداردسازی در هتل‌های یک ستاره به ازای هر اتاق 30 هزار تومان، به ازای هر فضای پذیرایی 100 هزار تومان و به ازای هر فضای سرگرمی و تفریحات نیز 100 هزار تومان می‌شود. و مدت زمان ارزیابی نیز 1 روز در نظر گرفته شده‌است.

 

رییس جامعه هتلداران ایران در ادامه به حداقل‌های شرایط لازم برای هتل دو ستاره اشاره کرد و گفت: «ممکن است هتل کوچک و یا متوسط باشد، مثلا کمتر از 30 اتاق خواب، احتمالا با محوطه عمومی محدود اما با اتاق خواب‌هایی بهتر و راحت‌تر از هتل‌های یک ستاره.»

 

به گزارش CHN، با توجه به تعرفه‌ای که برای هتل‌های دو ستاره در نظر گرفته شده‌است، به ازای هر اتاق 30 هزار تومان و به ازای هر فضای پذیرایی 200 هزار تومان در نظر گرفته خواهد شد. همچنین در ازای هر فضای سرگرمی و تفریحات نیز 200 هزار تومان از هتلدار دریافت می‌شود و مدت زمان ارزیابی نیز 1 روز است.

 

حمزه زاده همچنین درخصوص حداقل‌های یک هتل سه ستاره گفت: «ممکن است هتل‌های با اندازه‌های متوسط، با بیش از 20 اتاق خواب، با خدمات و تسهیلات و کیفیت بهتر از متعارف در هتل‌های یک ستاره و دوستاره دیده شود. همچنین باید رستوران یا ناهارخوری برای صرف صبحانه و غذا برای میهمانان دایر باشد. غذاخوری کارکنان باید به صورت جداگانه پیش بینی شود. »

 

در چنین شرایطی ارزیابان از هتلداری که هتل سه ستاره را با حداقل‌های موجود اداره می‌کند، حدود دو میلیون تومان دریافت می‌کنند. چراکه ارزیابان به ازای هر اتاق در هتل سه ستاره 35 هزار تومان، به ازای هر فضای پذیرایی 300 هزار تومان و به ازای هر فضای سرگرمی و تفریحاتی 300 هزار تومان دریافت می‌‌ کنند و ارزیابی را در یک الی یک و نیم روز انجام می‌دهند.

 

به گفته رییس جامعه هتلداران ایران، هتل‌های چهار ستاره فضاهای عمومی خیلی خوبی دارند و فضاهایی مانند فضای کنفرانس و ضیافت، مرکز تجاری، بهداشت، تفریح و ورزشی نیز باید داشته باشد. د رعین حال فضای دیگری غیر از رستوران اصلی برای غذا خوردن باید وجود داشته باشد. حداقل یک رستوران برای میهمانان وجود داشته باشد و این رستوران جدا از غذاخوری کارکنان است.

 

با توجه به تعرفه استاندارد سازی، به ازای هر اتاق در هتل 4 ستاره، 45 هزار تومان و به ازای هر فضای پذیرایی 500 هزار تومان دریافت می‌شود و البته در ازای هر فضای سرگرمی و تفریحات نیز 400 هزار تومان از هتلدار دریافت می‌شود.

 

به گزارش CHN، تمام مواردی که ذکر شد در خصوص هتل‌های 5 ستاره با لوکس بودن و ارائه بالاترین خدمات همراه است چنانکه به گفته حمزه‌زاده ممکن است تعداد اتاق‌های یک هتل پنج ستاره به 100 هم برسد. اما حداقل یک رستوران برای میهمانان و مشتریان هتل برای تمام وعده‌های غذایی دایر باشد و یک رستوران دیگر نیز با غذاهای ویژه باید دایر باشد چراکه در رستوران هتل پنج ستاره انتظار بر ارائه خدمات رسمی است.

 

در چنین شرایطی می‌توان گفت یک هتل 5 ستاره با 100 اتاق و 6 فضای سرگرمی و تفریحی اعم از مغازه‌های فروش صنایع دستی و خوراکی، استخر و سونا، حمام‌های خاص و... 4 رستوران و فضای پذیرایی درحدود یازده میلیون تومان باید برای ارزیابی استانداردسازی پرداخت کند.

 

به گزارش CHN، ارقام اعلام شده با توجه به تعداد اتاق‌ّها و فضاهای پذیرایی و سرگرمی فرضی در هتل‌ها ذکر شده‌اند و میانگین آنچه در هتل‌های کشور وجود دارد مد نظر قرار گرفته‌است. هتل‌های یک تا پنج ستاره می‌توانند با توجه به سلیقه و نظر هتلدار تعداد اتاق‌های بیشتر یا کمتر  داشته باشند.

منبع : خبرگزاری میراث آریا


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.