بودجه بازاریابی و تبلیغات گردشگری در هاله‌ای از ابهام (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری - «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری صبح امروز با حضور در جمع اصحاب رسانه پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

 

به گزارش CHN ، نخستین سوال درخصوص حضور قطار گردشگران خارجی در ایران و مشکلاتی که درخصوص صدور ویزا برایشان بوجود آمده بود مطرح شد که با اظهار بی اطلاعی رحمانی موحد از حضور این قطار روبه رو شد.

 

معاون گردشگری در این خصوص تاکید کرد: «هنگامی که قطار متشکل از 65 گردشگر که برنامه سفر آنها توسط یکی از آژانسهای بخش خصوصی طراحی شده‌بود وارد کشور شد متوجه حضور چنین قطاری شدیم چراکه از قبل تعاملات لازم با معاونت گردشگری انجام نشده‌بود و تنها در جریان سفر قطاری هستیم که قرار است پایان مهرماه از مجارستان وارد کشور شود.»

 

او ادامه داد: «هرچند این مهم بسیار خوب است که بخش خصوصی در این حوزه ورود پیدا کند اما برای ایجاد شرایط بهتر حضور گردشگران مناسب است که تعامل بیشتری بین بخش خصوصی و بخش دولتی برقرار شود تا اگر نیاز به حمایت باشد انجام شود.»

 

رحمانی موحد در پاسخ به سئوال خبرنگار CHN مبنی بر بودجه‌ای که سازمان میراث و گردشگری به بازاریابی و تبلیغات گردشگری اختصاص داده‌است گفت: «از یک سو شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری را در برنامه خود قرار داده‌ایم و از دیگر سو حضور در بازار کشورهای هدف را مد نظر داریم. دراین میان تیمی برای اولویت سنجی در نظر گرفته شده‌است که با توجه به بودجه و امکانات موجود و متناسب با آن هزینه می‌کنیم.»

 

البته معاون گردشگری در نهایت رقمی که بودجه‌ای که به بازاریابی و تبلیغات در حوزه گردشگری اختصاص داده شده‌است اعلام نکرد و ادامه داد: «در حوزه‌های مختلف بودجه‌های مختلفی برای این بخش هزینه می‌شود و بودجه‌های میلیاردی نیز در نظر گرفته می‌شود که بودجه کمی نیست اما درحال حاضر از من نخواهید که رقمی اعلام کنم. این درحالی است که باید حتما چنین رقمی اعلام شود و به زودی این کار را خواهیم کرد.»

 

این مقام مسئول در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر برنامه معاونت گردشگری درخصوص استقبال از گردشگران رالی پاریس تا پرسپولیس گفت: «نه تنها این برنامه بلکه پیشنهادات جذاب دیگری همچون پرواز هواپیمایی که با نیروی خورشیدی کار می‌کند درخصوص حضور گردشگران وجود دارد که از آن استقبال خواهیم کرد.»

 

حضور 35 هزار گردشگر در 5 ماه نخست

رحمانی موحد همچنین در خصوص آمار گردشگران ورودی در 5 ماه نخست سال جاری گفت: «درخصوص ورود و خروج مسافران چند آمار وجود دارد که یکی از آنها مربوط به پلیس مهاجرت و دیگری مربوط به گمرک است. در این میان ما آمار گردشگرانی را اعلام می‌کنیم که در قالب تور وارد کشور شده‌اند.»

 

او آمار گردشگران ورودی که با تور آمده‌اند را 35 هزار نفر اعلام کرد و گفت: «با توجه به آمار 9 هزار نفره ورودی‌های کشور در زمان مشابه سال گذشته، با رشد بیش از 200 درصدی ورود گردشگران همراه هستیم. البته این آمار با تعداد ورود و خروجی کشور که حدود 2 میلیون نفر است تفاوت دارد.»

 

نظام اقماری گردشگری نیازمند آمار صحیح

رحمانی موحد با اعتراف آنکه بخش آمار یکی از چالش‌های گردشگری است تاکید کرد: «تا زمانی که نظام آمار گردشگری درست نشود نمی‌توان حساب‌های اقماری گردشگری را طراحی کرد. در این میان تهیه نظام اقماری گردشگری نسبت مستقیم با اقتصاد و رشدی دارد که گردشگری می‌تواند به همراه داشته باشد.»

 

معاون گردشگری در ادامه از جلو آمدن زمان حضور گردشگران و ورود آنها از مردادماه به کشور خبر داد و گفت: «در سالهای گذشته ورود گردشگران از مهر و آبان آغاز می‌شد اما امسال از مرداد ماه شاهد حضور گردشگران خارجی بودیم. همچنین در بازدیدی که از ارومیه داشتم شاهد حضور گردشگران اروپایی در بخش‌های غیر فرهنگی بودم که نشان از تمایل آنها برای حضور در مقاصد جدید دارد.»

 

او همچنین از احیای فرم‌های ورود گردشگر در مبادی ورودی خبر داد و گفت: «به منظور شناسایی گردشگر و طراحی نظام آماری صحیح درصدد احیای فرم‌های ورودی هستیم تا از یک سو گردشگران و مقاصد آنها را شناسایی و از دیگر سو آمار مورد نیاز حساب‌های اقماری را فراهم سازیم.»

 

جواب سربالای مسئولان به سرقت از گردشگران

یکی دیگر از سئوالاتی که در این نشست مطرح شد پاسخگویی معاون گردشگری به وضعیت گردشگران بود که مورد حمله و سرقت قرار می‌گیرند. در این میان رحمانی موحد خواستار پاسخگویی مراجع قانونی به این سئوال شد که در نهایت پاسخی جز «جواب سربالا» از سوی مسئولان ذیربط دریافت نکرد.

 

معاون گردشگری نیز با تاکید برآنکه امنیت مهمان بر عهده میزبان است یادآور شد: «سازمان میراث و گردشگری متولی گردشگری در کشور است و همواره بر حضور حداکثری مهمانان خارجی تاکید دارد. در این میان همه دستگاه‌ها باید مسئولیت خود را در این زمینه برعهده بیگیرند. البته تعامل خوبی بین سازمان میراث و گردشگری و سایر دستگاه‌ها وجود دارد و دائم تاکید می‌کنیم باید امنیت گردشگران حفظ شود.»

 

او تصریح کرد: «نیروهای حافظ امنیت جامعه رویکردشان باید به تقویت و حفاظت از این مهمانان باشد. سازمان میراث و گردشگری نیز درخصوص حفظ کرامت گردشگران تمام تلاش خود را خواهد کرد چه از نظر مالی چه معنوی.»

 

گردشگری در برنامه ششم توسعه در اول راه

رحمانی موحد همچنین درخصوص فعالیت‌های معاونت گردشگری برای تهیه برنامه ششم توسعه گفت: «با توجه به آنکه گردشگری فعالیتی چند وجهی است کمیته‌های فکری و مشورتی برای این مهم تشکیل شده‌اند البته بحثی نیز درخصوص بودجه ریزی کلان این حوزه مد نظر است.»

 

او با تاکید برآنکه برنامه نهایی حوزه گردشگری درخصوص برنامه ششم توسعه هنوز تکمیل نشده‌است گفت: «ترسیم این برنامه در اول راه خود است و هنوز نهایی نشده‌است باید به بودجه سال 94 که به زودی مورد بررسی قرار می‌گیرد توجه کنیم چراکه برنامه ششم توسعه در آذرماه سال آینده مطرح خواهد شد.»

 

رحمانی موحد همچنین توجه به کمیته برند را یکی از مطالباتی دانست که گردشگری توقع دارد به ثمر برسد و گفت: «قرار شد تا در شش ماه دوم بر روی پیشنهادات موجود متمرکز شویم تا در نهایت امر این مهم محقق شود.»

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.