رخصت مرشد به شرط تراول 50 هزار تومانی! (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – همه ما ایرانی ها با فرهنگ زورخانه ای و «ورزش پهلوانی» آشنا هستیم. اگر هم دستی در کار نداشته باشیم از کودکی درخصوص خصلت فداکاری و جوانمردی که در بین مردان زورخانه است و مشتمل بر صدق و صفا، فروتنی، خودشکنی و پرهیز از خودخواهی، خودبینی و سفر باطنی به مرزهای لایتناهی حق‏ پرستی، حق‏ جویی و حق‏ طلبی است بسیار شنیده ایم.

 

به گزارش CHN، در واقع می توان گفت «ورزش پهلوانی»، اعتلای معنویت همراه با پرورش جسم و قدرت جسمانی است. این ورزش باستانی برای ما نه یک ورزش بلکه یک تاریخ و یک فرهنگ است. از این رو بر حفظ و تقویت فضای فرهنگی ورزش زورخانه‏ای برای رشد سنت ها و خصلت های ویژه پهلوانی که همان دیانت و جوانمردی است تاکید شده است.

 رشد و اعتلای این ورزش باستانی تا جایی بوده که این روزها حضور گردشگران خارجی با ابراز علاقه برای بازدید از زورخانه ها و ورزش پهلوانی همراه شده است. این ابراز علاقه در شهرهای گردشگر پذیر همچون یزد و اصفهان بیش از سایر شهرها به چشم می خورد.

 

اما آنچه حائز اهمیت است، برخوردهایی است که در زورخانه ها با گردشگران خارجی انجام می شود.

 

«محسن حاجی سعید» رییس انجمن راهنمایان یزد با اشاره به آنکه در یزد و اصفهان زورخانه های متعددی فعالیت می کنند که پذیرای گردشگران خارجی هستند گفت: «در میان این زورخانه ها تنها نام دو زورخانه بیش از سایرین به چشم می خورد. چراکه نه تنها نام آنها در کتابهای گردشگری ذکر شده بلکه در مرکز شهر و محل رفت و آمد قرار دارند که دسترسی به آنرا برای گردشگران خارجی آسان می کند.»

 

زورخانه های گردشگرپذیری همچون «زورخانه صاحب الزمان» معروف به امیرچخماق یزد و «زورخانه سنبلستان» نزدیک مسجد عتیق اصفهان  از جمله زورخانه های معروفی هستند که میزبانی گردشگران خارجی را انجام می دهند.

 

با وجود آنکه ورزش زورخانه‌ای نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و بی‌اسباب و آداب و رسوم مربوط به آنهاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته‌است، اما به گفته حاجی سعید این کارها در این زورخانه ها که پذیرای گردشگر خارجی هستند انجام نمی شود و تنها به چند چرخ زدن در گود و چند حرکت نمایشی ختم می شود.

 

او با اشاره به آنکه زورخانه ها کاسب کارانه به این ورزش نگاه می کنند و بخش فرهنگ پهلوانی در این زورخانه رو به فراموشی است به خبرنگار CHN گفت: «در واقع هدف ما از بردن گردشگران به زورخانه ها دیدن چرخ زدن آنها در گود نیست بلکه باتوجه به نگاه فرهنگی که به این اماکن وجود دارد تلاش ما در صدد نشان دادن فرهنگ و تاریخ کشورمان است نه نمایشی کوتاه که آن هم در محیطی بدون تهویه ای مناسب و با بوی نامناسب همراه باشد.»

 

به گفته این راهنمای گردشگری، هدف از حضور گردشگران خارجی در زورخانه ها صحبت درخصوص آداب و رسوم پهلوانی و تعریف داستان پهلوانانی همچون تختی و پوریای ولی است. اما در برخی از زورخانه ها ورودیه هایی درحدود 20 هزار تومان برای هر گردشگر در نظر گرفته شده که با توجه به آنچه به نمایش می گذارند پرداخت آن از نظر گردشگر خارجی قابل قبول نیست.

 

حاجی سعید با اشاره به آنکه بلیط ورودیه تخت جمشید 15 هزار تومان است ولی گردشگر برای حضور در فضای زورخانه باید 20 هزار تومان هزینه کند خاطرنشان کرد: «چنین فضایی تداعی کننده کلاه برداری است و این درحالی انجام می شود که مرشد که راس زورخانه است خواستار تراول های 50 هزار تومانی می شود و از گران بودن حضور در زورخانه خبر می دهد.»

 

به گزارش CHN، ورزش زورخانه‌ای آداب و سنتی خاص دارد. آداب و سننی که با پیروی از پهلوانان و دلاوران افسانه‌ای دورۀ باستانی و تاسی از پیشوای نخستین شیعیان و جوانمردان، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزش کاران بر می‌انگیزد یا نیرو می‌بخشد. این خصایل نیکو در قالب شعرها و داستانهایی به صورت آهنگین و به همراهی «ضرب زورخانه» که مهم‌ترین ساز این نوع موسیقی است، برای برانگیختن ورزشکاران در هنگام ورزش از سوی «مرشد» خوانده می‌شود.

ورزشکاران هماهنگ با موسیقی و نوای مرشد، جست و خیر می‌کنند و حرکات زیبای گروهی یا فردی به نمایش می‌گذارند. ورزش باستانی در بین ورزشکاران به احترام و ادب معروف است و با اصول زیادی همراه است. به طور مثال تمامی حرکات با اجازه از سادات و پیش کسوتان زورخانه که به رخصت گرفتن معروف هست انجام می شود. شعار ورزش باستانی پرورش روح و جسم است به طوری که شیعیان معتقدند که زورخانه مسجد دوم شیعیان است. ولی در نسل جدید ورزشکاران این آداب و رسوم کم کم از بین رفته است و کمتر مذهب در این ورزش دیده می شود.

 

یکی دیگر از اصلی ترین آداب زورخانه این است که ورزشکاران باید مواردی را از قبیل (فروتنی و از خود گذشتگی-مروت-مردانگی-سفره داری-پاکیزگی-کمک به فقرا و تنگدستان و دیگر صفات شامل پهلوانی)را رعایت کند.

 

به گفته دبیر تشکل های گردشگری یزد، در این زورخانه ها نرمش 45 دقیقه طول می کشد اما آنچه گردشگر برای دیدنش به زورخانه آمده بیش از 15 دقیقه نیست. درواقع گردشگر برای نمایشی هزینه می کند که بیشتر سبب سر رفتن حوصله‌اش می شود.

 

حاجی سعید از نبود لباس های متحدالشکل در بین پهلوانان یک زورخانه، نبود تهویه مناسب و وجود بوع نامطبوع در فضای زورخانه ها، برخوردهای نامناسب مرشد با راهنمای گردشگران و چانه زنی بر سر مبلغ، فروش اجباری CD های معرفی ورزش پهلوانی در زورخانه ها و صدای بلند باندهای موجود در فضای زورخانه به عنوان مشکلاتی نام برد که در این حوزه وجود دارد.

 

به گفته این راهنمای گردشگری، بسیاری از گردشگران با دیدن چنین شرایطی یا از حضور در زورخانه امتناع می کنند یا پس از حضور چند دقیقه ای به سرعت زورخانه را ترک می کنند. برخی از آنها نیز شرایط موجود را تحمل می کنند اما باید توجه داشت که اگر محیط را برای لذت بردن گردشگران از آنچه آیین و فرهنگ باستانی ما به حساب می آید فراهم کنیم خواهیم توانست توسعه و رونق این بخش را بیش از گذشته شاهد باشیم.

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.