آشوراده؛ قربانی گردشگری (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از کسب و کار، آشوراده؛ دهي در مركز شبه جزيره ميان‌كاله در شهرستان بندرتركمن، استان گلستان است. آشوراده تنها جزيره ايراني درياي خزر است كه در سال ۱۳۵۴ جزو نخستين مناطق زيست كره جهان معرفي و ثبت شد. در همين حال در كنوانسيون جهاني رامسر در زمره تالاب‌هاي مهم دنيا قرار گرفت و سومين اهميت اين منطقه عضويت آن در پناهگاه حيات‌وحش است كه در تمامي ايام سال ميزبان انواع پرندگان است.۴۰ درصد خاويار ايران در نزديكي اين جزيره به دست مي‌آيد. جزيره‌اي كه اگر سري به آن زده باشيد شاهد صداي بال سنجاقك‌ها و سوسك‌هاي سياهي هستيد كه از نوع حشرات نادر اين منطقه به‌شمار مي‌آيند. بحث واگذاري آشوراده، تنها جزيره درياي خزر نخستين‌بار در دولت سيدمحمد خاتمي و رياست معصومه ابتكار بر سازمان محيط‌زيست در سال ۱۳۸۳ مطرح شد. با روي كار آمدن دولت محمود احمدي‌نژاد و در دوره رياست فاطمه واعظ‌جوادي به رياست سازمان محيط‌زيست، مصوبه واگذاري جزيره آشوراده به‌عنوان يكي از اصلي‌ترين مناطق حفاظتي پناهگاه حيات‌وحش ميان‌كاله با پيگيري سازمان بازرسي كل كشور باطل شد. در پايان دوره رياست‌جمهوري محمود احمدي‌نژاد امتياز سرمايه‌گذاري در آشوراده به يك شركت‌ توليد کننده لبنيات به نام شركت لبني صباح ابراهيمي واگذار شد كه انتقادات و مناقشاتي را در پي داشت اما اين پرونده مجدد با روي كارآمدن دولت حسن روحاني و رياست معصومه ابتكار بر سازمان محيط‌زيست مطرح شد. با اعلام موافقت دولت و سازمان محيط‌زيست با واگذاري اين منطقه به بخش خصوصي، كارشناسان محيط‌زيست نسبت به اين اقدام و احتمال تخريب زيست‌محيطي و آسيب به زيست‌بوم اين منطقه هشدار داده‌اند. قرار است در آشوراده هتل، مركز تجاري، ميدان تيراندازي، بازارهاي متعدد، زمين گلف و تنيس، باغ پرندگان، موزه، پارك بازي، رستوران، سفره‌خانه، پلاژ بانوان و آقايان، قايقراني و جاده احداث شود. معصومه ابتكار، رئيس سازمان محيط‌زيست با رد موضوع واگذاري جزيره آشوراده، اعلام كرد: «تنها ۱۰ درصد آشوراده مربوط به گردشگري طبيعي است و واگذاري اين منطقه به هيچ‌وجه ممكن نيست، چراكه جزو اراضي ملي است. همچنين چارچوبي درباره گردشگري طبيعي در منطقه آشوراده مشخص شده و فعاليت‌هاي سنگين نظير دخل و تصرف و تخريب به هيچ‌وجه صورت نمي‌گيرد و سازمان محيط‌زيست اجازه چنين اقدامي را نخواهد داد.»

 

اعتراض به اجراي طرح گردشگري در جزيره آشوراده

تفاهم‌نامه‌اي كه ميان سازمان حفاظت محيط‌زيست و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري براي تبديل عرصه مفيد جزيره آشوراده به گردشگري امضا شده، معنايي جز تغيير كاربري اين جزيره ندارد. اين بيانيه‌اي است كه از سوي سازمان‌هاي مردم‌نهاد فعال در حوزه محيط‌زيست و شماري از انجمن‌هاي ديگر منتشر شده و خواهان لغو تفاهم‌نامه يادشده هستند. اين سازمان‌هاي مردم‌نهاد فعال در حوزه محيط‌‌زيست، در كنار شماري از انجمن‌هاي ديگر، خواهان لغو تفاهم‌نامه يادشده شدند و در بندهاي ذيل چنين عنوان كردند:

۱. به موجب ماده‌هاي يك و شش قانون حفاظت و بهسازي محيط‌زيست، وظيفه سازمان حفاظت محيط‌زيست حفاظت، پيشگيري و ممانعت از هر نوع آلودگي و اقدام مخربي است كه منجر به از بين رفتن تعادل اكولوژيك طبيعت مي‌شود. هم‌چنان‌كه به موجب ماده ١٦ همان قانون، اين سازمان قائم‌مقام قانوني دولت در مناطق چهارگانه است و نه تنها حق واگذاري مناطق را نداشته، بلكه حق واگذاري مديريت منطقه به قصد تغيير كاربري را هم بدون اخذ موافقت سازمان جنگل‌ها و مراتع را ندارد. از اين رو، تفاهم‌نامه يادشده غيرقانوني است.

۲. به موجب قانون الحاق ايران به كنوانسيون تنوع زيستي مصوبه سال ١٣٧۵ مجلس شوراي اسلامي و قانون الحاق ايران به كنوانسيون رامسر، دولت ايران متعهد به حفظ تنوع‌زيستي و شبكه مناطق حفاظت‌شده كشور و حفظ تالاب‌هاي بين‌المللي كشورمان شده است از اين رو، موافقت با هرگونه اقدامي كه باعث فروپاشي تماميت اكولوژيكي در مناطق تحت حفاظت محيط‌زيست شود منجر به خدشه‌دار شدن اعتبار دولت ايران نزد مجامع بين‌المللي از جمله يونسكو، اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت، كنوانسيون رامسر، كنوانسيون حفاظت از تنوع زيستي و حتي كنوانسيون محيط‌زيست درياي مازندران مي‌شود.

۳. هيچ يك از ما مخالف بوم‌گردي (اكوتوريسم پايدار) آشوراده نيستيم اما آنچه موجب نگراني شده موافقت سازمان محيط‌زيست با اجراي طرحي است كه در اسم طبيعت‌گردي است اما در واقع گردشگري تجاري است. گردشگري در طبيعت فقط يك اصل مهم دارد و آن هم جلوگيري از هرگونه تخريب است. گردشگري مبتني بر اصول توسعه پايدار، حفظ طبيعت و ساختارهاي جوامع بومي و اصيل است. دولت بايد مدافع مردم بومي باشد و با پ‍شتيباني و آموزش آنها بستر توسعه پايدار و گردشگري سازگار با بوم‌سازگان يگانه و منحصر‌به‌فرد منطقه را سر و سامان بدهد از اين رو، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مكلف است با همكاري ديگر دستگاه‌هاي مسئول نسبت به توسعه زيرساخت‌هاي لازم براي فعاليت‌هاي همخوان با اكوسيستم آشوراده در مراكز جمعيتي حاشيه منطقه از جمله بندر تركمن، بندر گز، بهشهر، نكا و... اقدام كند و برنامه تفصيلي گردشگري منطقه با تكيه بر زيرساخت‌هاي علمي، تخصصي و محلي سازگار با زيست‌بوم در مراكز جمعيتي يادشده صورت گيرد.

۴. دروازه ورود به اين ذخيره‌گاه ارزشمند زيست‌كره در جنوب شرق درياي مازندران است. این مکان جزو معدود زيستگاه‌هاي فك خزري، محل تخم‌گذاري مهم‌ترين ماهيان خاوياري دنيا و امن‌ترين زيستگاه پرندگان براي زادآوري و تنها بازمانده جنگل‌ها و بيشه‌زارهاي جلگه‌اي ايران در ساحل درياي مازندران است از اين رو، گشودن بحث گردشگري تجاري و انبوه در اين منطقه، با ويژگي‌ها و پيشينه تلخي كه از آن در ديگر سواحل درياي مازندران سراغ داريم، اشتباهي ويرانگر و بازگشت‌ناپذير است.

برخي از اين نهادها عبارتند از: جمعيت زنان مبارز با آلودگي محيط‌زيست، جمعيت داوطلبان سبز، جمعيت دوستداران محيط‌زيست زيست‌بان، ديده‌بان يادگارهاي فرهنگي و طبيعي ايران، ديده‌بان حقوق حيوانات و ديده‌بان كوهستان (دكا) .

 

تبديل آشوراده به قطب گردشگري با قدرت انجام مي‌شود

روز سه‌شنبه نهم دي‌ماه، سازمان بازرسي كل كشور با ارسال نامه‌اي به سازمان محيط‌زيست، دستور توقف عمليات گردشگري در جزيره آشوراده را به صورت موقت صادر كرد اما روز دهم دي‌ماه سعيد شيركوند؛ معاون سرمايه‌گذاري و برنامه‌ريزي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با اعلام يك خبر، اميد فعالان محيط‌زيست را نااميد كرد. وي تصميمات دولت براي بهره‌برداري از جزيره آشوراده براي گردشگري و تبديل آن به قطب گردشگري بر‌اساس تمام قوانين و مقررات ذي‌ربط و ملاحظات زيست محيطي اتخاذ شده؛ اعلام كرد و تاكيد كرد اين اقدامات با قوت و قدرت ادامه پيدا خواهد كرد. سعيد شيركوند؛ معاون سرمايه‌گذاري و برنامه‌ريزي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با اعلام اين خبر به خبرگزاري ميراث آريا افزود: برخي منابع خبري ادعا كردند كه سازمان بازرسي كل كشور طي نامه‌اي، دستور توقف عمليات اجرايي طرح گردشگري آشوراده را صادر كرده است اما بايد گفت چنين نامه‌اي وجود خارجي ندارد و نامه ادعا شده نه به سازمان محيط‌زيست و نه به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري واصل شده است و معلوم نيست اصحاب رسانه و برخي افراد بر چه اساسي چنين ادعايي را مطرح كرده‌اند. وي اضافه كرد: تصميم درباره استفاده از جزيره آشوراده پس از طي كردن تمامي فرآيند‌هاي قانوني آن توسط دولت محترم اتخاذ شده و طبيعي است كه اين تصميمات قانوني توسط دولت بايد به وسيله دستگاه‌هاي اجرايي مورد توجه و عمل قرار گيرد. به گفته شيركوند آنچه درباره آشوراده مطرح شده استفاده از اين جزيره به صورت گردشگري طبيعي خواهد بود كه هنوز طرح تفصيلي و جامع آن تهيه نشده است و طبيعي است كه هيچ‌گونه فعاليتي در آشوراده آغاز نشده است كه متوقف شود.

معاون سرمايه‌گذاري و برنامه‌ريزي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: براساس تفاهم‌نامه منعقده بين سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با سازمان حفاظت محيط‌زيست، تمامي فعاليت‌هايي كه در اين جزيره انجام خواهد شد بر اساس تاييد هر دو سازمان و با رعايت ملاحظات زيست‌محيطي خواهد بود و جاي تاسف است كه برخي از اصحاب رسانه و افراد با مبنا قرار دادن برخي خبرهاي خودساخته، به انتشار تحليل‌هايي اقدام مي‌كنند كه فاقد رعايت ملاحظات مديريتي و كارشناسي است.

اين حكايت جزيره‌اي است كه سرشار از گونه‌هاي نادر جانوري و زيست‌محيطي است كه در معرض تخريب قرار گرفته است و به بهانه توسعه گردشگري، محيط‌زيست قرباني مي‌شود درصورتي‌كه هنوز نقاط زيادي در ايران وجود دارد كه مي‌تواند با سرمايه‌گذاري تبديل به قطب گردشگري شود و هنوز به اين مكان‌ها توجهي نشده است و حالا محيط‌زيست قرباني اين طرح شده است.

منبع : ایستا


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.