کشف سکه های تقلبی در شهرستان خرامه (گردشگری عمومی)

توضیحات :

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از کشف 788 قطعه سکه تقلبی در شهرستان خرامه خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سرهنگ صفری گفت : روز گذشته با همکاری پرسنل تلاشگر اطلاعات سپاه و تلاش نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و با اخذ مجوز قضایی در بازرسی از منزل متهم سکه های مزبور کشف و ضبط شد . 

 

سرهنگ صفری افزود : با توجه به نظر کارشناسان، این سکه ها تقلبی و فاقد ارزش تاریخی اعلام شده اند . 

 

این مقام مسئول بیان داشت : پرونده مربوطه جهت پیگیری های قانونی تحویل مراجع قضایی شده است .

فرمانده یگان حفاظت  میراث فرهنگی فارس هشدار داد : خرید و فروش سکه ها و آثار تقلبی و کپی برداری شده از آثار تاریخی اصل در جامعه رو به افزایش بوده و برخی افراد نا آگاه با ورود به این معاملات علاوه بر متحمل شدن ضرر و زیان مالی فراوان محکوم به مجازات های قانونی می شوند .

 

سرهنگ صفری گفت : بر اساس ماده 566 قانون مجازات اسلامی هر کسی نمونه تقلبی آثار فرهنگی – تاریخی اعم از ایرانی و خارجی را به جای آثار اصلی بسازد یا آن را به قصد عرضه ، قاچاق یا فروش ، معرفی ، حمل یا نگهداری کند یا با آگاهی از تقلبی بودن، اثر خریداری کند به حبس از نود و یک روز تا شش ماه و جزای نقدی معادل نصف ارزش اثر اصلی با اخذ نظر کارشناسان میراث فرهنگی محکوم می شود و طبق تبصره 2 این ماده قانونی چنانچه شی ء تقلبی نمونه اصلی نداشته باشد ارزش آن به فرض وجود، توسط کارشناسان میراث فرهنگی تعیین می شود و طبق تبصره 3 این ماده قانونی اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ضبط می شود.

 

 

وی افزود : آثار تقلبی به اشیا ئی اطلاق می شود که در دوره معاصر ساخته شده و از حیث نقوش ، خطوط ، شکل ، جنس ، اندازه ، حجم و وزن شبیه آثار فرهنگی تاریخی اصیل بوده یا بدون آنکه نمونه اصلی وجود داشته باشد به عنوان اثر فرهنگی – تاریخی اصیل معرفی شود و علامتی از سوی سازنده یا سازمان میراث فرهنگی برای تشخیص از اصل یر روی آن حک نشده باشد . 

فرمانده یگان حفاظت  میراث فرهنگی فارس در پایان با قدردانی از شهروندان ومردم فرهنگ دوست استان فارس که با یگان حفاظت میراث فرهنگی همکاری داشته ودر صورت مشاهده تخلفات ویا تخریب و آسیب به آثار ومحوطه های تاریخی- فرهنگی اطلاع رسانی می کنند گفت:  تلفن 1801 این فرماندهی دراختیار عموم بوده و درتمام ساعات شبانه روزآماده دریافت  اخبار و اطلاعات است. 

منبع : میراث آریا

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.