رشد گلسنگهای آرامگاه کوروش به دلیل مرمت با سیمان (گردشگری عمومی)

توضیحات :

رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه سه نوع گل سنگ وجود دارد که از یک گونه آن حدود ۱۰۰ مورد و از گونه ای دیگر بیش از ۲۳۰ مورد در آرامگاه کوروش دیده شده است گفت: مرمت سنگ های آرامگاه کوروش با سیمان باعث رشد گونه ای از گلسنگ شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دومین روز از برگزاری دهمین همایش حفاظت و مرمت اشیای تاریخی فرهنگی و تزیینات وابسته به معماری که ظهر چهارشنبه در موزه ملی ایران برگزار شد، درباره تحقیقات انجام شده روی گلسنگ های موجود در آثار تاریخی گفت: گل سنگ ها موجوداتی هستند که از قارچ و جلبک تشکیل می شوند و شکل های متفاوتی دارند. این موجودات که در شرایط سخت، بدون درخت و جانور زندگی می کنند.

پریسا محمدی اظهار کرد: سه نوع گل سنگ وجود دارد که از یک گونه آن حدود ۱۰۰ مورد و از گونه ای دیگر بیش از ۲۳۰ مورد در آرامگاه کوروش دیده شده است. همچنین یک نوع گل سنگ بسیار خطرناک وجود دارد که می تواند سنگ را تخریب کند و اولین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی شناسایی شد که حدود ۹۰ مورد از آن در قسمت شمال آرامگاه کوروش گزارش شده است.

وی افزود: این نوع گل سنگ فقط روی بناهای سنگی تاریخی رشد می کند. اکنون نیز خراش ها و خوردگی هایی روی سنگ های آرامگاه کوروش دیده می شود. همچنین گونه اول گل سنگ ها تقریبا در همه جای آرامگاه و به ویژه در بخش هایی که با سیمان مرمت شده اند دیده می شود.

محمدی مرمت سنگ ها با استفاده از سیمان را باعث رشد گونه های جدید گل سنگ در آثار باستانی دانست و گفت: بهتر است مرمت گران بخش هایی از یک اثر را که مرمت می کنند پس از مدتی رصد کنند تا وضعیت قبل و بعد از مرمت مشخص شود.

پیش از این نیز محمدی گفته بود که تجربه کشورهای اروپای و آمریکایی در زمینه گلسنگ زدایی را نمی توان در ایران اجرا کرد چرا که شرایط اقلیمی ایران با آنها متفاوت است و در رشد و تکثیر گلسنگ ها تاثیر می گذارد.

منبع : aftabir.com


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.