اقامتگاه‌های بوم‌گردی تا پایان سال صاحب استاندارد می‌شوند (گردشگری عمومی)

توضیحات :

اقامتگاه‌های بوم‌گردی تاکنون بدون استاندارد مصوب و تنها با تلاش فعالان این حوزه جذب گردشگر می‌کردند. در این میان گفته می‌شود تا پایان سال برای این اقامتگاه‌ها که دارای تعاریفی مجزا از هتل و سایر اقامتگاه‌ها هستند استانداردهای ویژه مصوب می‌شود.

برگزاری تورهای طبیعت‌گردی یکی از انواع گردشگری است که این روزها تاکیدات بسیار بر رونق آن وجود دارد. در این میان طبیعت‌گردی برای گردشگرانی است که با هدف دیدن جلوه‌های ناب طبیعت و فرهنگ‌هایی که متاثر از آن طبیعت در جامعه محلی مقصد گردشگری شکل گرفته است سفر می‌کنند.

 اولویت این گردشگران، اقامت در هتل‌های لوکس و غذاهای آنچنانی نیست. بلکه اولویت با جلوه‌های ناب طبیعی و فرهنگی مقصد گردشگری است. تمام این امور در اقامتگاه‌هایی به نام اقامتگاه بوم گردی بدست می‌آید.

 بر اساس پژوهش‌های انجام شده، این اقامتگاه‌های بومی که نمونه بارز اکولوژها (پایدارترین نوع اقامتگاه‌های بوم گردی) هستند، گام موثری در جهت توسعه پایدار گردشگری برداشته‌اند و توانسته‌اند در کنار بالابردن سطح کیفیت زندگی مردم محلی، رضایت گردشگری و رونق کسب وکارهای گردشگری را هم رقم زنند.

 با این وجود اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران تاکنون استانداردی خاص و ویژه نداشتند و گفته می‌شود در آینده‌ای نزدیک قرار است استانداردهای این اقامتگاه‌ها تدوین و ابلاغ شود.

 "محمد علی فیاضی" مدیر کل طبیعت گردی سازمان میراث و گردشگری با اشاره به آنکه کارگروه استاندارد سازی، استاندارد بوم کلبه‌ها را آماده کرده‌‌است گفت: «در این استاندارد، بوم کلبه‌ها به عنوان یک گروه مستقل اقامتگاهی تعریف شده‌اند و در واقع اقامتگاه بوم گردی به حساب خواهند آمد.»

 او در ادامه از تصویب این استانداردها تا پایان سال 91 توسط معاونت گردشگری خبر داد و یادآور شد: «در اقامتگاه‌های بوم گردی تنها بحث اقامت مطرح نیست بلکه فضاهای پیرامون آن، مکان‌هایی که برای بازدید مد نظر قرار می‌دهند یا عناصری که هریک از آن‌ها باید جلوه‌های خاصی داشته باشد را در بر می‌گیرد.»

 فیاضی با تاکید بر آنکه برنامه ریزی‌های انجام شده بر صیانت از طبیعت بنیان نهاده شده‌اند افزود: «آنچه مد نظر ما بود این است که بوم کلبه‌ها از سازه‌هایی استفاده کنند که متناسب با انرژی‌های پایدار باشد و بتوانند عمدتا از انرژی خورشیدی بهره جویند. همچنین، امید است حفظ فضاهای سنتی و بومی منطقه در اولویت بوم کلبه داران قرار گیرد.»

 انتخاب خانه‌ای بومی، مرمت و سکونت در آن، استفاده از معماری داخلی ساده محلی،  پذیرایی با غذای اصیل بومی، درگیر کردن ساکنین محلی در فعالیت‌های خود،احترام به فرهنگ و آیین‌های مردم بومی، معرفی هنرها و صنایع خاص منطقه، معرفی موسیقی ایرانی، عرفانی و تلفیق آن با موسیقی جهان از جمله ویژگی‌های بوم کلبه‌ها هستند که اعضای خوشه سار بوم‌گردی آنرا مد نظر قرار می‌دهند.

 مدیر کل طبیعت گردی سازمان میراث و گردشگری در تعریف اقامتگاه بوم گردی گفت: «اقامتگاه بوم گردی یعنی اقامتگاهی که انسان را به طبیعت باز می‌گرداند و انسان احساس کند در طبیعت قرار دارد. در واقع باید طریقه معیشت و سازه موجود در اقامتگاه‌های بوم گردی با طبیعت همخوان باشد.»

 او درخصوص استانداردهایی که برای بوم کلبه‌ها آن در نظر گرفته شده‌است گفت: «به محض مصوب شدن استانداردهای مد نظر تمام بخش‌های آنرا در اختیار رسانه‌ها قرار خواهیم داد. که تا پایان سال ابلاغ خواهد شد.»

 به گفته فیاضی حدود 38 بوم کلبه درحال حاضر در کشور فعال هستند که در آینده نزدیک به 50 بوم کلبه خواهد رسید. اجتماع آنها در سراسر کشور است چنانکه در خوزستان، مازندران، سمنان و سایر استان‌های کشور نمونه‌هایی از بوم کلبه‌ها فعال هستند ولی عمده بوم کلبه‌ها در کویر و استان اصفهان قرار دارند.

 با این وجود اداره کل طبیعت گردی سازمان میراث و گردشگری در صدد آن است تا دو فاز را در این مجموعه داشته باشد. اقامتگاه‌های بوم گردی و اقامتگاه‌های روستایی. به این معنا که در آینده‌ای نزدیک استانداردهایی جداگانه برای خانه‌های روستایی تعریف خواهد شد.

 برگرفته از خبرگزاري ميراث فرهنگي


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.