گردشگر ناآگاه؛ گردشگر خرابکار محیط زیست (گردشگری عمومی)

توضیحات :

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ پنل تخصصی بررسی نقش راهنمایان در توسعه گردشگری پایدار، شامگاه گذشته با حضور اساتید، کارشناسان، مسئولان و راهنمایان گردشگری و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی ارومیه برگزار شد.

 میهمانان این نشست تخصصی را "محمدعلی اینانلو" مستندساز و مدیرعامل موسسه طبیعت، "اسماعیل کهرم" جانورشناس و استاد محیط زیست، "هوشنگ ضیایی" استاد دانشگاه و موسس اکوتور تشکیل دادند و مدیریت پنل بر عهده "ناصر کرمی" پژوهشگر محیط زیست بود.

 "ناصر کرمی" با اشاره به آنکه سال 2012 از سوی جوامع بین المللی با عنوان توریسم و انرژی پایدار  نامگذاری شده بود گفت: «به بهانه این نامگذاری و افزایش سفر با تورهای گروهی در ایران بر آن شدیم تا نقش راهنمایان گردشگری را در توسعه پایدار مد نظر قرار دهیم.»

 او در ادامه پنل را با اشاره به آنکه معتقد است که در جامعه ایرانی جوانترها نسبت به مسن‌ترها علاقه بیشتری برای حفظ محیط زیست دارند آغاز کرد و خواستار اظهار نظر اساتید و مهمان حاضر در سالن شد.

 "هوشنگ ضیایی" موسس اکوتور ایران با اعتقاد بر آنکه از نظر تنوع زیستی برخی کارشناسان می گویند که ایران جز 5 کشور اول دنیا قرار دارد خاطر نشان کرد: «با وجود تمام تنوع زیستی که در ایران وجود دارد ولی از نظر حفاظت محیط زیست جز آخرین کشورهای لیست حافظان محیط زیست قرار داریم چراکه اطلاعات ما در این خصوص درست و دقیق نیست و تصویر ذهنی صحیحی در خصوص این مهم نداریم.»

 او با تاکید بر آنکه مردم ما با طبیعت بیگانه هستند و می‌ترسند به طبیعت بروند و علاقه‌ای به حضور در طبیعت ندارند گفت: «ما مشکل توریست پایدار نداریم بلکه طبیعت و آثار طبیعی ما در حال از بین رفتن است. رسانه‌ها و بخصوص رسانه ملی در این خصوص چه کاری انجام داده است؟ آیا برنامه‌هایی که مردم را با محیط زیست و گردشگری پایدار آشنا کند ساخته‌اند؟ در این میان تورلیدرها نقش مهمی در راهنمایی و علاقه‌مند کردن مردم به طبیعت دارند. در واقع نیازمند معرفی داشته‌هایمان به سایرین هستیم.»

 "اسماعیل کهرم" جانورشناس و استاد محیط زیست نیز با تصدیق صحبت‌های ضیایی در پاسخ به سوال مطرح شده از سوی کرمی با طرح سئوالی گفت: «آیا ما آموزش داده‌ایم و مردم به طبیعت و گرگ و خرس و میش علاقه ندارند؟ چگونه به مردم آگاهی داده‌ایم؟ برای آموزش مردم چه کرده‌ایم؟ راهنمای تور باید از همه وسایل اطراف خود برای آگاهی دادن به اطرافیانش بهره جوید.»

 او با اعتقاد بر آنکه اکوتوریسم طی سال‌های گذشته با تلاش فعالان این حوزه پیشرفت داشته و امروزه تعداد بیشتری از مردم نسبت به این نوع از گردشگری علاقه از خود نشان می‌دهند تصریح کرد: «در حال حاضر دو نوع گردشگر در کشور وجود دارد. گردشگری فرهنگی و اکوتوریست، حفظ پایگاه‌ها و منابع توریستی چه فرهنگی و چه طبیعی وظیفه دولت و ملت است. پایه‌های توسعه اکوتوریسم یعنی حفظ منابع طبیعی همانگونه که از ابتدای امر بوده ولی تاکنون عملکرد ما نشان از آن دارد که در این کار موفق نبوده‌ایم.»

 "محمدرضا اینانلو" مستندساز و مدیرعامل موسسه طبیعت نیز از در رسانه ملی وارد بحث اساتید شد و گفت: «ما قبول داریم که با وجود کانال‌های بسیار تلویزیونی هنوز آگاهی‌های لازم در خصوص آموزش حفظ طبیعت به مردم داده نشده. امیدمان به کانال مستند بود که آن هم به پخش مستندات آوای وحش خارجی روی آورد. امروزه فرزندان ما زرافه و فیل را بیشتر از یوز ایرانی می‌شناسند چراکه کانال‌های تلویزی مملو از آوای وحش خارجی است.»

 او با نقد متولی امر که همان سازمان محیط زیست است اظهار کرد: «تلویزیون هم باید با حمایت سازمان محیط زیست در صدد تولید و پخش مستندات حیات وحش داخلی بر آید. ما پیرو دین پیامبری هستیم که گفته است هر کس شاخه درختی بشکند بال پرنده‎ای را شکسته است. حال که چنین مذهب و چنین پیشینه تاریخی داریم چه شده که به جایی رسیده‌ایم که شکم خرس را پاره می‌کنیم و دستور قطع درختی را می‌دهیم که مردم به آن دخیل می بندند؟»

 کرمی در ادامه پنل تخصصی سئوال دیگری مطرح کرد مبنی بر آنکه تا چه اندازه آلودگی محیط زیست ناشی از توریست است؟ وضعیت گردشگری تا چه اندازه برای محیط زیست نگران کننده است و توصیه اساتید برای تورلیدرها چیست؟

 ضیایی در این خصوص گفت: «راهنمایان تور نقش مهمی در ترویج اکوتوریسم دارند. روز به روز نیز شاهد توسعه تورهای طبیعت گردی هستیم و افرادی که با این گروه ها همراه می شوند از متخصصان این حوزه هستند. اینگونه است که مردم به طبیعت‌گردی علاقه مند می‌شوند و در چنین شرایطی بی تفاوت نخواهند ماند. در واقع افرادی که خارج از تورهای گروهی به طبیعت سفر می کنند سبب تخریب طبیعت می شوند. نمونه بارز این مهم را می توان در کویر مرنجاب و تنگه واشی شاهد بود.»

 کهرم نیز با تاکید بر آنکه نگران حضور گردشگر ناپخته و نا آگاه در طبیعت است تصریح کرد: «ناآگاهی چنین گردشگرانی سبب بروز آسیب‌های فراوان به طبیعت می‌شود چنانکه سبب شده تا در معرفی برخی از مکان های طبیعت‌گردی از عنوان کردن محل دقیق آن پرهیز کنیم چراکه هجوم بی‌ضابطه گردشگران ناآگاه به این مناطق بکر سبب تخریب طبیعت می‌شود.»

 او با تاکید بر آنکه بارها شاهد آن بوده‌است که بعد از معرفی مناطق بکر طبیعت گردی  تنها چیزی که حاصل شده انبوهی از زباله است گفت: «در حال حاضر جنگل ابر را فرشی از زباله پوشانده و این نتیجه ناآگاهی گردشگرانی است که به این مناطق هجوم آوردند.»

 به گفته کهرم، تورلیدر نقش معلم را در تور دارد و در واقع کلیدی ترین نقش درگروه بر عهده راهنمایان تور است که باید به گروه یاد دهند که برای طبیعت ارزش قائل باشند.

 اینانلو نیز در پاسخ به سوال مطرح شده گفت: «من خیلی نگران نیستم چراکه هنوز صنعت توریسم در کشور ما شکل نگرفته اما آنچه به طبیعت ما لطمه می‌زند گردشگران غیر توریست هستند. در حال حاضر اکوتوریست به طبیعت لطمه وارد نکرده. من از گردشگر واقعی احساس ترس ندارم. رسانه ها و مسئولان باید مردم را به سوی سفرهای گروهی هدایت کنند. حساسیت کارتورلیدرها در آن است که باید با دقت به طبیعت و گردشگری که به طبیعت سفر می کند توجه کند و نکات کلیدی را گوشزد کند.»

 کرمی در ادامه پنل تخصصی بررسی نقش راهنمایان در توسعه گردشگری پایدار با تصدیق صحبتهایی که سایر اساتید در این خصوص داشتند خاطرنشان کرد: «یکی از راهکارهای رسیدن به توریسم پایدار تنوع بخشی به راه‌های و جاذبه‌ها و مقاصد گردشگری است. برای کنترل هجوم گردشگران به مناطق خاص می‌توان مقاصد جدید و متنوعی را به آنها معرفی کرد. در چنین شرایطی نه تنها گردشگری و طبیعت گردی رونق می گیرد بلکه هجوم یکباره به یک منطقه خاص را شاهد نخواهیم بود.»

 در ادامه این نشست بحثی درخصوص تولید زباله توسط گردشگران مطرح شد. منصوری که اورا به عنوان حافظ میانکاله می شناسند در این خصوص گفت: «باید گردشگر بدون تولید زباله را گسترش دهیم نه آنکه تنها به فکر جمع آوری زباله‌ها از محیط زیست باشیم. چراکه باز این زباله‌های جمع آوری شده نه تنها از بین نمی‌روند و بازیافت نمی‌شوند بلکه از جنگل یا تالاب و محیط زیستی دیگر سر در می آورند.»

کرمی نیز با اشاره به آنکه متوسط استاندارد تولید زباله در یک روز برای یک شهروند نیم کیلو است خاطرنشان کرد: «این درحالی است که شهروندان ایرانی به طور متوسط روزی یک کیلو زباله تولید می کنند. در این میان 70 درصد زباله‌های تولیدی تر هستند و تنها 30 درصد آن خشک است. درحالی که در تمام دنیا بر عکس این مهم صادق است.»

او با تاکید بر آنکه گردشگر می‌تواند نصف استاندارد جهانی زباله تولید کند گفت: «در واقع استاندارد تولید زباله توسط اکوتوریست حدود 250 گرم است. در غیر اینصورت گردشگری پایداری نخواهیم داشت.»

منبع : chn.ir

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.