حفاظت از عرصه‌های طبیعی ثبت شده در یونسکو (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی - فرهنگی دانشجویان ایران(istta)به نقل از فارس اصغر محمدی فاضل  اظهار داشت: این نشست با هدف بررسی راهکارهای افزایش مشارکت مردمی جهت حفظ محیط‌های طبیعی تشکیل گردید.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه بیان داشت: ابتدا چالش‌های حفاظت از جنگل‌های هیرکانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سپس گزارشی از وضعیت حفاظتی جنگل‌های زاگرس و مشکلات ناشی از آفت بلوط در منطقه به اطلاع اعضا رسید که موضوع آتش سوزی‌های ایجاد شده توسط افراد سودجو بررسی شد و تشدید مراقبت‌های یگان‌های حفاظت در منطقه مورد تاکید قرار گرفت.

 وی با اشاره به ریاست دوره‌ای جمهوری اسلامی ایران در شبکه انسان و کره مسکون کشورهای جنوب و مرکز آسیا (SACAM) ابراز داشت: در این جلسه پروژه جدیدی برای حفاظت از تنوع زیستی در ذخیره گاه‌های زیست کره توسط نماینده سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) پیشنهاد شد و مقرر گردید با در یک برنامه سه ساله با آموزش جوامع محلی برای دستیابی به توسعه پایدار اجرا شود.

رئیس انستیتو علوم و فناوری های زیست محیطی اکو افزود: پیش بینی می‌شود این پروژه مورد استقبال کشورهای منطقه از جمله هند، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، بوتان، نپال و مالدیو، و خصوصا اعضای سازمان همکاری اقتصادی (اکو) قرار گیرد ولی در مرحله طراحی پروژه تاکنون علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، کشورهای سریلانکا، قزاقستان و قرقیزستان برای مشارکت در مالی و اجرایی اعلام آمادگی کرده‌اند.

محمدی فاضل تاکید کرد: اجرای این پروژه به دلیل اهمیت تبادل دستاوردها و تجربیات ذخیره گاه ها با کشورهای منطقه، آشنایی  و تلاش در جهت تقویت و تاکید مجدد بر نقش ذخیره گاه ها به عنوان مناطق مهم درسطح بین‌المللی درجهت رسیدن به توسعه پایدار در قرن 21 دارای اهمیت است.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: امروزه ثابت شده است که ذخیره‌گاه زیست کره مفهومی فراتر از یک منطقه حفاظت شده است. به گونه‌ای که سیاستگذاران، جوامع محلی، برنامه‌ریزان ومحققان عمیقاً به دنبال آن هستند تا در سایه این مفهوم کمک کنند تا دانش‌های گوناگون، تحقیقات علمی و تجربیات چون پل ارتباطی پیوند دهنده مفاهیم حفظ تنوع زیستی و توسعه اجتماعی - اقتصادی باشند.

 معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تهیه الگوهایی درجهت حفظ پایداری محلی، ملی و جهان و نیز فراهم آوردن امکان فعالیت ذخیره‌گاه‌ها به عنوان مکان‌هایی برای تجربه برای سیاستگذاران، جوامع علمی و پژوهشی، مدیران و ذینفعان مورد توجه کمیته است تا کشورهای منطقه در کنار هم اصول جهانی توسعه پایدار را در مقیاس ملی و محلی به اجرا درآورند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر سازمان حفاظت محیط زیست، نهادهایی نظیر وزارت امور خارجه، کمیسیون ملی یونسکو، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، سازمان هواشناسی، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و انجمن ارزیابی محیط زیست نیز از اعضای این کمیته هستند.

منبع : issta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.