دارندگان نشان مرغوبیت یونسکو در نمایشگاه های خارجی حضور می یابند (گردشگری عمومی)

توضیحات :

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی - فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،یحیی رحمتی روز یکشنبه در آیین تجلیل از دریافت کنندگان نشان مرغوبیت صنایع دستی یونسکو در جزیره قشم افزود: این کار با هدف پاسداشت از هنر ارزشمند هنرمندان صنایع دستی و همچنین تشویق هنرمندان برای دریافت این نشان بین المللی انجام می شود.

رحمتی گفت: صنایع دستی ایران جزو بهترین، زیباترین و ارزشمندترین صنایع دستی در جهان است که شایستگی دریافت نشان مرغوبیت از یونسکو را دارد.

وی یادآور شد: در سال 2007 تنها شش اثر از ایران موفق به کسب نشان مرغوبیت صنایع دستی یونسکو شدند اما در سال گذشته میلادی 147 اثر از ایران این نشان را دریافت کرد.

رحمتی گفت: مشارکت دادن هنرمندان دارای نشان مرغوبیت یونسکو در نمایشگاه های داخلی و خارجی به صورت رایگان یکی از مهمترین برنامه های معاونت صنایع دستی است.

وی توضیح داد: تشکیل بانک اطلاعاتی آثار دریافت کنندگان نشان ملی و بین المللی مرغوبیت صنایع دستی از دیگر برنامه هایی است که معاونت صنایع دستی کشور به منظور حمایت از هنرمندان صنایع دستی و پاسداشت آثار آنان انجام داده است.

به گفته معاون صنایع دستی کشور، ارایه تسهیلات در حوزه بسته بندی به دارندگان نشان مرغوبیت یونسکو و همچنین استفاده از ظرفیت مراکز آزاد تجاری از جمله قشم به منظور افزایش صادرات صنایع دستی از دیگر برنامه های حمایتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از هنرمندان صنایع دستی کشور است.

رحمتی تاکید کرد: تلاش برای ثبت آثار هنرمندان صنایع دستی و تبیین مالکیت معنوی آثار یکی دیگر از برنامه های حمایت از هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور است.

 

** نقش انکارناپذیر صنایع دستی در توسعه روابط دوستانه

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در این مراسم گفت: نقش هنرمندان صنایع دستی کشور در تقویت تعاملات با کشورهای مختلف و توسعه روابط دوستانه با آن کشورها انکارناپذیر است و بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی افزود: در حقیقت وزارت امور خارجه با هنرمندان صنایع دستی همکار است زیرا نقشی که هنرمندان صنایع دستی بر عهده دارد کمتر از رسالت و ماموریت وزارت امور خارجه نیست.

مهمانپرست ادامه داد: در دنیای امروز دیپلماسی رسمی دارای نفوذ و تاثیر محدودی است بنابراین نقش افکار عمومی و فعالیت هایی که مردم کشورهای مختلف انجام می دهند تاثیر بسیاری در توسعه روابط و افزایش تعاملات با کشورهای مختلف دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که ظرفیت های بی بدیلی در رشته های مختلف صنایع دستی کشور برای افزایش تعاملات و پیوند با سایر کشورها وجود دارد که باید از این ظرفیت ها به نحو مطلوب استفاده کرد.

وی به فشارهای دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی و تبلیغات ناجوانمردانه و مسموم آن ها در خصوص ایران اشاره کرد و یادآور شد: افزایش صادرات صنایع دستی و توسعه تعاملات هنرمندان صنایع دستی ایران با سایر کشورهای دنیا می تواند چهره زیبای ایران و حقانیت کشورمان را به دنیا اثبات کند.

مهمانپرست ادامه داد: استفاده از ظرفیت های فعالیت های مردمی از جمله هنر زیبای هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی می تواند سبب افزایش علاقمندی کشورهای مختلف برای تقویت روابط ایران شود.

در این مراسم همچنین یک جلد کلام الله مجید که جلد آن توسط یکی از هنرمندان صنایع دستی کشور به شکل زیبایی تزیین شده بود به سخنگوی وزارت امور خارجه اهدا شد.

در این مراسم از 135 هنرمند صنایع دستی که موفق به دریافت نشان بین المللی مرغوبیت صنایع دستی یونسکو در سال 2012 میلادی شده بودند تجلیل شد.

منبع : istta.ir

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.