عالی قاپو

اصفهان
اصفهان

در قدیم به علت عدم ساختمانهای بلنددر شهر اصفهان و به محض ورود مسافران و تجار و بازرگانان به شهر اصفهان ،اولین عمارتی که نظر آنها را از دور و در مرکز شهر به خود  جلب میکرد و بر تارک این شهر زیبا قد برافراشته و خودنمایی مینمود، بنای عظیم کاخ شاه عباس اول ویا همان کاخ عالی قاپو بود. "عالی قاپو یا  عالی قاپور"  ،یک اصطلاح ترکی و در اصل به معنی سر در بلند و یا درگاه بلند بوده است . کاخ عظیم عالی قاپو در شهر اصفهان، ورودی باشکوهی بر تمام مداخل کاخ های دیگر شهر اصفهان بوده ودارای 5 طبقه میباشد که در میدان امام (نقش جهان) و روبروی مسجد شیخ لطف اله قرار دارد.این بنای چند منظوره برای شاه، دارای اهمیت خاصی بوده چرا که محلی در پایتخت (اصفهان) برای دیدارها،جلسات و بازدیدهای مهم خارجی و داخلی بوده و همچنین نقل است شاه عباس و در باریان هنگام برگزاری مسابقات اسب سواری و چوگان بازی در میدان نقش جهان، در این محل می نشسته اند و نظاره گر این برنامه بودند.

 نکته جالب اینکه در همین مکان حوضی قدیمی ازجنس مس وسنگ به تعبیه دانشند بزرگ شیخ بهایی ساخته شده و با دم و بازدم هوا پر از آب میشده و به انعکاس تصویر سقف چوبی عالی قاپو و خنکی هوا در زیر این سقف چوبین کمک مینموده، ولی الان  به علت قدمت و فرسودگی،بلا استفاده مانده است.

موقعیت
دیدگاه مسافران
  1. پروفایل
    • نیما پارسا
    • کرح
    • 94/02/10

    خیلی خوب و دیدنی. فقط پله هاش بلنده، با بچه کوچیک نمیشه رفت.

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.