مدرسه گنجعلی خان

كرمان
کرمان

مدرسه گنجعلی خان  کرمان در قسمت شرقی میدان گنجعلی‌خان واقع شده و تا زمان آغامحمدخان قاجار مدرسه‌ای پر رونق بوده كه بعدها تخریب و به كاروان‌سرا تبدیل گردیده است. کاشیکاری قسمت داخلی مدرسه که شامل کاشی معلقی و معرق می‌باشد، نمونه‌های زیبایی از کاشیکاریهای دوره صفویه به شمار می‌رود. بركاشیکاری‌های كتیبه سر در این مسجد تاریخ 1007 هـ.ق ( 1598 میلادی) نقش بسته و معمار آن محمد سلطانی یزدی بوده است. ابعاد مدرسه 23×31/5 متر است و جمعاً 724 مترمربع مساحت دارد. حجره‌های آن در 2 طبقه با شیوه معماری زیبایی طراحی  و ساخته شده‌اند. این بنای تاریخی در حال حاضر محل سازمان میراث فرهنگی  شهر كرمان و دفتر مطالعات فنی جهاد دانشگاهی است. نمای داخلی و خارجی این مدرسه، كاشی‌كاری معرق می‌باشد كه از دوران صفویه به یادگار مانده است.

مدرسه گنجعلی‌خان و كلیه آثار آن در هجوم آغامحمدخان قاجار لطمات  فراوانی دید و فقط از كتابخانه آن  مدرسه نزدیک به 5000 نسخه  کتاب و دست نوشته ی خطی نفیس به غارت رفت. بر در مدرسه حدیث شریف «انا مدینه ‌‌العلم و علی بابها» نوشته شده که خود نشان دهنده مدرسه بودن آن بوده است. 

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.