عروس شهرهای ایران کجاست؟

10 دقیقه زمان خواندن
عروس شهرهای ایران

در غرب استان مازندران شهری است که آن را عروس شهرهای ایران می‌خوانند. قدیمی ها به آن سخت‌سر می‌گفتند اما اکنون رامسر نام دارد، این شهر هم‌جوار رشته‌کوه‌های البرز و دریای زیبای خزر است. رامسر تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سردی دارد. قرار گرفتن این شهر در کنار جنگل و دریا و برخورداری از جاذبه‌های طبیعی زیبا، و امکانات اقامتی، پذیرایی و تفریحی این شهر را به عروس طبیعت مبدل کرده است.

شهری با مناطق ییلاقی بسیار زیبا که موردتوجه تعداد بی‌شماری از گردشگران داخلی و خارجی قرارگرفته است. ساحل زیبا، مزارع برنج، ساحل زیبا، چشمه‌های آبگرم معدنی، مناطق ییلاقی خوش آب‌وهوا، وجود تعداد زیادی باغ مرکبات،  آبشارها، چشمه‌ها، صدها مراکز اقامتی و ... این شهر را به شهری پر رفت‌وآمد و قطب مهم گردشگری تبدیل کرده است. در این فرصت با تعدادی از جاذبه‌های این شهر آشنا می‌شویم.

جواهرده

یکی از مناطق زیبا در استان مازندران و شهر رامسر جواهر ده است، با جنگل‌های سرسبز که در تابستان هوای بسیار مطبوع و پاییز و زمستان برفی دارد. به‌واسطه ارتفاعات اطراف جواهر ده، ورزش‌های رایج کوهنوردی و صعود به ارتفاعات زیبای آن، کشتی محلی گیله‌مرد و اسب‌سواری علاقه‌مندان زیادی را به‌طرف خود می‌کشد. یاد خاطره جنگ میرزا کوچک خان با قوای دولتی هنوز در این منطقه احساس می‌شود. از جاذبه‌های دیگر جواهر ده می‌توان به گهواره سنگی، سلاژپشته، شیر سنگی، چشمه‌های طبیعی، مسجد آدینه (با قدمت 700 ساله)، گورهای گبری و ... اشاره کرد. نکته حائز اهمیت در مورد جواهر ده این است که در تمامی فصول می‌توانید شاهد مناظر زیبا و منحصربه‌فردی باشید که کمتر جایی نظیرش پیدا می‌شود. پوشش مردم این منطقه بخصوص زنان بسیار زیبا است.

طبیعت

                                                                      طبیعت جواهر ده در رامسر

طبیعت

                                                                 پلاژ در میان کوه و جنگل جواهر ده

طبیعت

                                                                 طبیعت زیبای زمستانی در جواهر ده

بوستان جنگلی صفا رود

پارک جنگلی که در میان دره و در کنار رود صفا رود واقع‌شده است. جنگل پوشیده از درختان زیبا، رودخانه، وجود آب‌معدنی، آب‌وهوای مطبوع به این مکان جلوه ویژهٔ داده است.  علاوه بر این وجود جاده‌های زیبا و بکر این منطقه مسافران بسیاری را به سمت خود می کشاند.از ابتدای جاده جواهر ده در میدان غربی رامسر حرکت کنید،  حدود 9 کیلومتر را در مسیری زیبا پشت سر خواهید گذاشت بعد از طی این مسافت به بوستان جنگلی صفا رود می رسید، برای ورود به این بوستان از سمت جاده پله‌هایی ساخته‌شده که می‌توانید از این طریق وارد شوید.قله مار کوهاین کوه که از سلسه کوهه‌ای البرز جداشده، قله آن مخروطی شکل و پوشیده از درخت است که در شش کیلومتری شرق رامسر قرار دارد. این کوه زیبا از درختچه‌ها، درختان بلوط، شمشاد و ازگیل پوشیده شده، در بلندای این کوه بقایای یک قلعه قدیمی وجود دارد که احتمالاً محیط دیده‌بانی حاکمان قدیمی در این منطقه بوده است.

قلعه

                                                                               قلعه مارکو در رامسر

غارهای تاریخی رامسر غارهای متعدد در این منطقه وجود دارد که هرکدام زیبایی خاص خودشان را دارند و ازجمله آن‌ها می‌توان از غار گرگرلوکا، یاغی لوکا، بام بامه که این غار در جنوب غربی محله رمک درمیان جنگل‌های پوشیده از درخت است به روایتی این غار دیدنی، ترسناک و از عجایب رامسر به شمار می‌آید و محل اختفای اشیای باارزش و عتیقه بوده، غار شب‌پره که به علت وجود شب‌پره (خفاش) فراوان و آویزان در داخلش به این نام معروف شده است.جنگل دالخانیاین جنگل به‌عنوان یک تفرجگاه مهم شهر رامسر موردتوجه بسیاری از گردشگران است. غلظت مه جنگل، ویژگی بارز جنگل دالخان است که پس از طبیعت بکر و دست‌نخورده‌اش جلب‌توجه می‌کند. به واسطه وجود درختان جنگلی درهم‌تنیده، آب و هوایی بی‌نظیر، هم‌جواری با جنگل‌های وسیع رامسر و مناظر زیبا،  به این منطقه «دالان بهشت» می گویند.

جنگل

                                                        جنگل دالخانی در رامسر معروف به دالان بهشت

جنگل

                                                                      جاده زیبای جنگل دالخانی رامسر

آبشارهای رامسر به دلیل وجود کوه‌های بلند و پوشیده از برف و بارش باران‌های فراوان این منطقه را آبشارهای زیادی فراگرفته است، ازجمله آن‌ها می‌توان به آبشار ازارک در منطقه سنگ پشته، هیستان در منطقه جنت رودبار، چاردر منطقه جنت رودبار، خشکا در منطقه هریس، لج و میج در منطقه اشکور رامسر، راشمه دره در جواهر ده و ... اشاره کرد.هتل قدیم رامسرهتل پارسیان آزادی رامسر از یک هتل قدیمی و یک هتل جدید تشکیل شده است که ساخت هتل قدیم رامسر به سال 1311 بر می گردد. اروپایی ها و بویژه آلمانی ها در ساخت این هتل نقش داشته اند، در حین ساخت  از سلیقه آلمانی، انگلیسی و ایتالیایی استفاده شده است، معماری این هتل به گونه ای است که بیشتر احساس می کنید  در یک موزه هستید تا یک هتل. بیشتر سقف‌ ها دارای گچ‌بری از نوع گیاهی و ورودی اتاق‌ ها دارای تزیینات گچی از نوع شمسه‌ ای و پر طاووس است.این هتل رخدادهای مهمی را به خود دیده است از جمله: برگزاری اولین کنفرانس بین المللی حفاظت از تالابها و پرندگان مهاجر در اسفند 1349، برگزاری کنگره پزشکی بین المللی از مهر ماه 1331 در چندین سال متوالی، سمپوزیوم بین الملی ماهیان خاویاری، اجلاس ناکا، اجلاس ارگانهای دریایی کشور، بهداشت جهانی، همایش بین المللی انسان و آب، فیلمبرداری قسمت هایی از سریال کاراگاه علوی و ...هتل قدیم رامسر با بلوار روبروی خود در یک راستا قرار گرفته و از ایوان هتل، می توان انتهای بلوار که به خیابان کازینو و دریا منتهی است را به تماشای مناظر زیبای آن بنشینید. علاوه بر این قرار گیری جنگل سرسبز در پشت هتل، و زیبایی های داخل هتل جذابیت این هتل را نزد مسافران چندین برابر کرده است. ساختمان جدید هتل پارسیان آزادي رامسر  در کنار هتل قدیم رامسر در تمامی فصول سال آماده ارائه بهترین خدمات به مسافران است.هتل

                                                                         هتل قدیم رامسر (پارسیان)

آب‌های گرم معدنی رامسر

آب‌های گرم معدنی که در مرکز شهر رامسر است، از خاصیت‌های طبی و درمانی برخوردار است که باعث جذب گردشگران می‌شود، نکته جالب‌توجه این است که وجود آب گرم‌ها در نزدیکی ساحل دریا ویژگی خاصی به شهر رامسر داده است.موزه تماشاگه خزراین موزه در سال 1316 در میان باغی با 60 هزار متر و مساحت حدود 600 متراحداث شده در کاخ از گچ‌بری‌های زیبا، سقف بسیار دیدنی با 4 ستون سنگی بزرگ خوش‌تراش، ببر سنگی، مجسمه‌های برنزی و مرمری، تابلوهای نقاشی عتیقه، کریستال، فرش‌های نفیس، منبت‌کاری‌های بسیار زیبا و آثار دیگر هنرمندان بزرگ ایران و جهان  وجود دارد که بازدید برای عموم مردم آزاد است. تنوع گیاهی و وجود گونه‌های اصلاح‌شده مرکبات در این باغ منحصربه‌فرد است.

موزه

                                                                           موزه تماشاگه خزر در رامسر

تله کابین رامسر این تله کابین که ویژگی منحصربه‌فرد آن این است که ساحل دریا را به ارتفاعات جنگلی متصل می‌کند، بزرگ‌ترین تله کابین کشور به‌حساب می‌آید که با 40 کابین به طول 2 کیلومتر از کنار ساحل خزر تا ارتفاعات جنگلی مسافران را جابجا می‌کند.

تله

                                                                                      تله کابین رامسر

پلاژهای رامسر وجود این پلاژهای زیبا همراه با امکانات تفریحی، صنایع‌دستی، رستوران، کتاب‌فروشی، قایق‌سواری، شهربازی، سالن تیراندازی و ... باعث شده که جذب توریسم در رامسر از رونق خوبی برخوردار شو، ازجمله پلاژهای آن می‌توان از پلاژ لیدو، توسکاسرا و پلاژ شهرداری نام برد.از شواهد امر این طور بر می آید که چند روز زمان نیاز هست تا بتوان از جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر دیدن کنیم، پس بهتر است قبل از سفر رزرو هتل رامسر خود را انجام دهیم تا از لحاظ محل اسکان با خیالی آسوده به گشت و گذار در رامسر بپردازیم.

گروه نویسندگان

گروه نویسندگان

تعداد نوشته ها : 318

این پست توسط گروه نویسندگان تهیه شده است.

ثبت نظر