چه نوع بلیط قطاری بخریم؟

10 دقیقه زمان خواندن
بلیط قطاری

اگر اهل سفر و مسافرت باشید قطعا با این جمله موافق هستید که سفر با قطار پر از خاطره و حس خوب است. با هر تکان و صدای قطار یاد قطاربازی دوران کودکی می‌افتی و هیجان دیدن مناظر زیبا هوش از سرت می‌برد. همین اواخر دوستی که به تازگی از قاره آمریکا به ایران آمده بود، اصرار داشت که برای سفر به مشهد، بلیط قطار بخرد. وقتی به او گفتم چرا با هواپیما نمی‌روی گفت: سفر به مشهد با قطار خاطرات کودکیم را تکرار می‌کند. می‌خواهم کمی خاطره بازی کنم!با قبول تمام خاطرات خوب سفر با قطار اما انتخاب نوع قطار و خرید بلیط قطار بسیار مهم است، مخصوصاً آنکه این روزها تنوع قطارها زیاد شده است و مثل قدیم فقط یک یا دو مدل قطار در ناوگان ریلی کشور فعالیت نمی‌کنند. کافی است مقصد و هتل موردنظرتان را انتخاب کنید، آیا به دنبال هتل در مشهد، هتل های تهران و یا هتل در اصفهان هستید؟! شاید هم مرجع کاملی از هتل های ایران می خواهید ما همه را در اختیارتان قرار می دهیم. حالا می توانید با خرید بلیط قطار و اطمینان از مکان اقامت به سمت مقصدتان حرکت کنید.

در حال حاضر 22 نوع قطار در ناوگان ریلی کشور در حال فعالیت هستند که به جز دو نوع قطار که مرسولات پستی و بسته ها و بارهای متفرقه و اتومبیل و وسایل سنگین را جابجا می‌کنند، مابقی ویژه حمل مسافر است.کدام نوع قطار بهتر است؟طبیعی است که قطار درجه یک لوکس انتخاب بهتری نسبت به درجه دو معمولی است اما متناسب با بودجه سفر و میزان مسافت مقصد، شما انتخاب های زیادی دارید البته انتخاب قطار نوع سالنی و کوپه‌ای نیز عمدتاً مسافران را در یک دو راهی قرار می دهد. ما در این مطلب با تمرکز بیشتر بر بلیط قطار رجا اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم. قطارها در سه حالت قطارهای چهار تخته ، شش تخته و سالنی یا اتوبوسی هستند. بلیط های قطار چهارتخته در شرکت رجا در چهار کلاس ویژه، کلاس 1، کلاس 2 و کلاس 3 طبقه بندی می شوند.قطار 5 ستاره زندگییکی از بهترین قطارهای رجا برای مسیر تهران-مشهد و بالعکس قطار 5 ستاره زندگی است. این قطار به صورت يك روز در ميان عصرها از مبدأ حركت و بعد از گذشت حدود ۱۲ ساعت، صبح روز بعد به مقصد مي‌رسد. امکانات رفاهی و خدمات این نوع قطار به حدی بالاست که ما در سامانه رزرواسیون مهر همیشه به زوج های جوانی که قصد رفتن به مشهد برای ماه عسل دارند، قطار 5 ستاره زندگی رجا را پیشنهاد می‌کنیم.

قطار

قطار پنج ستاره زندگی

قطار

قطار پنج ستاره زندگی

مهمانداران باتجربه، پذیرایی درجه یک، خدمات رفاهی سطح بالا نظیر تهويه مطبوع كوپه با قابليت تنظيم دما توسط مسافر، سيستم تلويزيون با ۸ كانال در دسترس به همراه ريموت كنترل، دسترسي به شبكه محتوايي ديجيتال شامل فيلم، ادعيه، موسيقي و... روي موبايل و تبلت شخصي، سرويس بهداشتي ايراني و فرنگي در دو طرف واگنها به همراه ملزومات مورد نیاز بخشی از خدمات رفاهی قطار زندگی است. در قطار 5 ستاره زندگی رجا دیگر نگران خواب ماندن نخواهید بود چرا که مي‌توانيد از مهماندار بخواهيد شما را رأس ساعت معيني از خواب بيدار كند.

قطار

قطار پنج ستاره زندگی

قطار

پذیرایی در قطار پنج ستاره زندگی

قطار سبز ویژه و قطار سیمرغقطار سبز ویژه، قطار سبز و قطار سيمرغ از دیگر قطارهای کلاس ویژه شرکت رجا هستند. تمامی این قطارها شامل کوپه های 4 نفره هستند که تمامی کوپه ها امکانات رفاهی نظیر دو دستگاه سرويس بهداشتي، سيستم تهويه، شيشه‌هاي دوجداره و بدنه دولايه، سيستم صوتي و تصويري مناسب، پريز برق ۲۲۰ ولت جهت استفاده شخصي، پذيرايي شام به صورت منوي انتخابي، استفاده از امکانات رستوران قطار با انواع نوشيدني‌هاي گرم و سرد و تنقلات را دارند.قطار سبز در مسير تهران به مشهد و بالعكس خدمات‌دهي مي كند اما قطار سیمرغ در سایر خطوط ریلی نیز حمل مسافر را انجام می‌دهد. قطارهاي۴ تخته به دلیل سطح خدمات رفاهی و پذیرایی پرطرفدارترين قطارهاي رجا محسوب مي شوند و بسیاری از مسافران برای سفرهاي خانوادگي از این نوع قطار استفاده می‌کنند.

قطار

فضای داخل کوپه قطار سبز

شاید با این توضیحات گمان کنید که تنها قطارهای کلاس ویژه رجا خوب است و دیگر رده ها چندان مناسب نباشد اما کمی صبر کنید. تمام کلاس‌های قطاری رجا مناسب هستند پیش از خرید بلیط قطار بهتر است این مطلب را بخوانید.واگنهاي درجه ۱ لوكس چيني که بنام قطار غزال و واگنهاي درجه يك لوكس رومانيايي که به قطار پلور سبز گفته می شود دو قطار درجه یک رجا هستند که خدمات رفاهی و پذیرایی آنها بسیار خوب است. می توان گفت بسیاری از امکاناتی که در قطار سیمرغ موجود است در این نوع قطارها هم وجود دارد.

قطار

قطار سیمرغ

ممکن است از خود بپرسید که تفاوت این دو نوع قطار با قطارهای کلاس ویژه چیست؟ عمده تفاوت قطارهای کلاس یک با کلاس ویژه مربوط به جدید یا قدیمی بودن قطارها می‌شود اما خدمات رفاهی و امکانات هر کوپه عمدتاً شبیه به هم هستند. بعنوان مثال چه شما سوار قطار درجه یک غرال شوید و چه سوار قطار کلاس ویژه سیمرغ هر دو مجهز به شیشه دوجداره و بدنه دوجداره کوپه هستند که موجب عايق بندي سالن در برابر نفوذ حرارت و سرو صدا می‌شود.

قطار

فضای داخلی کوپه قطار سیمرغ

قطارهای لوكس۴تخته و البرز از جمله قطارهای 4 تخته درجه دو شرکت رجا هستند و قطار خليج فارس جز قطارهای 4 تخته کلاس 3 است. قطار خلیج فارس واگن هاي درجه ۱ لوكس آلمان شرقي هستند که در ابتدا اين واگنها ۳۳ نفره بودند كه در بازسازي با توسعه كوپه ها به ۴۴ نفره تبديل شده‌اند. هر واگن داراي ۱۱ كوپه ۴ نفره و در مجموع ۴۴ نفر مي‌باشد. سرويس بهداشتي، عايق بندي سالن و كوپه، سيستم صوتي و تصويري بصورت مدار بسته در اين واگنها از جمله امکانات و ویژگی های قطار خلیج فارس است.اگر یک گروه 6 نفره هستید و بار سفر را بسته‌اید و می‌خواهید سفر اقتصادی داشته باشید به شما قطارهای شش نفره رجا را پیشنهاد می‌کنیم. قطارهاي6 تخته از ديدگاه مسافران، اقتصادي ترين قطار رجا محسوب مي‌شوند كه در كنار سطح مطلوب خدمات، از قيمت بليت مناسبي نيز برخوردار است. قطارهاي شش تخته براي سفرهاي جمعي، گروه‌هاي دانشجويي، سازماني و هيأت‌هاي مذهبي و ... مناسب‌تر هستند.

قطار

فضای داخلی کوپه قطار

قطارهاي شش تخته در ناوگان مسافري شركت حمل و نقل ريلي رجا به 3 کلاس تقسیم بندی می‌شود. قطار ميلاد در کلاس 1 ، قطار پارسي و قطار زاگرس در کلاس 2 و قطار 6 تخته تبدیلی در کلاس 3 ، قطارهای 6 تخته ناوگان ریلی شرکت رجا هستند.سرویس بهداشتی، سیستم صوتی و تصویری، امکان سفارش غذا، سرویس خواب برخی از خدمات رفاهی این قطارها هستند که متناسب با کلاس 1 یا کلاس 2 و یا 3 متفاوت است. ممکن است تعداد همسفران شما بیشتر باشند و یا قصد کرده باشید به یک تور تفریحی گروهی با قطار بروید. قطارهای سالني/صندلي شرکت رجا گزینه بسیار خوبی است. مخصوصاً آنکه مقصد کوتاه باشد.

قطار

کوپه پذیرایی در قطار

ساعت سير قطارهاي سالني/صندلي عمدتا در روز بوده و براي سفرهاي گروهي و امور تورگرداني مناسب هستند. امكانات، سطوح خدماتي و قيمتي متفاوت اين قطارها، طيف گسترده اي از نيازهاي مسافران را پوشش مي دهد.شاید گمان کنید که چون به شکل اتوبوس است، امکانات کمی دارد اما باید به شما بگوییم اصلا اینطور نیست مثلا قطار پرديس که جزء قطارهای کلاس ویژه این نوع قطار به حساب می‌آید. قطار پردیس مانند صندلي هاي هواپيما و سرعت سير 160 كيلومتر؛ داراي خدمات كترينگ و پذيرايي وعده صبحانه در تمام مسيرها و نهار در مسير مشهد مي‌باشد واگنها در برابر ورود گرد و غبار، برق و باران كاملا ايزوله هستند. مجموعه سيستم سرمايش در سقف واگن تعبيه شده و داراي عملکرد خودكار است. داخل واگنها داراي سيستم صوتي تصويري مركزي جهت پخش فيلم و موسيقي با چهار كانال خروجي و استفاده از هدفون به انتخاب مسافرين براي گوش دادن به موسيقي يا راديو و يا تماشاي فيلم است. در اين نوع قطارها نيز قابليت نصب تجيزات دريافت از ماهواره براي پخش كانالهاي تلويزيوني مي‌باشد .

پذیرایی

پذیرایی با پیش غذا در قطار

سرويسهاي بهداشتي با تجهيزات مناسبي جهت استفاده مسافرين تجهيز شده و در شروع هر حركت مامورين موظف به پخش فيلم آموزشي جهت استفاده صحيح از تجهيزات و امکانات موجود در قطار مي‌باشند. می‌بینید، این امکانات شبیه به امکانات هواپیماست!قطار صبا ويژه در کلاس 1، قطار اتوبوسي صبا و قطار ارم در کلاس 2 و قطار اتوبوسي و قطار معمولي صندلي در کلاس 3 شرکت رجا از سایر انواع قطار سالنی/ صندلی هستند. برای رزرو و خرید اینترنتی بلیط قطار از همین جا اقدام کنید.و مانند همیشه رزرواسیون مهر با رزرو هتل  همراه همیشگی شما در سفر هایتان خواهد بود.

گروه نویسندگان

گروه نویسندگان

تعداد نوشته ها : 315

این پست توسط گروه نویسندگان تهیه شده است.

ثبت نظر