با تکالیف درسی فرزندمان در ایام نوروز چه کنیم؟

10 دقیقه زمان خواندن
تکالیف درسی فرزندان در نوروز

انجام تکالیف درسی معمولا از آن دسته کابوس هایی است که همه ساله در ایام نوروز گریبان گیر دانش آموزان و خانواده ها می شود. این موضوع که والدین چگونه میان تفریحات نوروزی و تکالیف کودکانشان توازن برقرار کنند معضلی است که سالها فکر آموزش و پرورش و خانواده ها را به خود مشغول کرده است. اما واقعا چگونه میتوان برنامه ریزی دقیقی برای انجام تکالیف دانش‌آموزان در تعطیلات نوروز داشت؟سامانه رزرواسیون مهر در این مقاله قصد دارد تا با ارائه توصیه هایی مفید شما را در برنامه ریزی درسی دانش آموزان برای نوروز 96 یاری کند.چارچوبی برای خواب کودکتان داشته باشیداز آنجایی که به دلیل تغییر فصل ریتم خواب نیز دستخوش تغییرات میشود باید کنترل اوضاع را به دست گرفت! از طرف دیگر در خانه ماندن بچه ها در تعطیلات، خود نیز دلیل دیگری است که برنامه خواب و بیداری آنها به کل مختل شود و ریتمی نامنظم و دل بخواهی به خود بگیرد.بنابراین بهتر است برای جلوگیری از مشکلات آتی، مقرراتی برای خواب آنها در نظر گرفته شود تا پس از شروع مدرسه مشکل کمتری داشته باشند. اما حواستان باشد که این مقررات به سختی زمان مدرسه رفتن نباشد چرا که کودکانتان در حال گذراندن تعطیلات نوروزی اند و تعطیلات یعنی فرصتی برای استراحت و تفریح؛ پس بیش از حد مته به خشخاش نگذارید و تعطیلات را به کام کودکان تلخ نکنید.

تکالیف

برنامه ریزی صحیح

حس مسئولیت را به فرزندانتان القا کنیدبا فرزندانتان صحبت کرده و این موضوع را برایشان روشن کنید که قرار نیست شما به جای آنها تکالیفشان را انجام دهید و رسیدگی آنها مسئولیتی است که اول و آخر دست خودشان را میبوسد اما در عین حال به آنها این اطمینان خاطر را بدهید که در صورت لزوم از یاری رساندن به آنها دریغ نخواهید کرد و همیشه آماده راهنمایی و کمک رسانی به آنها هستید.مطالعه

کمک به درس دانش آموزان در تعطیلات نوروزی

محیط مناسب را برای آنها فراهم آوریداگر قصد دارید طول تعطیلات را در مسافرت باشید بهتر است قبل از اینکه هتل خود را انتخاب کنید و کار رزرو هتل  را به اتمام رسانید تحقیقی بکنید و ببینید در مکان شلوغ و پررفت آمدی قرار نداشته باشد که سرو صدا موجب هواس پرتی فرزندتان شود. شما به هیچ وجه نمی توانید به راحتی به تماشای فیلم مورد علاقه تان نشسته و یا مشغول خوش و بش با اقوام  باشید و توقع داشته باشید که فرزندتان در گوشه دیگر خانه خیلی متین و موقعر نشسته و در کمال تمرکز به تکالیف مدرسه اش رسیدگی کند!خیر؛ چنین چیزی ممکن نیست. بچه ها برای انجام تکالیفشان به محیطی آرام و عاری از هرگونه حواس پرتی ناشی از تلوزیون، اقوام و صحبت های تلفنی شما نیاز دارند. از طرف دیگر قبل از شروع به انجام تکالیف تمامی لوازم لازم اعم از پاکن، مداد، خودکار و... را کنار دست او بگذارید تا برای پیدا کردن آنها مدام  دست از کار نکشد و حواسش پرت نشود.اعتدال را درباره فرزندتان رعایت کنیدوالدین افراط و تفریطی در طول تاریخ همیشه باعث عذاب بچه ها شده اند. برخی والدین در طول تعطیلات چنان به فرزندشان سخت میگیرد که بچه ها را به این نتیجه می رسانند ، زمانی که به مدرسه می رفتند از این تعطیلات سراسر مشق و سختی، خیلی بهتر بود. اما خب برخی هم از آن طرف بام می افتند. کودکانشان را در طول تعطیلات کاملا رها می کنند تا هر طور که میخواهند خوش بگذرانند و تعطیلات را سپری کنند. اما در آخر تعطیلات کودک بینوا میماند و تلی از تکالیف انجام نشده ! این ظلم را در حق فرزندتان نکنید و برنامه ای منسجم برای او در تعطیلات آماده کنید.تا هر روز در کنار تفریحات، دید و بازدید و سایر کارها ساعاتی را نیز به انجام تکالیفش اختصاص دهد تا در پایان تعطیلات دچار شوک و استرس نشود.زمانی را برای تشویق و تفریح در نظر بگیریدحواستان باشد که در تعطیلاتی به این طولانی، قرار نیست فرزندانتان مدام مشق بنویسند و ریاضت بکشند ؛ عید است و تفریح کردنش! در ایام نوروزی روی تفریحاتی که فرزندانتان دوست دارند بیشتر مانور دهید. این کار به آنها انگیزه می دهد. به آنها قول بدهید که هنگامی که تکالیفشان را انجام دادند، برنامه شادی برای آنها خواهید داشت. برای مثال چطور است قولی دهید که اگر طبق برنامه تعیین شده درس و تکالیف خود را انجام دادند یک برنامه سفر هیجان انگیزی خواهید رفت و  با پارک رفتن، مهمانی رفتن یا خوردن یک وعده غذایی در رستوران شروع کنید؟

مطالعه

دانش آموزان و انجام تکالیف درسی در تعطیلات نوروزی

پایان سفر و تعطیلات هرگز یکی نباشداگر قصد مسافرت در تعطیلات نوروزی را دارید، باید به گونه برنامه ریزی کنید که فرصتی برای بازگشت دوباره اعضای خانواده به شرایط عادی زندگی در نظر گرفته شود. در واقع بهتر است زمان سفر را طوری تنظیم کنید که حداقل دو سه روز قبل از اتمام تعطیلات نوروز به منزل خود بازگردید. این مساله برای دانش آموزان اهمیت بسیار دارد چرا که فرصت پیدا می کنند تا تکالیفشان را جمع بندی کرده و آن مقداری که انجام نداده اند را به اتمام برسانند و برای مدرسه رفتن آماده شوند.در نهایت با توجه به اینکه پیام نوروز، همدلی، مهربانی و گذراندن اوقات شیرین با یکدیگر است، سعی کنید با یک برنامه ریزی حساب شده و رفتاری منطقی الگوی مناسبی برای فرزندانتان باشید تا آنها نیز برنامه ریزی درست برای زندگی را از شما آموخته و آینده روشنی را پیش رو داشته باشند.

گروه نویسندگان

گروه نویسندگان

تعداد نوشته ها : 318

این پست توسط گروه نویسندگان تهیه شده است.

ثبت نظر