خوشا شیراز و وصف بی شمارش...

10 دقیقه زمان خواندن
سفر به شیراز

اردیبهشت که می رسد تصویر کوچه باغ های نارنج شیراز در ذهن نقاشی می شود. مثل شیراز که هر وقت اسمش می آید  یک اردیبهشتی هم کنارش هست. شیراز است و یک دنیا رمز و راز. یک  شهر حس و عشق. کافی است فقط با حال و هوایش همراه شویم تا ببینیم چگونه حس شعر و شاعری سراغمان می آید. محال است  که آدم به شیراز برود و بخشی از دلش را جا نگذارد. مطمئنا  قبل از تمام شدن سفر، به اردیبهشت سال بعد و سفری دوباره فکر می کنیم.

آرامگاه حافظ از اولین جاهایی است که هر مسافری می رود. اصلا سفر به شیراز بدون سر زدن به خواجه کامل نمی شود. حافظیه در قلب شهر شیراز قرار گرفته. وسط یک باغ نسبتا بزرگ با کلی درخت. تفال به  خواجه حافظ شیرازی آن هم در اینجا یک حال دیگری دارد. یک جورایی غزلیاتش بهتر و بیشتر به دل می نشیند و با نیت جور در می آید.The-Tomb-

                                                                                     حافظیه

آرامگاه سعدی در بافت قدیم شهر قرار دارد. اطرافش چند تپه است و به خاطر فاصله کمش تا حافظیه مقصد بعدی اکثر مسافران شیرازی است. برای رسیدن به آرامگاه از کنار یک بلواری پر از گل های رنگارنگ می گذرید و از درختان سرو و کاج و چند پله.. . آرامگاه سعدیه مقبره ای با سقفی فیروزه ای رنگ و چند ستون است. کمی آن طرفتر آن یک حوض آبی رنگ پر آب و در سمت چپ یک اثر تاریخی دیگر به اسم حوض ماهی وجود دارد. بنایی سقف دار پر از نقش و نگار با یک حوض آبی که در ارتفاعی پایین تر قرار گرفته. حوض ماهی در واقع حوض آبی  است که شیرازی ها از آن حاجت می گرفتند. آن ها آب این حوض را که از قناتی به همین اسم می آید مقدس می دانستند و از آب آن برای گرفتن شفا و رفع نیاز ها و آرزو هاشان استفاده می کردند.اعتقاد دیگری هم که درباره این حوض وجود داشت این بود که هر کس در این حوض سکه بیندازد به آرزویش می رسد.  البته هنوز هم برخی از مردمان شهر این اعتقاد را دارند.  این را می توان  از سکه های پولی که اطراف حوض میدرخشند فهمید.آرامگاه

                                                                                    سعدیه

و اما مسجد نصیر الملک. می دانستید که این مسجد یکی از شگفت انگیزترین مسجدهای دنیاست؟ یک بنای زیبا که در انتهای یک کوچه در قلب شهر قرار گرفته. یادتان باشد صبح اول وقت یک روز آفتابی به این مسجد بروید .تا از رقص نور شیشه های رنگی روی فرش و ستون های مسجد بی نصیب نمانید.

Mosquee-Nasir-ol-Molk-Shiraz

                                                                          مسجد نصیرالملک

از مسجد نصیر فاصله زیادی تا بازار وکیل ندارد. این بازار غیر از اینکه از نظر معماری قابل توجه هست کلی صنایع دستی برای سوغات دارد.مسجد و حمام وکیل هم در همان نزدیکی قرار دارند. در ضلع غربی بازار وکیل.یک امکان جالب که به تازگی در حمام وکیل اضافه شده پخش صداهایی است  که باعث می شود بهتر و بیشتر تاریخ آن دوران را لمس کنید.

حمام

                                                                                  حمام وکیل

شیراز چند خانه باغ به سبک خانه باغ های ایرانی دارد.  مثل نانجستان قوام. یک بنای تاریخی با آینه کاری های زیبا  و شیشه های رنگی در یک باغ بزرگ که بوی نارجش آدم را مست می کند.

Garden-Narenjestan-Ghavam-Shiraz

                                                                            نارنجستان قوام

شیراز خانه باغ های دیگری هم دارد مثل باغ جهان نما، باغ ارم و...

باغ

                                                                                        باغ ارم

نارنجستان قوام و خانه زینت الملوک کنار هم قرار دارند. متاسفانه خیلی از نقاشی ها و نقش و نگار های زینت الملوک از بین رفته و زیبایی ساختمان نارنحستان قوام را ندارد. اما یک موزه دیدنی دارد پر از مجسمه های بسیار دقیق که خیلی زیبا و خوب ساخته شدند. آنقدر که واقعی به نظر می رسند.

ساختمان ارگ کریمخان از بیرون خیلی دیدنی است. داخل ارگ یک محوطه سبز است به سبک خانه باغ های دوره قاجار و یک موزه.خود شیرازی ها می گویند  فالوده را باید پشت ارگ کریمخان خورد. درازی صف مردم جلوی مغازه های فالوده فروشی اینجا این مطلب را تایید می کند.

Arg-Karim-Khan-Zand-Shiraz

                                                                              ارگ کریمخان

اخیرا شاهچراغ به یک مجموعه بزرگی تبدیل شده. با کلی آینه کاری و فضاها و صحن های زیبا. چند حوض بزرگ با فواره های بلند هم در محوطه اش وجود دارد. حال و هوای شاهچراغ معمولا عصرها موقع نماز مغرب خیلی معنویتر  و با طراوتتر می شود.

The-Tomb-

                                                                                  شاهچراغ

برای بازدید از نقش رستم و پاسارگاد و تخت جمشید باید چند کیلومتری از شهر خارج شد. این سه اثر معروف در نزدیکی شهرستان مرودشت استان فارس قرار گرفته اند.تخت جمشید روی یه تپه قرار گرفته وسط یه دشت بی آب و علف. برای همین بهتر است که صبح اول وقت زمانی که هنوز هوا خیلی گرم نشده به تخت جمشید بروید.پایین محوطه پر از درختان کاج است و یک پارکینگ که انتهایش پیدا نیست و یک اسکلت های فلزی که باقیمانده چادرهای سلطنتی است. برای رسیدن به تخت جمشید  باید یک مسیر سربالایی را پیاده روی کرد.

Persepolis-

                                                                              تخت جمشید

نقش رستم حدود 10 دقیقه ای با تخت جمشید فاصله دارد. پایین محوطه غرفه هایی وحود دارد که آش سبزی که غذای محلی شیرازی هاست و فالوده و بستنی و صنایع دستی می فروشند. از پایین منظره نقش رستم به خوبی پیداست اما برای اینکه از نزدیک ببینید باید یک مسیر 5 دقیقه ای را پیاده روی کنید.

Naghsh-Rostam-

                                                                                نقش رستم

دروازه قرآن اولین و آخرین جایی هست که هر مسافری که از شمال وارد شیراز می شود؛ می بیند. این دروازه بخاطر نورپردازی در شب زیباتر است.

دروازه

                                                                                 دروازه قرآن

13 اردیبهشت , 1395
0 نظر
گروه نویسندگان

گروه نویسندگان

تعداد نوشته ها : 318

این پست توسط گروه نویسندگان تهیه شده است.

ثبت نظر