چگونه میزبان خوبی برای گردشگران خارجی باشیم؟

10 دقیقه زمان خواندن
میزبان خوب برای گردشگران خارجی

بیشتر ما هنگام شنیدن نام سفر و گردشگری قند توی دلمان آب می شود و چیزی شبیه به بستن بار سفر و زدن به جاده و دل طبیعت در ذهنمان تداعی میشود، اما خب همیشه هم اینگونه نیست چرا که گردشگری روی دیگری نیز دارد و آن هم این است که دیگران از شهرها و کشورهای دیگر به شهر شما آمده و برای مدتی میهمان شما باشند. تقریبا دیگر همه ما میدانیم که همین میهمانی کوتاه مدت خارجی ها در کشورمان یکی از مهمترین عوامل رشد و توسعه صنعت گردشگری برای کشورمان محسوب می شود. به همین دلیل لازم است که فرهنگ چگونه رفتار کردن با گردشگران خارجی را بلد باشیم.

فراموش نکنیم که گردشگران خارجی همیشه پتانسیل بالایی را برای تبدیل شدن به سفیران تبلیغاتی کشور میزبان دارند. ما نیز باید به بهترین نحو ار این فرصت استفاده کنیم و با ارائه آموزش های کافی در چگونگی رفتار با یک گردشگر باعث رضایتمندی و به وجود آمدن فرصت های آتی برای حضور دوباره او در کشورمان باشیم. در ادامه نکاتی را جهت بالابردن فرهنگ جذب گردشگر به کشورمان را بیان می کنیم.

به لطف خدا و امنیتی که در کشور ما حکمفرماست در چند سال اخیر تعداد بیشماری از گردشگران خارجی از نقاط مختلف دنیا به ایران آمده اند، نکته مهم دیگری که می بایست در نظر داشته باشیم، راهنمایی درست در مورد محل اسکان مناسب برای گردشگران است. دادن اطلاعات کافی و درست در مورد چگونگی رزرو هتل می تواند خیال گردشگران  را در مورد محل اقامت راحت کند و او را از سردگمی نجات دهد.

استفاده از راهنمای کار کشته

از آنجایی که راهنمایان گردشگری پل ارتباطی میان فرهنگ ما و گردشگر محسوب می شوند، در وهله اول استفاده از راهنمای کاربلد و آموزش دیده اهمیت بسیار بالایی در جذب گردشگر خارجی دارد. اما باید به این نکته توجه داشت که راهنمایان گردشگری صرفا راهنمایان تور نیستند، راهنمایان محلی و ارگانهای متولی گردشگری نیز خود به عنوان راهنمایان گردشگری محسوب می شوند که به نوعی سفیران فرهنگی و تاریخ و تمدن و ارائه کننده تصویری جامع از کشورمان هستند که می توانند هر یک از گردشگران را به سفر دوباره به ایران ترغیب کنند.

گردشگران

                                                                   اصفهان مقصد بسیاری از گردشگران خارجی

 گردشگران

                                                                  اصفهان مقصد بسیاری از گردشگران خارجی

یاد گرفتن زبان انگلیسی

همانطور که میدانید زبان انگلیسی به عنوان زبان بین الملی دنیا شناخته شده است. ما نیز با آموزش و فراگیری این زبان خیلی راحت تر میتوانیم با توریست های خارجی ارتباط برقرار کرده و به رفع نیازهای میهمان خارجی مان بپردازیم.  متاسفانه نباید این نکته را فراموش کنیم که کشور ما جز معدود کشورهایی است که مردمش از انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده نمی کنند و فقط عده خاصی صحبت کردن به این زبان را بلدند.  از این رو ارتباط گرفتن گردشگران خارجی با ما اندکی دشوار است. این نکته را نباید فراموش کرد که به دلیل اهمیت نقش زبان در جذب گردشگر لازم است که حداقل نوجوانان و جوانان کشورمان دست به اقدامی اساسی زده و به یاد گیری این زبان بپردازند.

بیایید گردشگر را تیغ نزیم!

باید این فرهنگ غلط زرنگ بازی در مقابل گردشگر خارجی را دور بریزیم.متاسفانه بسیاری از ما گمان میکنیم که توریست خارجی هیچ پس زمینه ذهنی درباره هزینه ها در کشورمان ندارند و بنابراین آزادیم که هر هزینه پرت و پلایی را او بستانیم. اما خیر! هیچ هم این طور نیست. امروز عصر تکنولوژی و اینترنت است و هر گردشگر پیش از آغاز سفر خود تمامی هزینه های مربوط به کشور میزبان اعم از نرخ تاکسی ها، خوراکی ها،اقامتگاه ها و... را با جزییات دقیق تحلیل و بررسی کرده است. پس با دریافت هزینه های اضافی باعث فراری دادن گردشگر از کشورمان نشویم چرا که بقای صنعت گردشگری کشورمان به همین گردشگران بستگی دارد.

گردشگران

                                                                       جمعی از گردشگران اروپایی در مشهد

گردشگران

                                                                           بازدید گردشگران از شهر قم

مهربان باشیم

متاسفانه باید حقیقت را پذیرفت که نحوه رفتار با گردشگران در ایران دارای کاستی ها و نواقصی است. برای مثال میتوان گفت که گاه گردشگران خارجی به منظور کنترل مدارک و انگشت نگاری در فرودگاه ها یا حتی مرزهای زمینی، مدتی طولانی متوقف می شوند. این انتظار درنهایت به کلافگی و نارضایتی گردشگر می انجامد.از طرف دیگر برخوردهای نامناسب درباره ی نوع پوشش گردشگران و رعایت نکردن حجاب کامل از طرف گردشگر خارجی، گاه موجب ناراحتی و آزرده خاطر شدن گردشگر است لذا بهبود رفتار با گردشگر بسیار راحت تر از تقویت زیرساخت هایی نظیر هتل، غذاخوری و پرواز است. به نظر من یک رفتار گرم و دوستانه خیلی راحت می تواند ضعف هایمان درباره کاستی های محل اقامت یا مسائل دیگر را بپوشاند.

گردشگران

                                                                     بازدید گردشگران از تخت جمشید

گردشگران

                                                                شیراز همواره مورد توجه گردشگران خارجی

سفره دلمان را برای گردشگران خارجی باز نکنیم!

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ببنید یک هم وطن هنگام مواجه با توریست های خارجی سفره دلش را برای او باز کرده و از تمامی مشکلات و سختی هایی که در کشورش وجود دارد با او صحبت می کند.توجه داشته باشید که این کار بسیار اشتباه است چرا که به شکلی باورنکردنی ارزش و مرتبه كشورمان را در نزد آنها پائين مي‌آورد. گرچه باید واقع بین باشیم و قبول کنیم که ما بي شك از نظر توسعه اقتصادي هم ردیف كشورهاي پيشرفته نيستيم اما با این حال موضوعات ارزشمند زيادي وجود دارد كه مي‌توانيم به آنها بباليم. جالب است بدانید که برخلاف ما مردم بسياري از كشورها اصلاً دليلي نمي‌بينند كه درباره مشكلات كشورشان با گردشگران خارجی صحبت کنند. آنها معتقدند که مشکلاتشان صرفا برای خودشان است و ارتباطی به دیگران ندارد.

گردشگران

                                                         بازدید گردشگران خارجی از بناهای تاریخی تبریز

در نهایت لازم است هر یک از ما ، به عنوان یک ایرانی ، با برخورد صحیح با گردشگران خارجی، از ترویج تبلیغات منفی درباره کشورمان جلوگیری کنیم و راه را برای توسعه ی هر چه تمام تر صنعت گردشگری هموار سازیم.

گروه نویسندگان

گروه نویسندگان

تعداد نوشته ها : 318

این پست توسط گروه نویسندگان تهیه شده است.

ثبت نظر